Завантажити ще

Найкращі долучння 2021-го та куди інвестувати у 2022 році

Найкращі долучння 2021-го та куди інвестувати у 2022 році
Фото: Юлія Березовська\Пресцентр НБУ

Наприкінці року прийнято підбивати підсумки та робити прогнози. «КП" в Україні» вирішила проаналізувати, які інвестиції року, що минає, виявилися найбільш вдалими, і запитати експертів, на що звернути увагу в 2022-му.

Що в цілому

Рік, що минає, виявився для української економіки досить непоганим. Доларовий ВВП має поставити рекорд. За різними оцінками, цього року він становитиме від 195 до 202 млрд доларів. У номінальних цифрах це вище, ніж у 2008-му та 2013-му роках.

Потрібно, звичайно, враховувати, що від того часу і долар послабшав, але, з іншого боку, і база порівняння змінилася – наразі у статистиці ВВП не враховуються Крим та території ОРДЛО, на яких, за різними оцінками, у минулі роки генерувалося до 25% промислового виробництва.

І все це на тлі коронавірусних обмежень та періодичних локдаунів. Пережити світову кризу нам допомогли гарний урожай та високі ціни на продукцію вітчизняного експорту. У зв'язку з чим гривня суттєво зміцнилася по відношенню до світових валют.

Так, 24 грудня 2020 року за один долар давали 28,48 грн., а євро коштував 34,6 грн. Це офіційні дані НБУ. Через рік 24 грудня 2021 року за долар дають 27,27 грн., а євро коштує 30,84 грн. Як бачимо, гривня зміцнилася до долара на 4,3%, а до євро - майже на 11%.

Депозити

Тепер давайте прикинемо, які дивіденди принесли нам вкладення у вітчизняних банках, якби вони були зроблені рік тому. Тоді ставки за річними депозитами становили близько 10% у гривні, близько 2,5% – у доларах та близько 1% – у євро.

Виходить, що на гривневому вкладі з урахуванням сплати податків вдалося заробити близько 8% річних. Це не перекрило б інфляцію, яка становить понад 10%, але хоча б частково її компенсувало б.

У свою чергу з урахуванням зміцнення гривні доларовий та депозит у євро завдали б збитків. Наприклад, рік тому ви купили 1000 доларів за курсом 28,5 грн, витративши на це 28 500 грн. Поклали їх на доларовий депозит. Нині на рахунку у вас було б близько 1020 доларів, чи еквівалент у гривні – близько 27 800 грн. Тобто чиста втрата становила б 700 грн, або 2,45%.

За вкладами в євро все ще сумніше - через те, що євровалюта подешевшала, такі вклади у гривневому еквіваленті завдали збитків на рівні 10%.

Облігації

Перемогти інфляцію могли б хіба що облігації внутрішньої позики. Їх радять купувати тим, хто має суми для інвестування від 500 тисяч грн, а краще – від 1 млн грн. Ставки за гривневими ОВДП у грудні минулого року становили 10,5-11% річних. З урахуванням, що дохід від цих паперів не оподатковується, але близько 1% доведеться віддати як комісію, то вони принесли близько 10% річних у гривні. Тобто майже перекрили інфляцію.

А ось доларові папери розміщувалися під 3,8% річних і не змогли перекрити зміцнення гривні. Тобто власники таких паперів також зазнали збитків у гривневому еквіваленті.

Нерухомість

Ті, хто минулого року вклався в нерухомість, виграли, напевно, найбільше. Доларові ціни на квадратні метри за рік зросли від 15-20% на вторинному ринку до 35-40% на первинному.

Якщо навіть відняти від доларових цін зміцнення гривні, то виходить, що квартири додали в ціні від 11 до 30% у гривні. Щоправда, продавати житло протягом трьох років після покупки немає сенсу, у цьому випадку доведеться сплатити податки. Відповідно до нашого законодавства, якщо ви володієте квартирою менше 3 років, то при продажі заплатите податок на дохід – 5 % від ціни за договором (але не нижче за оцінку) та 1,5% військового збору.

– Купівля житла – це вкрай консервативний спосіб розміщення грошей, але в поточних умовах дає пристойну прибутковість, – каже засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян. - За 2021 рік вартість квартир зросла приблизно на 20%, і, очевидно, ця тенденція збережеться і наступного року. Тут і високий інвестиційний попит за відсутності доступних альтернатив, і стрімкий зріст промислової інфляції (60% у листопаді), і зниження вартості позик. Одним словом, причин досить багато.

