Завантажити ще

Спалення Корану: чи зможе демократія Європи відповісти забороною

Спалення Корану: чи зможе демократія Європи відповісти забороною
Фото: REUTERS

В Європі продовжують нагнітати антиісламські настрої. У Швеції мечеть міста Упсала, що за 70 км від Стокгольма, отримала кілька напівспалених екземплярів священної книги мусульман – Корану. Поліція розпочала перевірку.

«Ісламофобію» хочуть прирівняти до дискримінації та расизму

У Швеції з початку року пройшла ціла серія акцій спалення Корану, що викликало вкрай негативну реакцію як населення країни, так і лідерів мусульманських держав. 21 січня радикал Расмус Палудан спалив копію Корану перед посольством Туреччини у Стокгольмі. Уряд Швеції не лише не перешкоджав цій акції, але й надав йому охорону з поліцейських.

Акт спалення священної книги викликав засудження та протести у всьому мусульманському світі. У відповідь на дії Стокгольма Туреччина скасувала майбутній візит міністра оборони Швеції Пала Джонсона до Анкари.

МЗС Туреччини викликало посла Швеції в Анкарі Стаффана Геррстрема. Дипломату висловили рішучий протест у зв'язку з видачею шведською владою дозволу на проведення акції зі спалення Корану перед посольством Туреччини в Стокгольмі.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган зазначив: «Ніхто не має права ображати віру мусульман чи інших релігій», «Такі дії підлягатимуть жорстким санкціям». У середині травня Туреччина досягла того, щоб ЮНЕСКО включила термін «ісламофобія» до проєкту резолюції проти дискримінації та расизму.

Ображати інших - законно, але недоречно

Примітно, що таку агресію підігріває і влада країни. У Швеції поліція дозволила провести акцію, де планують знову спалити Коран. У рішенні про надання дозволу поліція пояснила, що «ризики безпеки та наслідки, пов'язані зі спаленням Корану, не є такими, щоб, згідно з чинним законодавством, вони могли бути основою для відхилення заявки».

Заявку на цей акт вандалізму подав Салван Моміка, який вважає, що Коран «являє собою небезпеку для демократичних законів, шведських і людських цінностей». Він називає цю книгу «небезпечнішою за ядерну зброю, здатну знищити країни та їхні суспільства, як це відбувається в ісламських країнах».

Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що вважає, що спалювати Коран взагалі недоцільно. «Це законно, але я не вважаю це доречним. Я вважаю, що ми живемо у той час, коли ми повинні схаменутися і думати про кращі інтереси для Швеції. Мені трохи важко зрозуміти, чому люди хочуть ображати інших», - розповів Крістерссон. Однак через це у середині серпня поліція країни підвищила рівень терористичної загрози у Швеції до максимального.

А недавнє опитування, проведене на замовлення шведської телекомпанії SVT, показало, що 53 відсотки опитаних шведів вважають, що спалювання будь-яких релігійних текстів має бути заборонено.

За спалювання Корану, Біблії й Тори – кримінальний термін

А ось влада сусідньої Данії, де також були зафіксовані випадки спалювання Корану, ведуть більш мудру та зважену політику. Там хочуть запровадити кримінальну відповідальність за публічне спалення чи інше осквернення священних книг, у тому числі Корану, Біблії й Тори.

Як заявив міністр юстиції країни Петер Хуммельгорд, таке рішення було ухвалено після кількох інцидентів зі спаленням Корану в Данії, які спричинили бурхливі протести у мусульманських країнах.

За словами міністра, за такі дії загрожуватиме покарання до двох років позбавлення волі. Він назвав акції з оскверненням священних книг "знущальними актами, які завдають шкоди безпеці данців як за кордоном, так і всередині країни".

Наразі у Данії немає відповідальності за антирелігійні висловлювання та дії. Існуюча раніше кримінальна стаття про богохульство була скасована парламентом у 2017 році. Тому навіть заявлений у поліцію публічний захід, під час якого планується осквернити будь-який священний предмет, за законом неможливо заборонити.

Хуммельгорд підкреслив, що не йдеться про обмеження свободи думки та висловлювання. Новий закон, за його словами, має привчати громадян до більш цивілізованих способів висловлення своєї думки.

 

Новини по темі: Швеція Європа