Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 квiтня
Завантажити ще

Газ у Європі перевищив позначку 1900 доларів: чим це загрожує промисловості, «зеленій» енергетиці та чи не замерзнуть люди

Газ у Європі перевищив позначку 1900 доларів: чим це загрожує промисловості, «зеленій» енергетиці та чи не замерзнуть люди
Фото: REUTERS/Ребекка Наден

У середу 6 жовтня ціна газу на європейських біржах сягнула 1900 доларів за тисячу кубометрів. За день вартість газових контрактів зросла на 28%, і, можливо, це ще не межа. П'ять країн ЄС вже закликали провести розслідування причин такого зростання цін і зажадали розробити механізм «реагування» на поточну енергетичну кризу. Дійшло до того, що в Німеччині запустили соціальні ролики, які мають розповісти людям про те, що робити, якщо взимку в їхніх будинках зникне електрика і припиниться подача тепла. «КП" в Україні» розбиралася, як така ситуація відіб'ється на людях в Європі та Україні, промисловості та курсі ЄС на «зелену» енергетику.

Хто винен?

Одним із головних винуватців нинішньої енергетичної кризи в Європі називають російський «Газпром», який перестав качати в ЄС додаткові обсяги газу. Все заради того, щоб продавити вигідне для Росії рішення з виведення газопроводу «Північний потік-2» з-під дій так званого Третього енергопакету. Його суть полягає в тому, що половину потужностей нових газопроводів потрібно віддавати в експлуатацію стороннім операторам. Тобто Росія може втратити можливість самостійно управляти новим газопроводом. Заради того, щоб ЄС пішла на поступки, і був затіяний газовий шантаж.

Ні, формально Росія не порушує жодних домовленостей - газ в Європу поставляється в рамках довгострокових контрактів. Але понад ці обсяги «Газпром» не качає нічого.

- Росія навмисне створює дефіцит пропозиції на ринку. Пов'язано це виключно з проектом «Північний потік-2», а зокрема з питанням його заповнюваності. Це політичний аспект, який реалізується на тлі низьких запасів газу в ЄС. Тобто Росія каже: якщо ви хочете додаткові обсяги, то повинні піти на політичні поступки, - пояснює «КП" в Україні» аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак.

Російський експерт в сфері енергетики Михайло Крутіхін називає поведінку «Газпрому» «італійським страйком» - тобто компанія виконує всі довгострокові контракти, але не намагається продати додаткові обсяги навіть за такими космічними цінами. Іншими словами, на цих рекордах російський монополіст зараз нічого не заробляє. У перспективі нинішні високі ціни на газ можуть зіграти росіянам на руку в тих довгострокових контрактах, де обговорена формульна ціна - в цьому випадку вартість газу формується на підставі середньозважених біржових цін за якийсь період. Якщо в якомусь такому контракті за формулою враховувалася ціна блакитного палива на біржі, то в майбутньому вартість російського газу може збільшитися.

Правда, потрібно розуміти, що одними своїми діями, а точніше бездіяльністю, Росія не змогла б розігнати ціни до таких космічних рівнів. Щоб трапився такий «ідеальний шторм», повинні були б зійтися одразу кілька факторів.

По-перше, в Європі була досить холодна зима і в сховищах залишилося мало газу.

По-друге, зараз ЄС не має можливості купувати зріджений газ. У США, наприклад, газ наразі коштує близько 210 доларів за тисячу кубометрів. Але привезти це паливо до Європи нічим. Сталося це через те, що переважна більшість судів-газовозів фізично виявилися з іншого боку земної кулі - вони були законтрактовані на перевезення зрідженого газу для країн Південно-Східної Азії.

Третьою причиною стали проблеми з «зеленою» енергетикою, на яку робить ставку Європа. Істотна частка вироблення електроенергії в цю пору року доводиться на вітропарки Північного моря. Ті, хто літав на літаку в аеропорт Амстердама, напевно, бачив з ілюмінатора величезні вітряки, які встановлені на березі або навіть безпосередньо в морі. Ось вони-то й стали причиною дефіциту газу. Через безвітряну погоду вироблення електрики на них істотно знизилося, тому, аби не допустити блекауту, довелося запускати енергоблоки теплових електростанцій (ТЕС).

В Україні переважна більшість ТЕС працюють на вугіллі, але Європа в останні роки практично повністю відмовилася від спалювання цього виду палива, і тепер, щоб компенсувати брак електрики, на ТЕС доводиться спалювати газ. А це у свою чергу створює додатковий дефіцит. Загалом європейські енергетики зірвали своєрідний джекпот одразу з декількох негативних чинників, а Росія цим скористалася.

Єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон заявила, що за станом на 6 жовтня газу в сховищах достатньо. Фото: Jean-Francois Badias/Pool via REUTERS

Єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон заявила, що за станом на 6 жовтня газу в сховищах достатньо. Фото: Jean-Francois Badias/Pool via REUTERS

Де межа цін?

