23 листопада
Завантажити ще

Чи врятують українців 7 кораблів з імпортним вугіллям від віялових відключень

Чи врятують українців 7 кораблів з імпортним вугіллям від віялових відключень
Фото: Panamax SHENZHEN BAY commons.wikimedia.org

Українські політики полюбляють влаштовувати шоу для населення. Кілька років тому вся країна стежила за баржами з кавунами, які йшли Дніпром до столиці, минулого року президент особисто зустрічав літак з медичними масками, які несподівано стали дефіцитом на тлі ковідних обмежень, а тепер, схоже, на нас чекає нове захоплююче видовище - сім суден, які везуть в Україну імпортне вугілля Принаймні цій події президент Володимир Зеленський приділив час у своєму відеозверненні. «КП в Україні» з'ясовувала, чи вистачить цього вугілля, щоб пройти опалювальний сезон, і чи дійсно країні більше не загрожують віялові відключення.

Хто везе вугілля?

Незважаючи на те, що з звернення президента можна було б зробити висновок, що в постачанні вугілля є особиста заслуга Офісу президента, насправді вугілля закупила компанія ДТЕК, яка належить Рінату Ахметову та контролює близько 80% теплової генерації в країні.

Щоправда, нічого героїчного у цьому немає. Справа в тому, що в країні спостерігається дефіцит власного палива, який необхідний для роботи підприємств теплової генерації. І саме завдання підприємств теплової генерації – імпортувати достатню кількість вугілля.

Що із запасами?

Запаси вугілля на українських ТЕС зараз становлять 378 тис. тонн, або 49,84% від гарантованого обсягу. У державних ТЕС ситуація просто катастрофічна – через дефіцит вугілля виробляють близько 10% електроенергії від своїх максимальних можливостей. За даними Укренерго, через брак палива станом на 16 листопада не працювало 22 блоки теплових ТЕС. Більшість із них державні.

Але і на ТЕС групи ДТЕК, за даними Міненерго, також спостерігаються проблеми із запасом вугілля. Станом на 16 листопада мінімальних норм не дотримано на п'яти ТЕС: Курахівській, Ладижинській, Бурштинській, Запорізькій та Наддніпрянській. А на Добротвірській ТЕС запаси знаходяться на межі мінімальних.

Загалом, намагаючись імпортувати вугілля зі США, енергетики просто намагаються виправити ту катастрофічну ситуацію, яка виникла вже на початку опалювального сезону.

Скільки вугілля приїде?

Точні дані щодо обсягів та графіків поставок американського вугілля ДТЕК поки не опублікував, але обсяги можна прикинути. Судно типу Panamax може перевозити 60-80 тис. Тонн вугілля. А якщо їх 7, то в Україну пливе від 420 тисяч тонн до максимум 560 тисяч тонн вугілля.

Вугільні станції працюють, але зараз триває режим економії вугілля, що знаходиться на складах, в очікуванні тих семи кораблів, які везуть вугілля в Україну

Чи багато це чи мало? Підняти запаси вище за мінімально гарантовані має вистачити, але надовго цього не вистачить. За розрахунками експерта Юрія Корольчука, вугілля, яке везуть сім кораблів, вистачить приблизно на 12 днів роботи тепловиків.

- Якщо вугілля везли сім кораблів типу «Суецмакс», тоді можна було б говорити про постачання 1,5 млн тонн вугілля, - каже Корольчук. – Але такі кораблі не можуть розвантажуватись в українських портах – їм не вистачає глибини.

Як повідомили в уряді, кораблі з вугіллям прибудуть до України наприкінці листопада чи на початку грудня.

- Вугільні станції працюють, але зараз триває режим економії вугілля, що знаходиться на складах, чекаючи тих семи кораблів, які везуть вугілля в Україну, - заявив прем'єр Денис Шмигаль. – У принципі, ми очікуємо, що до кінця цього місяця – на початку наступного місяця вугілля в Україні вже буде, і ми вийдемо на стандартні параметри.

Де брати вугілля?

