Завантажити ще

Економічний календар на 2022 рік

Економічний календар на 2022 рік
Фото: Зображення Steve Buissinne з Pixabay

Січень: Нові тарифи та вимоги до стажу

З 1 січня зростуть тарифи на деякі комунальні послуги. Зокрема холодна вода подорожчає орієнтовно на 20%. Рішення про підвищення розцінок було ухвалено Нацкомісією, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), для 45 водоканалів. Так, у столиці послуга подачі води та водовідведення подорожчає з 25,38 грн. до 30,38 грн. В інших населених пунктах подорожчання буде приблизно таким самим.

Крім того, НКРЕКП встановила нові тарифи на послуги з розподілу газу на 2022 рік для 40 операторів газорозподільних систем (ГРС). Щоправда, вони мало змінилися.

Найвищі тарифи на послуги з розподілу газу в 2022 році встановлено на рівні 1,99 грн/куб. м на місяць для споживачів ПрАТ Гадячгаз, АТ Закарпатгаз, ПАТ Лубнигаз, АТ Миколаївгаз, АТ Тисменицягаз, АТ Харківгаз та АТ Чернівцігаз.

Найнижчі тарифи були встановлені для АТ Київгаз – 0,32 грн/куб.м., АТ Харківміськгаз – 0,43 грн./куб.м., ПрАТ Кременчукгаз – 0,46 грн./куб.м., АТ Криворіжгаз – 0,53 грн./куб.м. та АТ Черкасигаз – 0,57 грн/куб. м.

У новому році зростуть вимоги до страхового стажу для тих, хто планує вийти на пенсію за віком. З 1 січня 2022 року вийти на заслужений відпочинок у 60 років зможуть лише українці, які мають 29 років страхового стажу.

Якщо ж людина має страховий стаж від 19 до 29 років, то на пенсію вона вийде у віці 63 роки. Якщо ж страховий стаж становить від 15 до 19 років, то людина може вийти на пенсію лише у 65 років.

Якщо ж людина не матиме необхідного страхового стажу, то вона зможе претендувати тільки на соціальну пенсію, яку платять з 65 років.

Лютий: Пакети за 2-3 грн та можливі проблеми з газом та електрикою

У лютому, якщо буде дуже холодно можуть виникнути проблеми з газом. Про це попередили у «Нафтогазі».

- Якщо у лютому в Україні буде два тижні морозів до 15 градусів, то справді будуть проблеми, - заявив голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

Крім того, у лютому Україна має мінімум тиждень пережити без імпорту електроенергії. Це потрібно для того, щоб «скласти іспит» на стійкість енергетичної системи перед приєднанням до європейської енергомережі. Однією з умов майбутньої синхронізації з ENTSO-E у 2023 році є тестова робота ОЕС України в ізольованому від Росії та Білорусі режимі у лютому, а потім ще раз – улітку. При поточних запасах вугілля це може стати проблемою.

Крім того, з 1 лютого буде встановлено мінімальну роздрібну ціну на одноразові пластикові пакети – вони коштуватимуть від 2 до 3 грн.

Березень: Перерахунок пенсій

Традиційно щорічна індексація пенсій для переважної більшості пенсіонерів відбувається 1 березня. Щоправда, ця дата в законодавстві не закріплена і чиновники можуть рухати її вперед чи назад. Наступного року дату індексації пенсій також заплановано на 1 березня. Але розмір індексації поки що не оголошений. Цього року пенсії зросли на 11%, швидше за все, наступного року індексація має бути не меншою.

Крім того, зараз у парламенті лежить законопроект, який має закріпити дату індексації пенсій. Документ під номером 4668 проголосовано у першому читанні. Якщо нардепи проголосують за нього загалом, то дату індексації пенсій для всіх категорій населення буде встановлено – 1 березня.

Епопея із пластиковими пакетами отримає продовження навесні. З 10 березня 2022 року в Україні буде заборонено розповсюдження в магазинах та закладах громадського харчування надтонких (зі стінками тонше 15 мкм), тонких (від 15 до 50 мкм), а також оксорозкладних пластикових пакетів.

Традиційно щорічна індексація пенсій для переважної більшості пенсіонерів відбувається 1 березня. Фото: зображення sabinevanerp/318 images із сайту pixabay.com

Традиційно щорічна індексація пенсій для переважної більшості пенсіонерів відбувається 1 березня. Фото: зображення sabinevanerp/318 images із сайту pixabay.com

Квітень: Перерахунок для працюючих пенсіонерів

У квітні проводять перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Щоправда, у 2021 році трапилася правова колізія.

