Завантажити ще

Від страз і паєток до діамантів і сапфірів: історія корон "Міс Україна"

Від страз і паєток до діамантів і сапфірів: історія корон

На конкурсі "Міс Україна" вперше за 15 років з'явилася нова корона. Її виготовив американський ювелір Джейкоб Арабо. Вартість прикраси оцінюють в 3 мільйони доларів. Через цю новину напевно засумувала перша переможниця "Міс Україна", якій в 1991 році вручили бутафорську корону зі стразами. Зате вона назавжди залишилася у красуні як сувенір. Про трансформації головної прикраси конкурсу краси ми поговорили з його засновником і директором (1991-2014) Сергієм Матяшем.

1991: першу корону виготовили декоратори театру ім. Франка

Першу корону для конкурсу виготовили декоратори театру імені Івана Франка зі звичайних страз. Тоді у організаторів не було сумнівів, що атрибут перемоги повинен залишатися у переможниці. Як приз. Варіант "перехідної" корони, який був в інших країнах, не розглядався.

- Перший конкурс ми проводили в 1991 році, і питання корони було абсолютно новим для нас, - згадує Сергій Матяш. - Це був театральний захід, і цілком природно, що я звернувся тоді до декоратора театру ім. Франка. За рік до цього я з ними робив конкурс "Міс Київ", тому добре знав театр, директора, адміністрацію, цех, де були хороші фахівці. І тому я звернувся туди.

Декоратори відгукнулися на ідею організаторів і зробили корону. Сергій Матяш згадує, що, незважаючи на дешеві стрази і паєтки, в світлі софітів корона виглядала дуже красиво. Разом з прикрасою 17-річна студентка Ольга Овчаренко отримала кольоровий телевізор "Електрон", шубу і поїздку до Канади.

Організатори також вручали прикраси конкурсанткам, які зайняли друге і третє місця. Дівчата отримували весільні діадеми від чеської ювелірної компанії Jablonex.

1992-2004: прикраси купували в США і Чехії

Починаючи з 1992 року корони на конкурс «Міс Україна» набували в Нью-Йорку. Організаторам допомагав бізнесмен Борис Котлярський, який в 1979 році емігрував з Києва до США. Сергій розповів, що Борис купував корони і діадеми в одному з магазинів Брукліна і щороку надсилав до Києва. Іноді організаторам доводилося показувати документи на митниці, щоб забрати корони. Бізнесмен надсилав і інші прикраси. Наприклад, «Міс Україна 1 995» Владі Литовченко разом з короною вручили і жезл, прикрашений камінням. Корони з Брукліна вручали переможницям майже до 2000 року.

- Десь в 1998-1999 році я поїхав до Праги, - розповідає Сергій Матяш. І там, на батьківщині ювелірної компанії Jablonex, я був вражений прикрасами, які побачив в місцевих магазинах. Тому чехи запропонували мені поїхати на виробництво. Це місто в 100 км від Праги, де знаходиться величезний завод, якій існує, напевно, 150 або 200 років. Я туди приїхав, і мене дуже добре прийняли, відвезли на склад. Там був склад готової продукції і ще один, історичний, склад-музей, де зберігалися всі вироби, які вони раніше випускали. На мене це справило надзвичайне враження. Натуральні камені, які там добувалися, і біжутерія найвищого класу, камені з огранюванням найвищого рівня. І я ось там купив якусь кількість корон, і кілька років ми вручали їх.

Чеська біжутерія Jablonex була дуже популярна за часів СРСР. Були як дешеві прикраси з пластмаси, так і більш дорогі - з натуральних каменів.