Золото

Золото за минулий рік завдало збитків навіть у доларовому еквіваленті. Хоча протягом 2020-го  воно виглядало непоганим варіантом для збільшення капіталів. Влітку 2020 року жовтий метал встановив свій рекорд, коли його вартість досягала 2056 за тройську унцію на Лондонській біржі металів 6 серпня 2020-го. Потім цей дорогоцінний метал почав втрачати в ціні: 31 грудня 2020 року золото коштувало вже 1894 долари за унцію. Якби ви купили його тоді, то за рік втратили б близько 90 доларів на кожній унції – нині ціна становить близько 1805 доларів (падіння близько 5%).

Тобто з урахуванням девальвації долара вкладення в золото завдали збитків приблизно на 9,5%. А якщо врахувати, що при продажу та купівлі золота банки виставляють курсову різницю, яка іноді сягає 20%, то збитки могли б становити всі 30%.

А от золото, кажуть експерти, поганий актив для заощаджень – його вартість падає. Фото: Юлія Березовська\Прес-центр НБУ.

А от золото, кажуть експерти, поганий актив для заощаджень – його вартість падає. Фото: Юлія Березовська\Прес-центр НБУ.

Криптовалюти

А ось криптовалюти цього року відчували себе непогано. І хоча їх регулярно «ховають», вони цього року принесли своїм власникам добрі прибутки.

– Навіть незважаючи на нещодавню корекцію, вартість головної криптовалюти зросла на 75% від початку року, – продовжує Сергій Сароян. - Зрозуміло, що менш відомі широкому загалу цифрові активи зросли ще сильніше, наприклад, нові конкуренти Ethereum: Solana (+6500%), Terra (+23000%) тощо. Подібна різниця у зрості спостерігається через вік інструментів: якщо бурхлива фаза зросту біткоїну минула, то у свіжих проектів потенціал зросту вкрай великий. Саме у пошуку нових проектів і полягає основний сенс ринку. До суті, криптовалюти дають усім охочим відчути себе венчурними інвесторами, які фінансують молоді, але перспективні стартапи і за підвищений ризик своїх дій набувають величезної прибутковості у разі успіху. Інвестиції на ранній стадії будуть також актуальні в 2022 році, тоді як головними сферами мають стати блокчейн-ігри і метавсесвіти.

ПИТАННЯ РУБА

Куди вкладати у 2022-му

Експерти кажуть, що стратегії інвестування на 2022 рік мають базуватися на припущенні, що гривня почне послаблюватись. Прогнози експертів різняться, але більшість із них сходяться на тому, що протягом 2022 року гривня перебуватиме в діапазоні 28-30 грн за долар. Найчастіше зустрічалися прогнози, що гривня коштуватиме у 2022 році близько 28,5 грн. Тобто девальвація національної валюти щодо долара становитиме 5%.

Якщо припустити, що цей прогноз справдиться, то при ставках за депозитами на рівні 7-8% у гривні та 1% у доларах ви отримаєте приблизно однакову прибутковість - долар буде вигіднішим, якщо гривня девальвує до 28,7 грн.

Ставки за гривневими ОВДП перевищують 11% річних, і вони залишаються вигіднішими, аніж валютні, за якими платять 3,7% річних. Валютні будуть вигіднішими, лише якщо курс перевищить 29 грн за долар.

Поки що експерти не радять вкладати у євро. Валюта країн єврозони може подешевшати ще більше. Доки Європа не оговтається від коронавірусних обмежень, євро матиме тренд до падіння щодо долара.

Щодо нерухомості експерти наступного року обіцяють зріст цін протягом року на рівні 10% у доларах, і це може принести близько 15% річних у гривні. Але тільки в тому випадку, якщо ви не продаватимете квартиру протягом трьох років.

Що ж до криптовалют, то тут думки експертів різняться. Хтось каже, що той самий біткоїн має потенціал зросту до 150 тисяч, але може і впасти до 45-50 тисяч доларів за монету. За таких прогнозів робити розрахунки досить складно. Більшість експертів пропонують вкладати у криптовалюти трохи більше 5-10% свого інвестиційного портфеля.

Що стосується золота, то це, як і раніше, поганий актив для заощаджень. Так, Світовий банк прогнозує зниження курсу золота в середньому на 4% у 2021-му та подальше зниження у 2022 році.

Ну а якщо ви намагаєтеся не стільки заробити, скільки не втратити, то поділіть заощадження на кілька напрямків, які вам здаються найбільш перспективними. При цьому частину інвестицій робіть у гривні, а частину – у валюті.