18 червня
Завантажити ще

Політики - про ціни на газ: Ціни на газ залишаться високими протягом зими

Політики - про ціни на газ: Ціни на газ залишаться високими протягом зими
Фото: Пихалова Юлія

Можливо, ситуація скоро вирівняється, проте ці кілька днів, коли біржі лихоманило, а жителі континенту стежили за зростаючими графіками цін на паливо, розкрили головну проблему багатьох держав - недалекоглядність. Політики вже поспішили висловитися з цього приводу - оголосити винних і окреслити хоча б приблизні шляхи вирішення проблеми потенційного європейського «холодомору».

Україна: газова криза - це спецоперація Росії

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що газову кризу в Європі створено в ручному режимі, і ініціатор цього режиму - Росія.

- Всі розуміють джерело кризи, як вона була створена... Тому що навіть в найстрашніших снах західноєвропейський політик чи бізнесмен не може собі уявити, що Росія все ж їх «кине» і заморозить будинки, фабрики і заводи... - підкреслив Кулеба. - Я не виключаю, що проблеми нашої труби можуть стати лише маленьким елементом загальної енергетичної світової кризи.

Втім, Кулеба вважає, що вирішення проблеми буде знайдено і ціни стабілізуються.

А мер Львова Андрій Садовий  впевнений, що ситуація з цінами на газ - це спецоперація російських спецслужб.

Вони дестабілізують ринок газу в Європі. Хочемо ми чи не хочемо - але ми повинні на це реагувати,

зазначив Садовий.

Сербія і Росія: треба було заповнювати сховища і укладати контракти

На думку президента Сербії Олександра Вучича, на ціну газу для Європи може впливати лише одна людина - президент Росії Володимир Путін.

- Євросоюз зіткнувся з енергетичною кризою, оскільки багато країн спустошили свої резерви, не перейнявшись укладенням довгострокових контрактів на поставки блакитного палива з Москвою. І зараз Путін - абсолютний "царетворець", він може впливати, кому і за якою ціною, і наскільки підняти ціну, - заявив Вучич.

Втім, в РФ запевняють, що не мають ніякого відношення до зростання вартості газу на європейському ринку.

- Перше і найголовніше: ми не просто вважаємо, а ми наполягаємо на тому, що ніякої ролі Росії в тому, що відбувається на газовому ринку Європи, немає і бути не може, - заявив прессекретар президента Дмитро Пєсков. На його думку, просто збіглися кілька чинників:

- Те, як йде відновлення економіки, зростає споживання енергоресурсів, незаповнені газові сховища, а ще вітряки не працюють, тому що штиль. Все це не пов'язано з Росією. Тільки непрофесіонали можуть згадувати Росію в цьому контексті.

Євросоюз: контракти були, але треба розібратися

Єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон передбачає, що ціни на газ на європейському ринку будуть високими всю зиму.

- Ринкові очікування показують, що ціни на газ залишаться високими протягом зими і повинні поступово знижуватися з весни наступного року на основі нинішнього прогнозу попиту, - сказала вона. - Але вкрай важливо підвищити готовність і стійкість Європи до стрибків цін. Нам потрібно інвестувати в сховища, щоб інтегрувати більше відновлюваної енергії на ринку електроенергетики. Нам потрібні ліквідні ринки газу, готові інтегрувати зростаючу частку поновлюваних газів.

За словами Сімсон, Європа укладала з Росією довгострокові контракти з поставки газу, але не забронювала додаткові потужності.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС все одно тримає основний курс на відновлювану енергетику.

Попит на енергоресурси сьогодні досяг максимальних показників за останні 25 років, що і створює піки цін

- Це дасть нам стабільні ціни і більше незалежності. Тому що газ на 90% імпортується в ЄС. Але відновлювальна енергетика належить нам, - підкреслила дер Ляєн.

Заступник голови Єврокомісії Франс Тіммерманс вважає, що причиною енергокризи в Євросоюзі стали несприятливі ринкові умови.

- Вся справа в ринкових умовах. Попит на енергоресурси сьогодні досяг максимальних показників за останні 25 років, що і створює піки цін, - резюмував Тіммерманс.

Через стрімке зростання цін на газ Франція, Іспанія, Чехія, Румунія і Греція закликали керівництво Євросоюзу розслідувати «функціонування європейського ринку газу» і з'ясувати, чому поточні газові контракти виявилися нежиттєздатними.

Азербайджан готовий, Угорщина спокійна

На тлі загальноєвропейської газової істерії виступив глава Азербайджану Ільхам Алієв, який заявив про готовність його країни стати постачальником газу для Євросоюзу.

- Азербайджан в кінці 2020 року розпочав поставки газу в Європу. Ми бачимо, що можемо стати постачальниками газу і в інші країни ЄС. Ми плануємо працювати з ЄС для розширення географії поставок, - сказав Алієв. - Запаси природного газу в Азербайджані складають 2,6 трильйона кубометрів, цього вистачить на власне споживання та експорт мінімум на 100 років.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан звинуватив Євросоюз в недалекоглядності і запропонував переглянути політику цін на енергоносії.

- Якщо не змінити регламент, то кожен буде поставлений у невигідне становище, - сказав Орбан, коментуючи стрибок цін на газ. За його словами, Угорщину ж підвищення вартості газу не зачепить завдяки поточному режиму обмеження цін.

Спокійно, газу вистачить!

Українців спробував заспокоїти і прем'єр-міністр Денис Шмигаль. На засіданні уряду він оголосив, що запасів газу в сховищах достатньо.

- У нас в сховищах майже 19 млрд метрів кубічних газу і цього достатньо, щоб пройти зиму, - заявив Шмигаль. І нагадав, якщо газопостачальні компанії захочуть відключити соціальну інфраструктуру від газу - отримають реакцію. Шмигаль нагадав про прийнятий в кінці вересня Меморандум, за яким Кабмін, "Нафтогаз України" і Асоціація міст України зобов'язуються не підвищувати тарифи на гарячу воду і опалення , а також повинні забезпечити безперебійні поставки газу споживачам.

Новини по темі: Цены Газ економіка України