Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
9 травня
Завантажити ще

5 кроків відновлення України: від зеленої енергетики до фармацевтики

5 кроків відновлення України: від зеленої енергетики до фармацевтики
Фото: President.gov.ua​

Президент України Володимир Зеленський виступив онлайн у Римі на Конференції з відновлення України. Він запропонував державам Європи брати участь у цьому «наймасштабнішому економічному проекті нашого часу» і розповів про своє бачення процесу. За його словами, наша країна вже почала створювати нові стандарти безпеки, і європейці можуть приєднатися до цього процесу на будь-якому етапі.

Енергетика: гідно відповіли на виклик

Ми навряд чи забудемо, як восени та взимку 2022 року Росія намагалася влаштувати черговий «холодомор» в Україні – і як їй це не вдалося. Але то була спроба знищити не Україну, а всю Європу. Зеленський нагадав: Росія почала справжню енергетичну агресію проти Європи: спровокувала цінову кризу та збіднення мільйонів сімей через шокуюче зростання рахунків, намагалася перешкодити фізичним постачанням палива до Європи, била ракетами та іранськими дронами українськими енергетичними станціями, щоб жителі країни залишилися взимку. і тепла...

– Європа вистояла. Ми з вами гідно відповіли на цей виклик і маємо тепер зробити все, щоб у ворога не було навіть теоретичної нагоди зламати нашу енергетику, - підсумував президент України. Він запропонував зосередитись на трансформації звичної енергетики у «зелену» форму (де джерелами відновлюваної енергії є вітер, сонце, вода, біогаз тощо), а також децентралізувати виробництво енергії.

- Чим більше «зелених» виробників енергії – тим стійкіша система. Чим більше джерел постачання, тим надійніше забезпечується кожне місто, кожна громада та кожна сім'я, – зазначив Зеленський. Він також зазначив, що Італія є лідером зі створення так званих «розумних мереж» (Smart Grid - інтелектуальні мережі електропостачання, які використовують телком-мережі та технології для збору інформації про енерговиробництво та енергоспоживання, що дозволяє підвищити ефективність, надійність та економічну вигоду енергопостачання), та запросив місцевих підприємців брати активну участь у розробці та розвитку українських «розумних мереж».

Будівництво: більше будівель – більше безпеки

Військова агресія Росії в Україні змусила будівельну сферу замислитись про посилення безпеки нових будівель. Артилерійські та авіаційні удари по житлових будинках оголили проблему: будівлі не можуть виконувати функцію укриттів. Результат – сотні, тисячі розбитих та спалених будинків та загиблі жителі України. Необхідно не просто відновлювати будинки, а й робити їх стійкими, міцними, як у приказці «мій дім – моя фортеця».

- Сотні наших сіл та десятки міст спалені ударами російської артилерії та авіації. Українці здатні повернути їх до життя – у нас немає звички залишати на своїй землі рани, що не гоїться. Але ми маємо величезну потребу у відновленні тисяч будинків, сотень шкіл, лікарень, транспортної та виробничої інфраструктур, причому на новій, безпечній основі, яка має стати типовою для інших країн та їхніх міст. Щоб кожен з батьків був спокійний за свою дитину в школі, бо там є укриття. Щоб кожна мама знала, що у її громаді та її місті – безпечна інфраструктура. І будь-який терорист не зможе обійти систему безпеки, — розповів Володимир Зеленський.

Усі охочі підтримати Україну у плануванні та проектуванні нових будівель, щоб потім перейняти досвід нового рівня безпеки для своєї держави, можуть приєднуватись хоч зараз.

Цифрові технології: беріть приклад з нашого кіберзахисту

Попри страхи та очікування, повномасштабна російська агресія не порушила роботу фінансової та банківської систем України, не обмежила діяльність цифрових сервісів, до яких ми вже неабияк звикли. Мобільний зв'язок та інтернет швидше працювали, ніж ні, що не може не викликати здивованого захоплення: ворог так бив по лініях зв'язку, що, здавалося, на них немає живого місця. Однак вистояли, не відклавши у дальній кут смартфони з «Дією» і не забувши про те, як розплачуватись у магазині банківською картою. Зараз кілька європейських країн з цікавістю вивчають нашу «Дію» та збираються впроваджувати її у власний цифровий простір.

- Ми збудували кіберзахист України, залучили до цього процесу айтішників. Продовжуємо розвивати державний сервіс «Дія», що надає доступ до державних послуг через смартфон чи портал, – нагадав присутнім президент України.

Він також зазначив, коли війна ще триває, оборонна промисловість країни набирає обертів. І чим чекати на озброєння від союзників – чи не легше збирати його на власних заводах?

– Ми зацікавлені у локалізації в Україні виробництва такої військової техніки, яку ми отримуємо від партнерів, будуємо власні виробництва озброєння та боєприпасів. Ми створюємо нові інструменти захисту як флот морських дронів і широкий спектр безпілотників для нашого фронту. Я впевнений, що у ваших (італійських) компаній є що додати до цієї історії українського успіху, - закликав Зеленський.

