1 жовтня
Завантажити ще

США починають війну з ОПЕК: як це позначиться на цінах на нафту

США починають війну з ОПЕК: як це позначиться на цінах на нафту
Фото: Keri Jackson із сайту Pixabay

Схоже, на нафтовому ринку розпочинається нова цінова війна. Сполучені Штати так захопилися друкуванням грошей заради порятунку економіки, що отримали рекордну інфляцію. Через це почали рости всі сировинні товари. Тепер Вашингтон намагається знизити ціни на нафту, щоб загальмувати зростання цін, і фактично оголошує війну ОПЕК.

Давайте разом знизимо ціни на енергоносії?

Провідні світові агенції повідомляють, що останнім часом США ведуть переговори з низкою азіатських країн відносно збільшення пропозиції на нафтовому ринку. Для цього адміністрація Джо Байдена звернулася до деяких найбільших країн-споживачів нафти із проханням вивільнити частину запасів сирої нафти.

Причому, за інформацією джерел агентства Reuters, Вашингтон звернувся не лише до своїх союзників – таких країн, як Японія, Південна Корея та Індія, а й до Китаю, з яким у США досить натягнуті стосунки. Пропозиція стосується скоординованих дій, спрямованих на зниження світових цін на енергоносії.

Раніше США тиснули на ОПЕК, вимагаючи опустити ціни, агресивніше нарощуючи видобуток нафти

Це вже не перша спроба США знизити зростаючі ціни на нафту. На початку листопада Джо Байден вже звертався до нафтовидобувних країн із проханням збільшити видобуток сировини. Але це прохання було проігноровано. Після цього Білий дім перейшов у наступ.

Офіційний представник міністерства промисловості Японії сказав, що Штати звернулися до Токіо із проханням про співпрацю у боротьбі з підвищенням цін на нафту. Також офіційний представник Південної Кореї підтвердив, що Штати попросили Сеул звільнити деякі запаси нафти. Щоправда, не зовсім зрозуміло, як Японія може впливати на ціни. Адже за законами ця країна не може використовувати резерви для зниження цін.

Така інформація дуже впливає на нафтові котирування. У середині тижня Brent подешевшала більш ніж на 2,5%, досягнувши мінімальних із першого тижня жовтня значень.

- Спусковим гачком для зниження стали повідомлення, що Вашингтон намагається схилити Китай, Японію та Індію до скоординованого вивільнення запасів, щоб ліквідувати дефіцит і знизити нафтові ціни. При цьому раніше США тиснули на ОПЕК, вимагаючи опустити ціни, агресивніше нарощуючи видобуток нафти, – каже економіст Арсеній Дадашев. - Поки що все це на рівні чуток, але навіть спекуляцій виявилося достатньо, щоб виштовхнути котирування з комфортного діапазону, тим більше, що вищезгадані імпортери висловлюють невдоволення дорогою нафтою.

Додатковий тиск на нафтові ціни надають і новини про пандемію Covid-19. Як вважають експерти, нова хвиля коронавірусу в Європі може уповільнити відновлення світової економіки, а це в свою чергу вплине на попит на енергоресурси.

Навіщо розпочинати війну?

Як кажуть експерти, такі радикальні дії США спричинені високою інфляцією. Для порятунку економіки під час пандемії провідні центробанки світу не вигадали нічого кращого, ніж запровадити так звані стимулюючі заходи. Якщо говорити просто, то вони надрукували надто багато грошей. І це викликало зростання споживчих цін. Наприклад, у США інфляція вже перевищила 6%.

Попит на нафту вищий за пропозицію, і це є сигналом для зростання цін

Тепер Вашингтон вирішив боротися із інфляцією. І почати вирішив із нафти. Логіка тут проста – чим дорожча сировина, тим дорожче паливо, яке входить у ціну будь-яких товарів. Якщо нафта подешевшає, то зростання цін сповільниться.

– Збільшення обсягів нафти на ринку стане підтримкою всім країнам світу у боротьбі з інфляцією, – пояснює «КП в Україні» аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. - Дорогі енергетичні ресурси разом із логістичними проблемами, перебоями роботи різних підприємств та підвищеним попитом на продукти харчування та інші товари – це загроза того, що інфляцію складно контролювати. Постачальники енергоресурсів часом можуть дозволити собі шикувати і не побоюватися інфляційних ризиків. Але інші країни, особливо ті, що розвиваються, знаходяться в зоні ризику. Тому Америка, як один із політичних стовпів світу, взяла на себе відповідальність розпочати протистояння дорогим енергоресурсам.

За словами експерта, зараз спостерігається перевищення попиту над пропозицією, тому США хочуть збільшити обсяги постачання за рахунок стратегічних запасів.

– Ціна ближніх контрактів вища, ніж ф'ючерси з пізнішими термінами, – каже експерт. - Це означає, що попит на нафту вищий за пропозицію, і це є сигналом для зростання цін. Саме тому, з метою уникнення додаткового тиску на ціни у світі, Америка виступила з пропозицією розкривати стратегічні запаси Китаю та Японії.

Щоправда, швидко переломити ситуацію адміністрації Джо Байдена не вдасться. Експерти кажуть, що ціни можуть продовжити зростання до весни наступного року.

– Розуміючи силу політичного впливу на ринок енергоресурсів, ми не виключаємо, що навіть викриття цих запасів не призведе до значного зниження цін, – каже Олександр Болтян. - Імовірніше, що це сигнал безвиході. Ситуація може додати впевненості та протистояння тим, хто експортує нафту. Крім того, такий розклад може призвести до серйозної політичної кризи та, можливо, війн. Якщо почнеться загострення, вартість енергоресурсів продовжить зростання до рівня 100-120 доларів США за барель нафти марки Brent вже в першому кварталі 2022 року.

Більшість інвестбанків поки що зберігають прогнози щодо подальшого зростання цін на нафту. Аналітики Goldman Sachs кажуть, що дефіцит пропозиції на світовому ринку нафти збережеться і «поточне зростання попиту» продовжить підштовхувати ціни вгору – до 90 доларів за барель. Банк UBS опублікував схожий звіт, згідно з яким у 2022 році ціни продовжуватимуть отримувати підтримку, а нафта марки Brent досягне 90 доларів за барель до кінця цього року. Але найпесимістичніший, з погляду споживача, прогноз озвучив Bank of America – нафта Brent може зрости до 120 доларів за барель до червня 2022 року.

Що це означає для нас?

Експерти кажуть, що зростання цін на нафту у світі штовхає нагору і ціни на заправках. Наразі бензин та дизельне паливо коштують близько 32-33 грн за літр. Якщо нафта зросте в ціні до 100 доларів, то вартість палива може наблизитись до позначки 35-36 грн за літр. І це за умови, що гривня залишатиметься відносно стабільною. Якщо ж нафта подорожчає до 120 доларів за барель, водіям доведеться платити по 40 грн за літр палива або навіть більше.

Якщо разом із зростанням цін на нафту послаблюватиметься і національна валюта, то темпи зростання роздрібних цін будуть ще вищими.

Водночас за умови, що американцям та їхнім союзникам у боротьбі з високими нафтовими котируваннями вдасться перемогти, то ціни на бензин мають піти вниз. При ціні нафти близько 60 доларів за барель та стабільному курсі гривні літр палива в Україні коштуватиме близько 26-27 грн.

Новини по темі: Нафта інфляція Джо Байден