Завантажити ще

Трагедії зірки «Діамантової руки»: Світлична, яка поховала чоловіка і сина, страждає від самотності

Трагедії зірки «Діамантової руки»: Світлична, яка поховала чоловіка і сина, страждає від самотності
Фото: Кадр із фільму «Діамантова рука», 1968 р.

Нещодавно громадськість розбурхала історія зі «зникненням» 81-річної актриси Світлани Світличної, яка виявилася на перевірку сценарієм редакторів телешоу. Акторка, яка зізналася, що страждає від самотності, домоглася, чого хотіла, - загальної уваги. Ми вирішили згадати її яскраву, повну романів та розчарувань долю.

Фатальна блондинка

«Мене любили відомі чоловіки», - якось упустила Світлична. Її сердечні перемоги розпочалися ще у студентські роки. Поет і кінодраматург Геннадій Шпаликов (це він написав пісню «А я йду, крокую Москвою») навчався на курс старший за Світличну у ВДІКу і в молодості божеволів. Але вона віддала перевагу сокурснику Володимиру Івашову, що прославився. Студентом він зіграв у фільмі Чухрая «Балада про солдата», після якого з'їздив із картиною до Америки. Для 19-річного парубка радянського часу це був тріумф. Через зйомки Івашов залишився у ВДІКу на другий рік і потрапив саме на той курс, де навчалася Світлична, на яку він і раніше заглядався. Вони грали у навчальному спектаклі, у якому мали зобразити поцілунок героїв. "Володя поцілував мене по-справжньому, гаряче", - згадувала вона. Після недовгих залицянь відкрито сказав: «Світло, мені здається, я тебе кохаю». «Мене ще образило це його «здається», – казала актриса. 1961 року пара розписалася. На весілля батьки нареченої віддали їм ліжко та стіл, самі наречені були без грошей.

«У кімнаті вшестеро»

В акторській тусовці казали, що Світлична потішилася на москвича Івашова, що прославився, через його популярність і столичну прописку. Але з чоловіком вона зазнала таких побутових незручностей, яких ніколи не знала раніше. Світлана виросла у родині військового. Її батько був офіцером Смершу, служив у контррозвідці. Він завжди добре заробляв. А Світлані після заміжжя довелося тулитися у батьківській комунальній квартирі чоловіка. У 24-метровій кімнаті спали вшестеро: батьки на ліжку, поряд на скрині сестра Івашова Галя. Стіл перевертали, і за ним, як за ширмою, наречені на підлогу лягали втрьох: з краю («мабуть, щоб до мене не чіплявся», - іронізувала Світлана) лягав старший брат чоловіка Юра, потім - Володя, а біля нього - молода. Жартувала: первісток з'явився завдяки весільній подорожі до її батьків до Мелітополя, де їм виділили окрему кімнату...

Коли народився Альоша, ми через півроку отримали двокімнатну квартиру - це заслуга Володі, «Балади» та Чухрая»

У Світлани не склалися стосунки зі свекрухою, сварки траплялися дедалі частіше. Інтелігент Івашов намагався згладити гострі кути, але не завжди вдавалося. І одного разу батьки залишили на кухні записку з проханням «звільнити приміщення».

Світлична вже була вагітна першим сином. Сусіди зглянулися і поступилися молодим одну кімнату у своїй квартирі.

«Коли народився Альоша, ми за півроку отримали двокімнатну квартиру – це заслуга Володі, «Балади» та Чухраю», - розповідала акторка. Після закінчення ВДІКу у 1963 році Івашов та Світлична увійшли до трупи Театру-студії кіноактора. У 1968 році разом зіграли у фільмі «Нові пригоди невловимих» - він у ролі ад'ютанта Кудасова, його дружина мала епізод. Критики оцінили і вокальні дані Івашова - у цьому фільмі він заспівав «Російське поле», пісню, яка стала його візитною карткою.

Івашову постійно доносили про романи дружини. Але він був однолюб і прощав їй все. Фото: Особистий архів

Івашову постійно доносили про романи дружини. Але він був однолюб і прощав їй все. Фото: Особистий архів

Догляд Миронова і поцілунок Гагаріна

Незабаром у їхній парі та Світлана стала зіркою – невелика роль у комедії Гайдая « Діамантова рука » принесла всесоюзну, хоч і скандальну славу. Режисер ставився до Світличної скептично (взяли її в авральному порядку, бо затверджена актриса до неї підвела). За розповідями вдови Гайдая, говорила Світлична тоді з вульгарним відтінком баби з одеського Привозу. Але робила з себе…

Говорили, Андрій Миронов під час зйомок на Чорному морі звернув увагу на красуню. Світлична перебрала з випивкою і пішла напідпитку купатися в морі. Коли вона почала тонути, Миронов кинувся на допомогу та врятував. "Потім ми стояли з Андрійком на березі і цілувалися, це було так романтично", - розповідала Світлична. - І все ж таки роману у нас не було. Він взагалі не був тим чоловіком, в обіймах якого я могла б втратити голову».

