Завантажити ще

Що чекає на українську економіку у 2022-му: прогнози економістів

Що чекає на українську економіку у 2022-му: прогнози економістів
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Ось уже два роки коронавірус вносить у прогнози економістів «розброд та хитання». Мало нам було звичайної української непередбачуваності, тож тепер до неї додалася ще й пандемічна. Але наших експертів голими руками не візьмеш, і вони, відкинувши емоції, дали свої прогнози на 2022-й, який має всі шанси стати «третім пандемічним».

ВВП: економіка не має сил

Економісти, опитані «КП в Україні», з жалем зазначають, що після двох років життя з коронавірусом сил в української економіки на зростання практично не залишилося.

Так, економіст Владислав Банков упевнений: зростання ВВП буде незначним, безробіття зросте, а частина українців уперше поїде на заробітки – здебільшого це будуть колишні дрібні підприємці, які закрили свій бізнес.

За словами аналітика Олексія Куща, прогнозувати макропоказники на майбутній рік непросто через великий фактор невизначеності. І насамперед вона пов'язана з неясною ситуацією навколо нових штамів – незрозуміло, чи зможуть вони відправити світову економіку до чергового локдауну. Крім того, продовжує експерт, велика ймовірність глобальної кризи. Якщо обидва негативні сценарії співпадуть, людей відправлятимуть у локдауни без компенсацій. Плюс колосальну роль відіграватиме політика ФРС. Виходячи зі всього вищесказаного, каже Кущ, українська економіка зросте не більше ніж на 3%.

– Ті, хто складає бюджети або будує свої фінансові плани на наступний рік, користуються екстраполяцією поточних даних, – розмірковує економіст Олександр Гаврутенко. - І згідно з ними, зростання ВВП у 2022-му становитиме 3,5%. Ті, хто готовий задовольнятися природним ходом речей, можуть ставити інші орієнтири і малювати як позитивні, так і негативні сценарії. Але в будь-якому разі хотілося б, щоб ВВП країни не стільки зростав, скільки змінював свою структуру у бік ускладнення та диверсифікації, де сировинні та інші низькопродуктивні галузі змінювалися б виробництвами з високим рівнем доданої вартості, де експорт – наукомістка та високотехнологічна продукція, а імпорт – тільки те, що ми з об'єктивних причин не можемо у себе виробляти, де споживання домогосподарств розумне, а бюджетні витрати – ефективні.

Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян вважає, що зростання української економіки у 2022 році становитиме 3,2-3,4%.

- Ми не чекаємо на зростання ВВП у 4% і вважаємо це зайвим оптимізмом, - зазначив експерт у коментарі «КП в Україні». - Позитивні очікування зростання ВВП пов'язані з впевненою експортною активністю, великою кількістю айті-розробок у різних містах, а також стабільним курсом національної валюти. Водночас, існують політичні ризики у вигляді недомовленостей з Росією стосовно різних питань, що створює ризики зростання цін на енергоресурси та інфляційного тиску.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко очікує, що український ВВП у 2022 році може зрости максимум на 3%, хоча обіцятимуть 4%.

– Драйверів зростання немає, тому зростання у 3% – це межа можливостей, – констатував експерт. - А ось 4-5% - це вже здається неможливим, сил на таке зростання економіка України просто не має.

Ще з меншим оптимізмом дивиться у майбутній 2022 аналітик Данило Монін, який вважає, що наша економіка зможе підрости не більше ніж на 1,5-2%.

Курс долара в Україні буде стабільним у межах 26,8-28 гривень протягом усього року. Фото: Зображення QuinceCreative/275 images із сайту pixabay.com

Курс долара в Україні буде стабільним у межах 26,8-28 гривень протягом усього року. Фото: Зображення QuinceCreative/275 images із сайту pixabay.com

Курс: причин для падіння гривні немає

На думку Владислава Банкова, за збереження нинішньої монетарної політики долар у 2022 році залишиться в діапазоні 26-28,5 грн.

Приблизно такий же коридор – 26-29 грн за долар – озвучив як свій прогноз Олексій Кущ, 28 грн за долар на кінець року очікує Олександр Гаврутенко.

– Курс долара в Україні буде стабільним у рамках 26,8-28 гривень протягом усього року, – погоджується Олександр Болтян. - Але при появі форс-мажорних негативних факторів ми не відкидаємо девальваційні стрибки за аналогією з 2014 роком. За ескалації конфлікту між Україною та Росією такі девальваційні коливання не виглядають нереальними.