Поки що точних даних, скільки вдалося законтрактувати вугілля до кінця цього опалювального сезону, немає. За останніми озвученими в жовтні даними Міненерго, цього опалювального сезону нам потрібно купити за кордоном трохи більше 6 млн тонн вугілля. А законтрактовано на той момент було близько 4 млн. тонн. Таким чином, Україні не вистачає для нормального проходження опалювального сезону трохи більше ніж 2 млн тонн вугілля. Якщо ці обсяги вдасться докупити, то проблему теплової енергетики буде вирішено.

Але тут все не так просто. Останнім часом Україні доводиться конкурувати на світових торгових майданчиках із Китаєм. Там, як і у нас, спостерігається дефіцит вугілля, і представники КНР скуповують усе, що є доступним для поставок до їхньої країни.

На регіональних ринках, куди емісари Піднебесної дістатися не можуть, інші проблеми. Наприклад, Росія блокує постачання в Україну вугілля з Казахстану. Причому це робиться неофіційно.

Як заявив голова комітету з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус, блокування йде «на рівні РЗ, яка не підтверджує транзит вагонів з таким вугіллям через РФ». При цьому діє Москва вибірково - обмеження накладене тільки на енергетичне вугілля і не стосується постачання коксівного вугілля (використовується, наприклад, для виплавки чавуну. - Прим. ред.).

Щоб обійти ці обмеження, за словами голови наглядової ради «Центренерго», доводиться везти вугілля з Казахстану спочатку до Білорусі, а звідти вже до України.

Також із 1 листопада 2021 року Російська Федерація призупинила власний експорт енергетичного вугілля в Україну. Тому наші енергетики змушені купувати вугілля у Польщі, США та навіть Колумбії.

Щодо вищезазначених відсутніх 2 млн тонн вугілля. За словами генерального директора ДТЕК Максима Тимченка, близько 1 млн. тонн ДТЕК зможе привезти додатково, але потрібно, щоб і інші гравці імпортували близько 1 млн. тонн морським шляхом. Надія, що Росія розблокує постачання вугілля в Україну, залишається мінімальною.

Як бачите, ситуація в енергетиці складна. І це лише початок опалювального сезону – ще не вдарили морози, коли споживання електроенергії зростає.

КОНКРЕТНО

Що пообіцяв президент

У понеділок 15 листопада президент Володимир Зеленський звернувся до громадян із черговим відеороликом. Головною темою було запровадження виплат для вакцинованих громадян. Другу половину ролика президент присвятив проблемам української енергетики. Судячи з того, що це не перше його звернення з цього приводу, можна уявити, наскільки це важлива тема з погляду піарників Офісу президента.

Почав Володимир Зеленський із того, що пообіцяв збільшити виробництво електроенергії на атомних станціях.

Відключенням світла можуть лякати тільки тих, у кого відключено логіку та критичне мислення

- За останні тижні запущено два додаткові блоки - на Рівненській та Запорізькій АЕС, - заявив президент. - Ще один блок Запорізької АЕС буде запущено до кінця листопада.

При цьому Зеленський закликав не довіряти тим, хто поширює інформацію щодо можливих відключень енергопостачання в країні.

- Відключенням світла можуть лякати лише тих, у кого відключено логіку та критичне мислення, - сказав Зеленський. - Проста порада: щоб не слухати брехливих казок про відключення світла, відключайте звук на деяких брехливих каналах, а найкраще не дивіться. Це заощадить і нерви, і електроенергію.

Також глава держави пообіцяв, що в Україну ось-ось прийдуть кораблі, які привезуть імпортне вугілля, і проблему дефіциту палива на теплових електростанціях буде вирішено.

– Нестачі не буде, а буде сім кораблів «Панамакс», які вже прямують і прибудуть до українських портів найближчим часом, – заявив Володимир Зеленський. - Вугілля, яке буде доставлено морським шляхом, повністю закриє потреби в енергетичній сфері до кінця року.

Також президент заявив, якщо буде потреба, у такий же спосіб буде повністю закрито нестачу вугілля до кінця всього опалювального сезону.