Думаю, що до весняного переведення стрілок годинника нардепи не встигнуть запровадити цю норму, тому цей сезон ми будемо жити по-старому, переводячи годинник навесні. Традиційно населення розділилося на два табори - одні підтримують таку ініціативу депутатів, інші - засуджують. Мені це рішення, швидше, не подобається. І ось чому.
Для тих, хто проти переведення годинників
|
Почнемо з тих людей, хто погано переносять переведення стрілок. В основному аргумент про те, що їм важко вставати на годину раніше навесні, коли годинник переводять на годину назад, я чув від людей старшого віку, які вже на пенсії і їм в общем-то і вставати по будильнику нікуди не потрібно. Коли ж на недосипання скаржаться відносно молоді люди, які по кілька разів на рік (до коронавируса) подорожували до Європи, де час від нашого відрізняється на той же час, то така проблема, на мій погляд, виглядала дещо надуманою. Тобто для того, щоб поїхати відпочивати в ЄС, ви готові страждати від переведення годинників, а вдома пережити перехід не можете? Не вірю!
Ну і в цілому мені складно уявити, що потрібно зробити зі своїм організмом, щоб у віці до 50-60 років страждати від необхідності за одні вихідні перейти на підйом на годину раніше або почати спати на годину довше.
"Корови не розуміють переведення часу". Цей аргумент я теж часто чую від людей, які цю саму корову бачили максимум в рекламі молочного шоколаду. Я теж далекий від сільського господарства, але із загального курсу біології знаю, що корова - це тварина, яка за три дні з п'ятниці по понеділок спокійно перейде на літній розклад. Це я кажу як власник собаки, яку потрібно регулярно виводити в туалет в один і той же час. Зрушуючи час прогулянки на 15-20 хвилин в період з п'ятниці до понеділка у вихідні, коли переводять годинники, я спокійно перекладаю собаку на гуляння в більш ранні години навесні і на більш пізні прогулянки восени. Думаю, біоритми корови так само легко можна зрушити.
Чи є економічний ефект
Ви запитаєте, навіщо всі ці складності? Заради чого ми все-таки змушені "страждати" два рази в рік, підлаштовуючи свій розклад під переведення годинників. Невже заради цього самого економічного ефекту?
Він практично відсутній. З економічної точки зору необхідність висвітлювати квартиру зайва година влітку - це не ті витрати, про які варто говорити. Давайте прикинемо, скільки влітку нагорить зайвого світла, якщо ми залишимося на зимовому часі. Нехай у вас одночасно горять п'ять досить яскравих ЛЕД-лампочок по 10 Вт, тоді на освітленні ви витратите аж 50 Вт * год на добу. Щомісячний витрата складе 0,05 Квт-год * 1. год *. 30днів = 1,5 КВт * год на місяць влітку. За поточними цінами - це 2,5 грн в місяць. Я думаю, що мало хто помітить таку суму в платіжці. Навіть якщо піднімуть тарифи в два рази, то це буде додаткові 5 грн в місяць. Хтось скаже, що у нього велика квартира і у всіх кімнатах горить світло. Добре, три кімнати і кухня - для цього достатньо 15 яскравих лампочок. Ваші додаткові витрати будуть на рівні 7,5-15 грн в місяць.
А якщо врахувати, що питання актуальне тільки півроку (а часто і менше), то у вас "нагорить" зайвого електрики на суму від 15 до 30 грн за рік при п'яти палаючих лампочках і від 45 до 90 грн за 15 постійно горять лампах. Більш того, багато хто навіть зможуть заощадити на кондиціонерах, якщо прийдуть додому пізніше і будуть на годину менше охолоджувати свою квартиру влітку.
світлове вікно
Навіщо ж переводити стрілки, якщо економічного ефекту від цього теж немає? Вся справа в діапазоні світлого часу доби і розкладу життя нашого суспільства. Погляньте на інфографіку, де ми порахували дату сходу і заходу Сонця в найдовший день 21 червня для випадку, якщо Україна залишиться на зимовому часі влітку. Навіть в Києві, який знаходиться посередині країни, Сонце зійде в 3.46, а сяде в 20.13. Тобто світло на вулиці буде майже з 3 годин ранку, а стемніє відносно рано - о пів на дев'яту вечора.
Згідно з даними досліджень, процентне співвідношення хронотипів людства наступне:
- 20% людей ставляться до "жайворонків" - встають в проміжок від 4 до 6 ранку;
- 60% "голуби" - люди, які встають в 6-8 ранку і легко підлаштовуються під зміни розкладу;
- 20% - це сови, які прокидаються в проміжку від 8 до 10 годин.
Отже, найраніший "жайворонок" прокидається о 4 ранку. Якщо ми залишимося на зимовому часі влітку, то навіть в Києві "жайворонки" будуть змушені спати цілу годину, коли на вулиці світло. Тобто зимовий час влітку краде у кожного з нас час світлого часу доби ввечері. Навіть у "жайворонків". У східних областях ситуація буде ще більш критична. У Харкові схід буде в 3.26. Це означає, що досвітні сутінки почнуться о 2.45. Це може сподобатися хіба що тим, хто любить зустрічати літні світанки. Але чи багато таких людей?
Комфортно "жайворонків" буде хіба що в західних областях. В Ужгороді на зимовому часі влітку світати буде починати в 4 ранку. Решта будуть щільніше закривати штори, щоб нормально виспатися. І таких людей, якщо вірити дослідженням, більше 80%.
Тому мені, як, напевно, і більшості, комфортніше влітку на літній час. Думаю, що переважна більшість людей вважатимуть за краще використовувати світлий час доби ввечері після роботи на прогулянку, спілкування з друзями або для того, щоб просто покопатися в городі. А закінчують працювати українці в 18-19 годин. Це означає, що навіть у найдовший день депутати нам залишили півтори-дві години сонячного світла. І проведемо ми його в основному в транспорті - по дорозі додому. А в міру зменшення світлового дня цього часу буде ставати все менше. Зате зайва година віддали ночі, коли ще сплять навіть "жайворонки". На думку спадає порівняння з тим, що депутати, як жадібний Крокодил з казки Чуковського, вкрали у нас це саме Сонце.
|
Питання руба
Що можна було б зробити
Якщо ви вже так не хочете переводити годинник, то залиште України на літній час взимку. У часовому поясі + 3 години від Грінвіча. У цьому випадку теж будуть свої недоліки - наприклад, ми станемо далі по часу від Європи і будемо жити з Москвою в одному часовому поясі. Але влітку не буде білих ночей.
Деякі незручності будуть виникати взимку, але багато людей за часів СРСР як раз за таким часу (+3 до Гринвічем) і жили. Пам'ятаю, як перший урок в школі під Новий рік проходив в сутінках, а світало тільки в районі першої зміни. Зате влітку, коли більшість людей ведуть активний спосіб життя, будуть якраз повноцінні світлі вечора.
Другий варіант - якщо вам так хочеться ввести час "+2 години за Гринвічем", має сенс простимулювати перехід всієї соціального життя суспільства на більш ранній час. Можна зробити так, щоб державні органи влади починали роботу в 7 або 8 ранку, а не о 9, як зараз. Тоді і бізнес потихеньку до цієї адаптується. В результаті робочий день починатиметься о 7-8 ранку, а закінчуватися в 15-16 годин, і у людей знову буде повноцінний вечір.
Ну і третій варіант - перестати займатися імітацією реформ у вигляді скасування переведення стрілок годинника, а залишити все як є і два рази в рік переходити на літній або зимовий час, щоб адаптувати соціальне життя суспільства до "світловому вікна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