Олександр Охріменко також вважає, що курс гривні з великою ймовірністю збережеться на позиціях 2021 року: спочатку девальвація до 28 грн., потім ревальвація до 26 грн., потім знову девальвація. На думку експерта, неприємних сюрпризів не повинно бути, адже валютою країну буквально завалили: багато валюти надходить від заробітчан і від експорту зерна.

Голова аналітичного департаменту Forex Club Андрій Шевчишин прогнозує на 2022 середній курс на рівні 28,6 грн за долар. Драйверами ослаблення, за його словами, буде зниження врожаю після рекордного 2021 року, а також висока вартість енергоресурсів.

А Данило Монін вважає, що протягом року курс послабшає із 27 до 30 грн за долар.

Наступного року на нас чекає інфляція близько 7%. Фото: зображення viarami/1247 images із сайту pixabay.com

Наступного року на нас чекає інфляція близько 7%. Фото: зображення viarami/1247 images із сайту pixabay.com

Інфляція: буде двозначною

На думку Олександра Гаврутенка, наступного року на нас чекає інфляція близько 7%, а згідно з прогнозами Олександра Охріменка - близько 10%.

- Через зростання цін на енергоресурси решта цін теж не може залишатися на місці, - пояснює Охріменко. - Тож буде зростання і тарифів ЖКГ, і бензину, і мінеральних добрив, що, в свою чергу, спричинить подорожчання зерна.

Данило Монін вважає, що у 2022-му на нас чекає інфляція 10-12%, а Олексій Кущ розширює цей коридор до 8-12%.

– Інфляція залишиться високою та перевищить 10% за підсумками року, – каже Андрій Шевчишин. – Основна причина прискорення інфляції – високі енергетичні ціни, які знайдуть відображення у зростанні не лише комунальних тарифів, а й вартості товарів та послуг.

Крім того, продовжує експерт, наступного року очікується зниження врожаю та його подорожчання, що тиснутиме на внутрішні ціни продуктів. Підвищення регульованих тарифів, акцизів та зборів також додасть імпульсу інфляції, а також перехід високих цін промисловості у споживчий сектор.

Олександр Болтян упевнений, що інфляція в Україні серйозно перевищуватиме значення останніх років, але однозначно сказати, це буде 8-12% або 15%, неможливо, оскільки багато залежатиме від політичних факторів. Щодо спроб уряду стримувати інфляцію обліковою ставкою НБУ, то вони не виправдаються, а держрегулювання цін на продукти харчування можна вважати тимчасовим заходом: при об'єктивному збільшенні цін на енергоресурси бізнес не зможе стримувати зростання цін.

Прогнози за курсом біткоїну можна давати і потрібно. Фото: зображення 5933179/21 images з сайту pixabay.com

Прогнози за курсом біткоїну можна давати і потрібно. Фото: зображення 5933179/21 images з сайту pixabay.com

Біткоїн: в очікуванні стрибка

Скажімо одразу, що більшість українських економістів прогнози щодо біткоїну не дають, вважаючи це за безперспективну витівку. Проте є й ті, хто вважають, що прогнози щодо курсу біткоїну давати можна і потрібно.

Так, Владислав Банков вважає, що біткоїн демонструватиме вже традиційну волатильність і, можливо, оновить максимуми. Але, зважаючи на прогнози інших наших експертів, це не волатильність, а суперволатильність!

Так, про те, що біткоїн у 2022 році продемонструє зростання до нових максимальних значень і рівень $72 тисяч стане лише першою цільовою точкою зростання ціни, в прогнозі для «КП в Україні» розповів Олександр Болтян. За його словами, впевненість інвесторів у розвитку індустрії, незважаючи на невизначеність з регулюванням, підтримуватиме попит до флагмана ринку криптовалют. А максимальний рівень зростання наступного року, на думку експерта, розташований у районі 120 тис. доларів. Найсприятливіші періоди зростання для криптовалюти – це часи політичних загострень у світі.

Ще вищі цифри називає Андрій Шевчишин, який в якості биткоїнового максимуму назвав 120-150 тисяч доларів за монету.

– На тлі глобальної інфляції цих позначок ціна може досягти у першій половині року, – вважає Шевчишин. - У другому півріччі можливий початок глибокої корекції внаслідок старту кампанії щодо підвищення ставок ФРС США. При цьому падіння крипти, ймовірно, не буде таким драматичним, як раніше. Вважаю, що за умови зростання цін на електроенергію вдвічі собівартість майнінгу також збільшиться вдвічі. Це значення становитиме приблизно $45-55 тис. за видобуток одного біткоїну, і нижче за ці рівні ціна навряд чи опуститься.