Надавав знаки уваги актрисі і Юрій Гагарін. «Юрій Олексійович був не те що шанувальником, він просто симпатизував мені, – зізналася якось Світлична. – Перед поїздкою до складу радянської делегації до Чилі мене запросили до ЦК комсомолу України «на інструктаж», а там опинився і Юрій Олексійович. Після повернення з Сантьяго нас відправили в один із будинків відпочинку, і він теж поїхав... Не приховую, що цілувалася з Гагаріним. Пишаюся цим!» - похвалилася вона в одному інтерв'ю.

Івашов у міру сил із розумінням ставився до закоханості дружини. Коли вона знімалася в «Сімнадцять миттєвостей весни» в ролі Габі (1973 рік), довірливо пояснила чоловікові: «Щоб зіграти чуттєвість, мені треба закохатися в В'ячеслава Тихонова». На щастя Івашова, Тихонова пасла ревнива дружина. Та й зйомки були настільки тривалими, що під кінець Світлична знімалася на п'ятому місяці вагітності другою дитиною.

Івашову постійно доносили про закоханість його дружини. У ті роки нею раптово захопився відомий режисер Андрій Міхалков-Кончаловський, і його залицяння мали успіх. Акторка пояснювала: «Те, що ми так і не розлучилися, була не моя заслуга, а Володі. Він розумів, що я – людина дуже емоційна. Але він був однолюб, умів прощати». Трохи пізніше актриса завела роман із кінорежисером Станіславом Ростоцьким. Одного разу він прямо при Івашові на знімальному майданчику вручив Світлані подарунок - дефіцитну мереживну спідню білизну, привезену з-за кордону. Але Івашов стерпів і це. Тим більше коли в сім'ї народився другий син Олег, маминий улюбленець, Світлична на якийсь час пішла в материнські турботи.

«Дітей виховував Володя»

Народження другого сина знову зблизило подружжя. «По-справжньому дітей виховував Володя. А я їх била, – розповідала акторка. - Причому всім, що під руку підвернеться. Якщо нам треба було о восьмій вечора повернутися додому, щоб перевірити у хлопців уроки, то Володя з'являвся рівно о 20.00. Я в ті часи могла прийти і о другій годині ночі».
В акторському світі Володимира Івашова багато хто шкодував - мовляв, дісталася занадто химерна дружина. І все ж раптом гру в фатальну красуню їй довелося закінчити. Якось Світлична повернулася з відрядження, а на столі лежав його паспорт зі штампом про розлучення. Він розлучився з нею без її згоди. Цей момент швидко протверезив Світличну. Вона вибачилася, подружжя повінчалося.

По-справжньому дітей виховував Володя. А я їх била

У складні 90-ті, коли кіно практично перестали знімати, вони обоє залишилися без роботи. Щоб прогодувати сім'ю, Івашов пішов працювати вантажником.

Він мав виразку шлунка, і тягати тяжкості йому категорично забороняли лікарі.

– Володя почував себе погано, але продовжував працювати, – згадувала Світлична. - Якось він підняв тяжкість під час розвантаження машини з шифером і знепритомнів. Помер у лікарні від шлунково-кишкової кровотечі, що відкрилася в ніч на 23 березня 1995 року на 56-му році життя.

Друзі потім звинувачували Світлану в тому, що вона змушувала чоловіка працювати. Докір їй ставили її ж слова з інтерв'ю: «Це я зробила з Івашова чоловіка. У ньому не було стрижня, а в мене стрижень жінки від народження».

Шлюб у 27 днів

Втрату годувальника Світлична переживала тяжко.

- Я опинилася на самому дні, на межі виживання, і навіть у свій час працювала прибиральницею. Їздила країною зі виставою «Стряпуха», виступаючи не за гонорар, а за банку консервів і палицю ковбаси,

згадувала актриса.

Одну за іншою Світлична пережила дві важкі втрати: спочатку померла її мама, а потім, 2006 року, улюблений молодший син. 30-річний Олег помер від гострого отруєння алкоголем. «Коли ми забирали Олежку з моргу, до мене підійшла одна людина і дуже тихо сказав: «У вашого сина вся гортаня обпалена. Його напоїли чимось смертельним», - згадувала актриса. Світлична докоряла собі, що втратила сина, не дала йому вищої освіти. Олег працював на ринку та спивався.