26 грудня
Завантажити ще

Пелети, дрова чи газ: чим вигідніше опалювати житло

Пелети, дрова чи газ: чим вигідніше опалювати житло
Фото: Янош Немеш/УНИАН

Щоразу, коли Україна опиняється на порозі енергетичної кризи, влада вигадує нові рецепти позбавлення від газової залежності. Свого часу Арсеній Яценюк закликав українців переходити на електроопалення, але вже за кілька років концепція змінилася і влада скасувала пільговий тариф на опалення, а країну через дефіцит вугілля на ТЕС вже лякають віяловими відключеннями.

Нинішній прем'єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно також озвучив свій рецепт газової незалежності країни та запропонував підприємствам ТЕС переходити на… дерев'яні пелети. «КП" в Україні» розбиралася, чи справді можна заощадити, якщо відмовитись від газу.

Свіжа ідея

Ціна на газ в Україні цієї осені б'є рекорди. В усьому винна європейська газова криза та прив'язка цін на блакитне паливо на нашому внутрішньому ринку до ціни на європейських хабах.

І якщо тарифи для населення в уряді зафіксували, то для бізнесу жодних послаблень не передбачено. У такій ситуації чиновники почали радити бізнесу шукати альтернативу дорогому паливу.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль рекомендує виробникам тепла переходити на альтернативні джерела, зокрема пелети. Для тих, хто не в курсі, дерев'яні пелети - це невеликі гранули спресованої тирси, яка використовується в твердопаливних котлах.

Як приклад він навів Волинську область, де, за словами місцевого голови ОДА, більше половини бюджетних котелень працюють на альтернативному паливі, зокрема на пелетах.

- Є альтернатива та спокійне проходження опалювального сезону. Звичайно, напружено, але без стресу і без ризику того, що буде щось зірвано, – сказав Шмигаль.

Погляд бізнесу та населення

Як кажуть тепловики, пропозиція прем'єра для них не є одкровенням - багато виробників тепла вже давно використовують альтернативні види палива. Інша річ, що вони нині дорожчають слідом за газом.

– Для виробників тепла з альтернативних джерел енергії, таких як пелети, тріска чи дрова, вартість сировини формується щокварталу на рівні середньозваженого газового тарифу мінус 10%, – пояснили в компанії «Нова ера». - Наприклад, дрова на деяких аукціонах цього року подорожчали вчетверо, і часом їхня вартість доходила до 2400 грн за 1 м3 на складі в лісгоспі.

Страждають від зросту цін на дрова й прості люди, адже вони купують дрова там же, де й бізнес.

– Торік я наприкінці жовтня замовляв собі на дачу дубові дрова по 1100 грн за кубометр, – каже киянин Андрій. – Цієї осені зателефонував тим же постачальникам, і ціна у них уже близько 1800 грн за кубометр дубових колотих дров із доставкою. І це ціна, якщо замовляти повну машину – близько десяти кубометрів. Якщо купувати меншими обсягами, то й ціни будуть вищими або потрібно домовлятися із сусідами. Продавці дров кажуть, що подорожчало паливо, а сама деревина наразі нарозхват. З такими цінами я не дивуюсь, коли бачу, що люди із лісу сухостій тягнуть. Платити майже по 2000 грн. за кубометр не кожному по кишені.

Зросли цього опалювального сезону і ціни на дерев'яні пелети, про які говорив прем'єр. Як кажуть експерти ринку, тонна цього палива подорожчала вдвічі – з 3,2 тис. грн. до більш ніж 6,5 тис. грн. У дефіциті наразі і твердопаливні котли, незважаючи на те що ціни на них за рік зросли мінімум на третину через подорожчання металу. Їх купують підприємства, переводячи терміново опалення з газу на тверде паливо.

Пелети вийдуть за кількістю тепла дорожчим за газ. Фото: Гусейнов Віктор

Пелети вийдуть за кількістю тепла дорожчим за газ. Фото: Гусейнов Віктор

Чим вигідніше топити?

Цього опалювального сезону газ для населення з доставкою коштує орієнтовно 10 грн за кубометр. Кубометр дубових дров – близько 1,8 тис. грн., а тонна пелет – близько 6,5 тис. грн. Давайте порахуємо, чим вигідніше топити у приватному будинку.

Для цього потрібно перевести обсяг палива у теплову енергію, яку вона забезпечує. Наприклад, один кубометр газу при згорянні виділяє орієнтовно 105 КВт * год теплової енергії. Тобто 1 КВт*год тепла, що виділяється, при спалюванні газу за нинішніми тарифами для населення обходиться приблизно в 1 грн.

Теплотворність дрів різних порід суттєво відрізняється, але для орієнтира фахівці радять вважати так, що з одного кубометра дров можна отримати близько 1 гігакалорії тепла. Це відповідає енергії 1163 кВт*год. Виходить, що з одного кубометра дров по 1800 грн можна отримати 1163 кВт* теплової енергії. Беремо в руки калькулятор і отримуємо, що 1 кВт*год із дров обійдеться в 1,55 грн, що у півтора рази дорожче, ніж тепло із газу.

Теплотворність деревних пелет оцінюють у 4-5 кВт * год від згоряння одного кілограма. За ціни кілограма такого палива на рівні 6,5 грн 1 КВт*год теплової енергії коштуватиме 1,3-1,6 грн. Тобто тепло з них нині можна порівняти з дровами або трохи дешевше, але дорожче за газ.

– Усі ці розрахунки годяться для нинішніх цін на енергоресурси, – розповіли нам у магазині, який торгує теплообладнанням. – Для населення наразі вигідніше топити газом, тариф на який суттєво нижчий, ніж для промисловості. А підприємствам, навпаки, тепло з газу обходиться вдвічі дорожче за тепло з деревини. Тому саме бізнес зараз формує високий попит на твердопаливні котли та паливо для них. Через це дорожчають дрова та пелети, а страждають від цього люди, які завжди обігрівали свої будинки цим відносно недорогим видом палива.

Як кажуть фахівці, навіть якщо ви захочете перейти на більш економний вид палива, то змінити систему опалення в приватному будинку не так-то просто. Забирає це кілька місяців, та й витрати на таку переробку легко можуть потягнути на кілька тисяч доларів.

- Якщо у вас встановлений твердопаливний котел, то вам доведеться до кінця цього опалювального сезону топити тими ж пелетами, які ви, швидше за все, купили влітку, - пояснює менеджер у магазині. – Для того щоб провести до будинку газ, потрібно витратити кілька місяців. І навпаки, за наявності газового обладнання вам не вдасться швидко купити і встановити твердопаливний котел – нині черга на їх установку розтягнулася на кілька місяців. А якщо у вас вдома є тільки дров'яна піч, вам доведеться купувати дрова. Замислюватися про зміну системи опалення потрібно навесні, коли на складах є обладнання та можна купити паливо за дешевшими цінами. Але найбільша проблема, що останні роки дуже складно спрогнозувати, що буде з ціною на той чи інший вид палива навіть за кілька місяців.

ПИТАННЯ РЕБРОМ

Що буде із тарифами?

Наразі ходять чутки, що Україна вкотре дала обіцянку МВФ скасувати регулювання ціна на газ та тепло для населення після цього опалювального сезону.

Як кажуть експерти, щоб тарифи на газ і тепло для населення залишилися на нинішніх рівнях, газ наступного року не має коштувати дорожче 300 доларів за тисячу кубометрів. Хоча більшість прогнозів говорять про те, що коштуватиме він дорожче.