Завантажити ще

Хто винен у тому, що Алек Болдвін убив дівчину-оператора

Хто винен у тому, що Алек Болдвін убив дівчину-оператора
Фото: Кадр з фільму

Під час зйомки однієї зі сцен фільму «Ржавчина» популярний американський актор Алек Болдуїн вистрілив із револьвера, який мав бути заряджений неодруженими патронами, у бік камери – у кадр, де знаходилися оператор українка Галина Хатчінс та режисер Джоел Соуза. Дівчина була тяжко поранена. На гелікоптері її доправили до шпиталю, де вона померла. Чоловікові уламками пошкодило ключицю, він відбувся легким переляком. Запитань багато. Розберемо їх разом із експертом із кінострільби Євгеном Голіковим.

Чи можна на зйомках стріляти бойовими патронами, хоча б у повітря?

- У нас вся зброя охолощена (просвердлені стовбури, видалені чи замінені пружини тощо). Воно так і називається - СГП, що стріляє холостими патронами. Тому вистрілити із нього бойовим патроном технічно неможливо. У теорії є механізми, при яких доставити бойовий патрон у демілітаризовану зброю можливо, але при пострілі просто розірве ствол, внаслідок чого ранить стріляючого, а не того, в кого стріляють.

Постріл у камеру - як це знімається?

- Зазвичай у кіно можна прибрехати. Якщо людина стріляє в людину, то вона ставиться спиною, і відстань приховується за рахунок того, що ми не бачимо реальної дистанції між ними. До того ж не бачимо стовбур, він прихований спиною, тому цілиться актор у цьому випадку убік і може хоч впритул стріляти неодруженими. Але якщо ставиться завдання вистрілити в об'єктив (як у фільмі « Іржа »), то на камеру ставиться захисне скло (про це у випадку з Болдуїном не згадується) і збільшується відстань до стріляючого. Оператор зазвичай знаходиться біля камери, іноді відходить, а іноді його накривають щільною тканиною, щоб відгородити від частинок незгорілого пороху і газового струменя - але куля в нього не летить.

Пишуть, що полум'я від пострілів іноді домальовують? Хіба так не безпечніше?

– У низькобюджетних картинах іноді беруть ММГ – макети масо-габаритні, тобто автомати або пістолети, схожі на справжні за розміром та вагою, але з таких навіть холостими не вистрілиш. Вони – як іграшка. І на стадії постпродакшену вогонь зі стовбура домальовують графікою, накладають звук. Скажімо, це менш правдоподібно.

Що за заглушка ставиться на зброю? Може, проблема в ній?

- На автоматичну зброю у ствол спеціально вкручується втулка. Для того щоб можна було стріляти холостими патронами з бойової зброї. Це називається втулка неодруженої стрільби. Хто служив у армії, той знає. Але накручують її не на стовбур, щоб вона стирчала, як глушник, і всім було видно, що зброя неодружена, а всередину (у випадку з трагічною загибеллю Брендона Лі в 1993 році якраз заглушка і вилетіла з револьвера після пострілу бойовим патроном і пробила живіт. актора). У район патронника заварюється штир-обмежувач, щоб не можна було доставити бойовий патрон. При зусиллі загнати можна, але при пострілі розгорне патронник, куля не вилетить, але вибухне з пістолетом у руках стріляючого. Отже, навіть якщо така втулка на револьвері Болдуїна була, він міг поранити тільки сам себе.

Від пострілу артиста загинула операторка українка Галина Хатчинс. Фото: instagram.com

Від пострілу артиста загинула операторка українка Галина Хатчинс. Фото: instagram.com

З'явилася інформація про загадкові патрони з дірками в револьвері, з якого стріляв Болдуїн. Три з них були пробиті, один - ні. Що це означає?

- Були раніше такі револьвери кільцевого займання, де удар після спуску гачка йде не денцем або центром гільзи, а саме збоку. Може, це є патрони для такого раритетного пістолета. Але в будь-якому випадку, якщо оператора вбило кулею, явно патрон був бойовий. Або ще щось вкотили в сам ствол. Якщо в гільзі є отвори, патрон просто не вистрілить.

Як тоді міг статися постріл на майданчику «Іржі»?

- Для мене це дикість, бо іншої альтернативи, окрім пострілу з бойової зброї, уявити складно. Як воно там виявилось, не знаю. Важко робити припущення, але інше просто неможливе. Я працював з американцями на фільмі «Святий» 1997 року, і щодня на майданчику у них є і стежить за безпекою safety officer, що у нас називається інженер з техніки безпеки. Ми тоді робили контрольні відстріли: брали газетний лист і стріляли в нього з різної зброї з різної відстані. Таким чином, саме на майданчику за допомогою реквізитної зброї встановлювалася відстань, на якій лист пошкоджується, а на якому ні. Тобто все дуже суворо. Для мене цей випадок дуже дивний. Або недбалість, або злий намір. Тобто підстава.

У деяких історичних проектах в оренду береться дорога антикварна зброя, але дезактивувати, тобто псувати, її не можна. У барабан кладуть неодружені патрони і використовують їх. Може це той випадок? І хтось зробив диверсію, підсунувши актору бойовий патрон?

- Може і так. Старий бойовий револьвер. Ключове слово, повторюся, бойовий. Тому що вистрілити так, щоб поранити двох людей кулею з охолодженої зброї, фізично не можна. З раритетних крем'яних і капсульних пістолетів і рушниць, як ми знаємо, свого часу було вбито чимало людей.

БУВ ЩЕ ВИПАДКОВ

Інші НП, що трапилися на майданчику

Загибель на майданчику з необережності не така вже й рідкість. Усі пам'ятають трагедію з Брендоном Лі, сином Брюса Лі, який загинув у 28 років на зйомках фільму «Ворон» (1993) якраз від пострілу навчальним бойовим патроном. А ось ще якісь випадкові та непоправні НП відбувалися на зйомках.

  • 1920 рік, «Злякані привиди». Комік Гарольд Ллойд схопився за бомбу з палаючим ґнотом, вирішивши, що це реквізит. Йому відірвало великий і безіменний пальці.
  • 1948, «Прихований факт». У перерві Джон-Ерік Хексум приставив заряджений холостими патронами пістолет до свого скроні, імітувавши гру в руську рулетку. Після пострілу вставка-заглушка у стволі з паперу та пластику викликала ударну хвилю, що спричинила смерть актора.
  • 1956, «Завойовник». Зйомки проходили за 220 кілометрів від місця, де 1953 року армія США проводила наземні випробування ядерної зброї. Через чотири роки режисер Дік Пауелл помер від раку, а ще через чверть століття розкрилося, що 91 учасник знімальної групи захворів на рак, половина померла.
  • 1982 рік, «Сутінкова зона». Піротехніка, закріплена на гелікоптері, зруйнувала хвостовий гвинт, і лопаті обезголовили актора Віка Морроу та маленького хлопчика (7 років), які, за сценарієм, тікали від нього, ще одну дівчинку (6 років) пронизав полоз шасі.
  • 1984, реклама Pepsi. Піротехніка спрацювала зарано і спалила волосся Майкла Джексона. Він отримав опіки другого та третього ступеня і домігся компенсації у півтора мільйона доларів.
  • 1989, «Меч султана Типу». 62 статисти та технічні працівники виявилися замкненими в палаючій студії і загинули, а зірка Санджай Кхан переніс 72 операції після пожежі.
Новини по темі: Вбивство Кіно Болдуін