Завантажити ще

"Циклон" вийшов з ладу, так жодного разу і не вистріливши "Калібрами"

Фото: opk.com.ua

Генеральний штаб України остаточно підтвердив знищення російського корабля – носія «Калібрів» МРК "Циклон" у тимчасово окупованому Севастополі в ніч на 19 травня 2024 року. У причал, біля якого він був, потрапили три ракети ATACMS, а "Циклон" затонув. Тепер у Криму не залишилося жодного російського носія «Калібрів». Ті, що залишилися в розпорядженні ЧМФ, - а це три підводні човни і п'ять надводних кораблів - сховалися від українських ракет і надводних дронів у Новоросійську.

Не прослужив і року

"Циклон" – малий ракетний корабель проєкту 22800 «Каракурт» – із серії російських багатоцільових малих ракетно-артилерійських кораблів (МРК) 3-го рангу з керованим ракетним озброєнням ближньої морської зони ВМФ Росії. За іншою класифікацією - це малі корвети.

Корабель будувався на суднобудівному заводі "Затока" (Керч, Крим). МРК заклали у червні 2016 року, спустили на воду у червні 2020 року. У грудні 2021 року корабель прибув до Севастополя для випробувань. У липні 2023 року корабель передано ВМФ Росії.

Російський корабель «Циклон», знищений Силами оборони, був новим і ще не встиг випустити жодної ракети. Мало того, він навіть офіційного імені не встиг отримати. Передбачалося, що над ним візьме шефство одне з російських міст, яке йому і дасть назву.

«Росія планувала запровадити п'ять таких кораблів до Чорноморського флоту. Це був перший із п'яти», - сказав начальник Центру стратегічних комунікацій Сил оборони півдня України Дмитро Плетенчук.

За його словами, знищений "Циклон" навіть не встиг закінчити випробування.

«Вся ця серія (кораблів. – ред.) закінчилася, не розпочавшись, у Чорному морі. Це є наслідком повномасштабної агресії з боку росіян, вони цей проєкт і поховали в Азово-Чорноморському регіоні», - зазначив Плетенчук.

Технічні характеристики «Циклону»

  • Водотоннажність – 800 т,
  • довжина – 65 м,
  • ширина – 10 м,
  • осад – 4 м,
  • швидкість максимальна – 30 вузлів (55 км/год),
  • дальність ходу – 2500 миль (понад 4 тис. км),
  • автономність – 15 діб.

Міг стріляти навіть «Цирконами»

При всій своїй компактності "Циклон" був буквально напханий різними видами ракет і міг здійснювати пуск всього смертоносного морського асортименту. Тут була установка вертикального пуску ракет "Онікс" та "Калібр-НК", у перспективі корабель міг запускати навіть ракети "Циркон". Плюс наявність модернізованої артустановки калібру 76,2 мм АК-176МА, ЗРАК "Палаш".

Ракета "Онікс" – ще радянська універсальна протикорабельна ракета середнього радіусу дії, призначена для боротьби з надводними військово-морськими угрупованнями, одиночними кораблями та наземною інфраструктурою в умовах сильної вогневої та радіоелектронної протидії. Використовувалися для завдання ударів по Україні в ході вторгнення.

Її називали «вбивцею авіаносців». У РФ у спадок від СРСР залишилося багато таких ракет, тому вона може застосовуватися і за наземними цілями. Є на озброєнні Росії, Сирії, Індонезії та В'єтнаму.

Ракета "Калібр-НК" призначена для ураження наземних, морських підводних та надводних цілей. Це сімейство крилатих ракет, розроблених російським конструкторським бюро «Новатор». Публіці ракети сімейства "Калібр" були вперше представлені на Міжнародному авіаційно-космічному салоні в 1993 році (МАКС-93), що проходив у Московській області РФ.

Ракети розроблялися переважно як озброєння для підводних човнів та кораблів. Однак існують і варіанти пуску ракет із бойових літаків ("Калібр-А") та наземних пускових установок.

Ракета 3M22 «Циркон» - одна з новітніх розробок російського військово-промислового комплексу, прийнята на озброєння лише 2023 року. Її важлива відмінність від інших ворожих протикорабельних ракет - висока швидкість. Гіперзвукова зброя може досягти (якщо вірити російським джерелам) неймовірних 9 Махів (приблизно 11 016 км/год.). Це маневруюча протикорабельна ракета з повітряно-ракетним двигуном. Призначена для ураження фрегатів, авіаносців (великих кораблів), а також для ударів по наземних цілях. «Циркон» може запускатися з тих самих пускових установок, встановлених на кораблях, які завдають ударів "Оніксами" та "Калібрами".