2004-2019: корона від київських ювелірів за 50 000 євро сповзала з голови

Після 2000 року організатори потурбувалися тим, щоб зробити корону "Міс Україна" перехідною. Сергій згадує, як на початку 2000-х був на конкурсі краси в Панамі, де генеральним директором був один з місцевих ювелірів. Він володів магазином в центрі міста, де показували корону переможниці, і це "було дуже ефектно". Тому Сергій Матяш теж захотів зробити ефектну корону, яку б уже не віддавали переможницям, а передавали з року в рік. На прохання відгукнувся Київський ювелірний завод, який створив корону в якості спонсорської допомоги. Прикраса від майстрів КЮЗ важила 1,6 кілограма і складалася з 706 грам білого золота, 30 перлин, 70 аметистів, 200 фіанітів, 50 корундів і 498 кубічних цирконів. Оцінили вироб в 50 тисяч євро.

- Корона від КЮЗ була дуже дорога, але зараз вона ще дорожче, тому що камені і золото дорожчають щороку. Але що зробили ювеліри КЮЗ за своєю ініціативою: вони розуміли, що корона буде вручена на сцені, знята і поїде до мене в офіс. Вони спеціально зробили красиву дерев'яну підставку для корони і скло, яке її закривало, - розповів Сергій Матяш.

Однак на врученні "Міс Україна 2004" з новою короною стався конфуз. Через конструкцію обруча прикраса весь час сповзала з голови переможниці Лесі Матвєєвої, і дівчині доводилося притримувати її рукою. Тоді ювеліри КЮЗ забрали корону назад і зробили всередині оксамитову підкладку, щоб вона добре трималася на голові. Крім корони, майстри виготовили і кілька прикрас в схожому стилі, їх дарували учасницям конкурсу, які посіли призові місця.

Ювеліри щорічно забирали корону і чистили, полірували, постійно підтримували її в доброму та гарному стані. Знаєте, до корони і до стрічок завжди було якесь акуратне і трепетне ставлення. І у переможниць, і у тих, хто вручав. Корону не втрачали, не забували, - розповів Сергій Матяш.

Корона від КЮЗ весь час зберігалася в офісі організації. Її тримали на видному місці. За словами Сергія, це потрібно було, щоб "люди розуміли, куди вони приходять". Прикрасу завжди підсвічували і видавали учасницям тільки на заходи або фотосесії. Корона від КЮЗ прослужила до 2019 року.

2021: шедевр від ювеліра Джейкоба Арабо

У 2014 році у конкурсу "Міс Україна" змінився власник. До 2018 року виконавчим директором була Ірина Копаниця, а з 2018-го по 2020-й - Вікторія Кіосе. В 2021 році директором конкурсу стала Вероніка Щипцова, і нове керівництво вирішило поміняти корону. Організатори звернулися до всесвітньо відомого ювеліра з Нью-Йорка і вихідця з Узбекистану Джейкоба Арабо. Його компанія Jacob & Co створила корону для «Міс Америка-2019», а ексклюзивні прикраси бренду носять Девід Бекхем, Мадонна, Дженніфер Лопес, Бейонсе, Каньє Вест. Арабо відгукнувся на прохання. Він розповів, що на створення корони для українських красунь його надихнув симбіоз вишуканої краси і сили духу українського жіноцтва.

- Починаючи від королеви Франції Анни Ярославни та найвпливовішої жінки Османської імперії Роксолани, українки виступають амбассадорами краси і доброї волі в усьому світі. У дизайні корони, над яким я працював сам особисто, використані елементи княжих корон часів Київської Русі і сучасних ювелірних традицій. Сподіваюся, моє творіння оцінять в Україні, - розповідав Арабо на пресконференції в Києві.

Шедевр від американського ювеліра виготовлений з 18-каратного золота, 27 сапфірів і 1250 діамантів різної форми вагою 60 і 220 карат. Вартість виробу - 3 мільйони доларів. Це найдорожча корона за всю історію конкурсу. Зараз вона зберігається в українському банківському депозитному сховищі.

В цьому році Джейкоб Арабо особисто приїде на конкурс "Міс Україна" і як член журі вручить корону переможниці. Фінал конкурсу відбудеться 21 жовтня 2021 року в Палаці "Україна". На сцену вийдуть 25 учасниць.