На це питання відповісти досить складно. Навіть сьогодні, доки я писав цю статтю, довелося тричі міняти ціну в заголовку. Ще кілька днів тому прогноз інвестбанку Citigroup, в якому говорилося, що взимку ціна на природний газ може перевищити 3000 доларів за тисячу кубометрів, здавався чимось з області фантастики. Але тепер, коли газ за тиждень подорожчав удвічі, починаєш думати, що ціни можуть досягти цього рівня куди раніше зими.

Правда, ціни як різко зросли, можуть так само різко і впасти. Адже за такими тарифами багатьом промпідприємствам просто нерентабельно буде працювати.

- Уже зараз зупиняються підприємства хімічної промисловості, - говорить експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп. - Наприклад, в Україні за літні місяці і вересень на тлі високих цін споживання газу знизилося на 30% відносно такого ж періоду минулого року. Те ж саме відбувається в Європі. Зараз зупиняють виробництво виробники цементу й тепличні господарства. Все це може призвести до нової економічної кризи, в результаті якої попит на енергоносії впаде і ціни можуть спуститися навіть нижче, ніж були рік тому.

Економіст Михайло Кухар вважає, що спекулятивна гра «Газпрому» триватиме до грудня. В іншому випадку дуже сильно постраждає промисловість, що в свою чергу скоротить попит.

Що кажуть в Європі

В ЄС намагаються збити паніку, яка впливає на зростання газових цін. У середу єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон зробила заяву, що газу в сховищах уже достатньо для покриття зимових потреб.

- Підземні газові сховища в Європі заповнені приблизно на 75%, - заявила вона на сесії Європарламенту, присвяченій зростанню цін на енергію. - Цей рівень нижче середнього показника за останні десять років, однак цього достатньо, щоб покрити потреби зимового сезону.

Правда, такі твердження не дуже заспокоюють уряди країн Євросоюзу. Так, міністри економіки і фінансів Франції, Іспанії, Чехії, Румунії та Греції підписали спільну заяву з вимогою провести розслідування щодо зростання цін і розробити механізми запобігання подібних ситуацій.

«Відносно роботи європейського газового ринку, необхідно провести розслідування, щоб з'ясувати, чому поточних газових контрактів виявилося недостатньо, - йдеться в документі. - Нам також потрібно розробити загальні правила для запасів газу і краще координувати наші закупівлі».

Багато європейських країн вводять механізми субсидування жителів на цей опалювальний сезон. Так, у Франції пообіцяли виплатити по 100 євро на компенсацію тарифів для 5,8 млн малозабезпечених сімей. Іспанія планує обкласти додатковими зборами енергокомпанії на 2,6 млрд євро і роздати ці гроші у вигляді субсидій населенню. Італія виділить на тимчасові дотації близько 3 млрд євро. Греція пообіцяла компенсацію розміром в 9 євро в місяць всім без винятку споживачам.

А у вищезгаданому соціальному ролику німцям пояснюють, що робити, якщо вдома відключили опалення та електрику. Передбачувано радять надіти теплий одяг, заклеїти вікна фольгою і зібрати саморобну піч - з квіткових горщиків і свічок. Ролик розмістило в твіттері Федеральне управління з питань захисту населення і допомоги при стихійних лихах.

В Україні ж влада обіцяє зробити все, щоб не допустити зростання тарифів на газ та опалення.

«Зелений» перехід прискорять

Цікаво, незважаючи на те що однією з причин енергетичної кризи в Європі стали поновлювані джерела енергії, саме на розвитку «зеленої» енергетики пропонують сфокусуватися європейські політики.

- Ціни на газ стрімко зростають, а ціни на поновлювані джерела енергії знизилися за останні роки, і вони стабільні, - заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. - Тому наразі  очевидно, що у довгостроковій перспективі важливо інвестувати в поновлювані джерела енергії, що дає нам стабільні ціни і більше незалежності, тому що 90% газу імпортується в ЄС, а у виробництві енергії з відновлюваних джерел ми граємо чільну роль.

За її словами, на наступному тижні Єврокомісія представить комюніке з енергетики, яке буде обговорюватися на наступній Раді ЄС. Не виключено, що в ЄС спробують прискорити «зелений» перехід.

Правда, на цьому шляху Європа постійно переписує правила гри. Якщо раніше в ЄС планували відмовитися в тому числі і від атомної енергії, то тепер концепція змінилася. Як заявив єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон, курс на заміну атомної енергетики відновлюваними джерелами енергії виявився помилковим. За його словами, атомні електростанції (АЕС) продовжать свою роботу як мінімум до 2050 року.

Єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон заявила, що за станом на 6 жовтня газу в сховищах достатньо. Фото: Jean-Francois Badias/Pool via REUTERS

Єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон заявила, що за станом на 6 жовтня газу в сховищах достатньо. Фото: Jean-Francois Badias/Pool via REUTERS