Незважаючи на те, що цій категорії громадян переглядають пенсії щороку у квітні,  виплати вони отримали лише через два місяці. Сталося це через зміну податкового законодавства, згідно з якими Пенсійний фонд отримав дані із запізненням.

Якщо буде ухвалено законопроект 4668, цього можливо вдасться уникнути. Якщо ж ні, то наступного року перерахунок може зрушитися на літо.

Май: Ринкові ціни на газ

З 1 травня ціна на газ для населення України має стати ринковою. Принаймні такі зобов'язання перед МВФ взяла на себе влада. Планується, що держава перестане регулювати ціну на блакитне паливо для громадян та підприємств ТКЕ. Більше того, частину видобутого в Україні газу державна компанія «Укргазвидобування» має реалізовувати на відкритих аукціонах.

Більшість експертів кажуть, що тарифи на газ, тепло та гарячу воду через це зростуть. Щоправда, поки не зрозуміло, яким буде це зростання.

Також із травня 2022 року українці почнуть платити за газ за новими правилами. Рахунки виставлятимуть не лише за спожитий обсяг газу, а й за його якість. Спеціальні лабораторії визначатимуть питому теплоту згоряння палива та переводитимуть кубометри в кіловат*години. Споживачі за хороший газ платитимуть більше, а за поганий – менше.

Червень: Перегляд субсидій

Традиційно на початку літа уряд починає змінювати правила надання субсидій. З огляду на те, що при зростанні тарифів, суми на компенсації населенню у бюджеті 2022 року заклали менші, ніж на цей рік, є підозра, що  відбудеться зміна правил нарахування допомоги, націлена на зменшення кількості отримувачів допомоги від держави. Чиновники можуть внести туди ще ряд обмежень або скоротити так звані соціальні норми, виходячи з розміру яких і нараховується субсидія.

Липень: Нові соцстандарти

На липень намічено перше підвищення прожиткового мінімуму. Як наслідок – зростуть мінімальні пенсії. Їх піднімуть на 93 грн.: з 1934 до 2027 грн.

Для основних соціальних та демографічних груп населення прожитковий мінімум встановлять у таких розмірах:

  • для працездатних осіб зросте з 2481 до 2600 грн;
  • для дітей віком до 6 років зросте з 2100 грн. до 2201 грн.;
  • для дітей віком від 6 до 18 років зросте з 2618 грн. до 2744 грн.;
  • для осіб, які втратили працездатність, зросте з 1934 грн до 2027 грн.

Серпень: Місяць низьких цін

У серпні традиційно очікуються найнижчі ціни протягом року на продукти харчування. Тому варто використати цей час для довгострокових закупівель. До того ж у серпні зазвичай починається зростання курсу долара.

Вересень: презентують новий бюджет

За законом, до 15 вересня уряд має подати до парламенту проект бюджету на наступний рік.

Жовтень: Доплати тим, кому за 70 років

Наступного року обіцяють запровадити доплати пенсіонерам віком 70-75 років. З 1 жовтня 2022 року вони щомісяця отримуватимуть додаткові виплати у сумі до 300 гривень. Доплати отримуватимуть ті категорії громадян, пенсія яких менша за розмір середньої заробітної плати 2020 року.

Таким чином, доплати до пенсій отримуватимуть уже три категорії пенсіонерів. Тим, кому за 80 років, доплачують 500 грн. до пенсій, тим, кому за 75 років – 400 грн., а з наступного року доплати отримають і пенсіонери категорії 70+.

Традиційно опалювальний сезон в Україні розпочинається наприкінці жовтня. Фото: зображення ri/3 images із сайту pixabay.com

Традиційно опалювальний сезон в Україні розпочинається наприкінці жовтня. Фото: зображення ri/3 images із сайту pixabay.com

Листопад: Почнеться опалювальний сезон

Традиційно опалювальний сезон в Україні починається наприкінці жовтня, але більшість багатоквартирних будинків підключають у першій половині листопада. Швидше за все, через заплановане зростання тарифів, у громадян буде дилема – чекати на подачу дорогого тепла в батареї або погоджуватися померзнути, але заплатити менше.

Грудень: Друге підвищення прожиткового мінімуму

Станом на 1 грудня заплановано другий етап підвищення прожиткового мінімуму. У зв'язку з цим мінімальна пенсія зросте з 2027 до 2093 грн.

Для інших соціальних та демографічних груп населення прожитковий мінімум буде підвищено таким чином

  • для працездатних осіб – з 2600 грн до 2684 грн;
  • для дітей віком до 6 років – з 2201 грн до 2272 грн;
  • для дітей віком від 6 до 18 років – з 2744 грн. до 2833 грн.