19 травня
Завантажити ще

Гватемала, Коста Ріка... Чому Україні важлива дружба з країнами «третього світу»

Гватемала, Коста Ріка... Чому Україні важлива дружба з країнами «третього світу»
Фото: Прес-служба Президента України/Роздатковий матеріал через REUTERS

Усі місяці війни президент України зустрічається зі світовими лідерами. Таким чином, він формує антиросійську коаліцію для того, щоб змусити Росію піти з України. Але останнім часом він почав зустрічатися з лідерами країн, які не мають великої ваги у світі.

Наприклад, днями Зеленський зустрівся із президентом Гватемали Алехандро Джамматтеї. Він став першим латиноамериканським президентом, котрий відвідав Київ. А перед цим Володимир Зеленський провів телефонну розмову із головою Коста-Ріки Родріго Чавесом Роблесом. Вони говорили про санкції проти Росії. Навіщо президент України спілкується із ними?

Безвіз та антивоєнна коаліція

По-перше, є практичні результати таких зустрічей. Україна та Гватемала ухвалили безвізовий режим.

- Також під час візиту підписано міжурядову Угоду про взаємне скасування візових вимог та розпочато торговельно-економічний діалог для втілення конкретних проектів без посередників. Переконаний, що це сприятиме розвитку бізнес-соціальних, промислових зв'язків між нашими країнами, – зазначив президент України.

Крім цього, таким чином Україна залучає Латинську Америку до клубу країн, які виступають проти російської агресії.

- Це місток до всього регіону Латинської Америки. Продовжуємо посилювати антивоєнну коаліцію у Латинській Америці, – сказав Зеленський. І це важливо, тому що, як повідомляє «Голос Америки», деякі латиноамериканські лідери уникають займати позицію щодо російського вторгнення в Україну. У деяких випадках це відображає давні зв'язки з Росією, а в інших – настороженість щодо зовнішньополітичних цілей США.

Чим більше міжнародних майданчиків, тим краще

За словами Зеленського, "українська дипломатія поступово відкриває для нашого суспільства нові магістральні напрями – Центральну та Південну Америку, Африку, країни арабського світу, Південної та Південно-Східної Азії".

– На жаль, уваги до цих макрорегіонів було замало, і це відчувається, коли потрібно акумулювати підтримку для України, зокрема, на міжнародних майданчиках. Я вдячний Гватемалі та пану президенту Джамматтеї, з яким сьогодні провів переговори, за принципове та послідовне засудження російської агресії та участь у захисті міжнародного правопорядку, – зазначив український лідер.

– За результатами переговорів я впевнений, що позиція України буде почута у Латинській Америці, – заявив Володимир Зеленський. За його словами, лідери обох країн домовилися поєднувати зусилля на міжнародних майданчиках для подальшої ізоляції Росії. І це дає свої результати.

- Ми солідарні з українським народом, який чинить мужній опір. Поки гинуть люди, ми не можемо мовчати, – заявив президент Джамматтеї на спільній прес-конференції.

Йде боротьба за симпатії країн «третього світу»

Політолог Володимир Фесенко вважає такі зустрічі та контакти дуже важливими для України. Це важливий фронт дипломатичної боротьби. Наразі триває активна боротьба за голоси країн «третього світу». Зеленський контактує з лідерами країн Латинської Америки, Лавров поїхав в африканське турне, перед тим Путін був в Ірані, а Байден їздив до Азії та Близького Сходу. Все це є ознаками боротьби за симпатію країн «третього світу», пояснює експерт.

Деякі з них посідають нейтральну позицію щодо війни в Україні. Хоча прямих союзників Росії мало.

– Але й Україна має слабкі позиції в країнах Латинської Америки. Невипадково президент Гватемали – перший президент із цього регіону, який відвідав нашу країну за останні 12 років. Тому Зеленська та українська дипломатія зараз роблять активні кроки для того, щоб привернути увагу цих країн, – пояснює Володимир Фесенко.

Крім того, ці країни голосують в ООН, де часто розглядаються резолюції щодо російської агресії. У глобальному плані – це боротьба новий світовий порядок, де країни або приймуть агресивні дії Росії, чи ні.

Експерт Українського інституту майбутнього Ілля Куса також позитивно оцінює такі контакти.

– Вони дуже рідкісні. Йдеться про те, щоб диверсифікувати нашу зовнішню політику та активувати контакти з регіонами, які ми ігнорували багато років. Оскільки зараз чим більше у нас партнерів, союзників, то краще. І якщо вдасться організувати дипломатичний прорив латиноамериканським та африканським напрямками, це буде гарною демонстрацією підтримки нашої країни, - вважає аналітик.