Агросектор: нагодуємо всіх і не тільки

Останніми роками і ми, і весь світ усвідомили справжній потенціал аграрного сектору України. Наша країна виступає гарантом глобальної продовольчої стабільності, мільйони сімей у всьому світі на столі мають продукти завдяки поставкам з України.

- У різних країнах Африки та Азії - від Алжиру до Ефіопії, від Лівану до Ємену, без нашого постачання запанував би хаос. А це означало б появу нових хвиль міграції, зокрема, до Європи, - наголосив президент країни.

Аграрний сектор завжди був привабливим для інвестицій і зараз слушний час, щоб придивитися до нього краще. Україна може замінити компанії з Росії, які працюють на війну, а не на глобальний розвиток.

- Наше завдання номер один – це переробка. Тобто нові підприємства, нова логістика, модернізація транспорту і як наслідок – нові інвестиції та доходи, - зауважив Зеленський. І нагадав: наша країна, крім агросектору, має серйозний потенціал для металургії – від залізняку до літію, від природного газу до титану та інших максимально затребуваних світом ресурсів. Все це Україна може запропонувати (і запропонуватиме) на глобальних ринках.

Фармацевтика: потрібні ліки та виробництва

Війна ніколи не минає безслідно, і окрім зруйнованих будинків та випаленої землі величезною трагедією для будь-якої країни є загибель та поранення людей, а також посттравматичні розлади – часті супутники тих, хто вижив.

- Закінчити війну – це в першу чергу вгамувати біль, пережитий на цій війні, принесений з війни і пов'язаний з війною. Очевидно, що ми працюватимемо над цим в Україні, – зазначив Володимир Зеленський. - Йдеться про людей, які потребують реабілітації після поранень. Про тих, чиє життя отруєно посттравматичними та іншими розладами. Про тих, хто пройшов російський полон та окупацію, де не було навіть простої медичної допомоги.

За словами президента, Україна – це величезний ринок, у тому числі імпорту ліків. Але війна вказала на необхідність появи та локалізації фармпідприємств. Це буде взаємно вигідно всім: і громадянам країни, які пережили війну, і учасникам фармбізнесу, які зможуть відкрити нові обрії своєї діяльності та розширити як виробництво, так і номенклатуру своїх виробів.

Наприкінці свого виступу президент Зеленський наголосив: Україна отримала величезний та унікальний досвід захисту держави та людей в умовах агресії та у всіх можливих проявах терору.

- Наш досвід захисту успішний і може масштабуватись на життя інших народів та країн. Логічно, що наш досвід стане частиною нового фундаменту безпеки у світі, підсумував глава держави.

І що Європа?

Італійці вже назвали Україну «форпостом європейської безпеки» та пообіцяли зробити все необхідне, щоб прискорити членство нашої країни до ЄС. Першим кроком стане відновлення зруйнованої російським вторгненням країни, не чекаючи на закінчення бойових дій. Про це на тій самій конференції заявили президент Італії Серджіо Маттарелла, прем'єр-міністр країни Джорджія Мелоні та інші члени італійського уряду.

- Найкраще з італійської системи у її передових ланцюжках поставок доступне для наших українських друзів! - Заявив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні. Він же запевнив, що Італія буде в перших рядах модернізації України.

На зустрічі у Палаці з'їздів у Римі, де виступав президент України, зібралися представники понад 1000 італійських компаній, делегати від Загальної конфедерації італійської промисловості, міжнародних фінансових інституцій тощо. Після закінчення спичу Зеленського, як повідомляє інформагентство ANSA, ідеї для проектів в інфраструктурі, енергетиці, агробізнесі, охороні здоров'я, металургії, цифрових і космічних технологіях надійшли близько 600 італійських компаній. Було підписано різні меморандуми про взаєморозуміння в різних сферах економіки – від залізничного сполучення до роботи гідроелектростанцій. У рамках угод планується відновити автомобільні та залізниці, провести заходи щодо забезпечення населення питною водою та водовідведенням.

– Ми не повинні розглядати війну як перешкоду для інвестицій, – зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. – Ми чекаємо на італійські компанії з розкритими обіймами!

За оцінками Світового банку, щоб підняти Україну з руїн війни, на сьогодні необхідно близько 411 млрд. євро. Такої суми Україна не потягне, тому необхідна допомога державних та приватних організацій, а також міжнародних організацій, наприклад, Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). Італія вже заявила про внесок у 100 мільйонів євро до власного гарантійного фонду на відновлення нашої країни. До речі, ЄІБ вже перераховував 2 млрд євро на інфраструктурні проекти – зокрема на модернізацію лікарень у Києві та Одесі, навчальних закладів у Запоріжжі та Сумах.

Новини по темі: економіка України