Завантажити ще

Росія вимагає від НАТО офіційно анулювати дану Україні обіцянку про майбутнє членство

Росія вимагає від НАТО офіційно анулювати дану Україні обіцянку про майбутнє членство
Фото: flickr.com\nato

Росія вимагає від НАТО офіційно відкликати обіцянку вступу України. Йдеться про формулювання, яке увійшло до рішення саміту Альянсу в Бухаресті у 2008 році. Відповідну заяву 10 грудня поширило МЗС Росії.

- У корінних інтересах європейської безпеки необхідно офіційно дезавуювати рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 року про те, що "Україна та Грузія стануть членами НАТО", як таке, що суперечить зобов'язанню лідерів усіх держав-учасниць ОБСЄ - "не зміцнювати свою безпеку за рахунок безпеки інших, - говориться у заяві.

Текст заяви МЗС РФ рясніє оборотами, характерними для періоду "холодної війни" зразка 20 століття. Як сказано у документі, країни НАТО «підштовхують Київ до агресивних кроків» на Донбасі.

- Нагнітання конфронтації щодо нашої країни є абсолютно неприйнятним. Як привід використовується ситуація в Україні, щодо якої Захід взяв курс на заохочення русофобії, вигорожування дій київського режиму щодо зриву Мінських домовленостей та підготовки до силового сценарію на Донбасі. Замість того, щоб обірвати своїх українських протеже, країни НАТО підштовхують Київ до агресивних кроків. Інакше не можна інтерпретувати позапланові навчання США та їхніх союзників у Чорному морі, що почастішали. Літаки країн-членів НАТО, у тому числі стратегічні бомбардувальники, регулярно здійснюють провокаційні облети та небезпечні маневри біля рубежів Росії. Продовжується військове освоєння території України, накачування країни зброєю, - заявили в МЗС РФ.

У РФ незадоволені й тим, що літаки країн-членів НАТО, зокрема стратегічні бомбардувальники, регулярно здійснюють провокаційні облети та небезпечні маневри біля рубежів Росії. І тим, що у разі вступу України до Альянсу Росія стане вразливішою.

- Взято курс на втягування України в НАТО, що загрожує появою там ударних ракетних комплексів з мінімальним підлітним часом до Центральної Росії та інших озброєнь, що дестабілізують. Така безвідповідальна поведінка створює неприйнятні загрози для нашої безпеки, провокує серйозні військові ризики для всіх залучених сторін, аж до масштабного конфлікту в Європі, - натякнули в РФ на готовність до військової ескалації щодо України. - При цьому стверджується, що питання гіпотетичного членства України в НАТО стосується виключно Києва та альянсу, і ніхто не повинен у цей процес втручатися.

У Росії наполягають на виробленні – у конкретний проміжок часу та на основі принципу рівної та неподільної безпеки – серйозних довгострокових правових гарантій, що виключають будь-яке подальше просування НАТО на схід та розміщення "загрозливих систем зброї" на західних рубежах Росії.

Крім того, РФ наполягає на:

  • відведенні районів оперативних навчань на узгоджену відстань від лінії зіткнення Росія-НАТО;
  • погодженні граничної дистанції зближення бойових кораблів і літаків задля унеможливлення небезпечної військової діяльності, насамперед - у балтійському і чорноморському регіонах;
  • відновленні регулярного діалогу між оборонними відомствами за лінією Росія-США та Росія-НАТО.

ЩО БУЛО РАНІШЕ

Президент Росії Володимир Путін неодноразово називав неприйнятним вступ України до НАТО. У самому Альянсі заявляють, що Росія не має права голосу щодо членства Києва.

Росія до грудня 2021-го сконцентрувала близько 100 тисяч військових поблизу кордонів з Україною на тлі інформації, що розповсюджується ЗМІ і розвідками, про можливе вторгнення в країну в січні-лютому 2022 року з трьох напрямків.

Наприкінці листопада глава Міноборони Росії Сергій Шойгу заявив, що бомбардувальники США під час навчань відпрацювали ядерний удар по території Росії.

6 грудня головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що ЗСУ готові до будь-якого розвитку ситуації на фронті, а майбутнє України – у НАТО.

7 грудня відбулися переговори Джо Байдена та Володимира Путіна. Путін заявив, що Росія вимагає юридичних гарантій нерозширення НАТО на Схід, а Києву приписав деструктивний курс на демонтаж Мінських угод. Байден відкинув вимогу про гарантії невступу України до альянсу.

8 грудня Путін уникнув конкретної відповіді на питання, чи нападе Росія на Україну, але зі слів російського президента складається повне враження, що військова ескалація відбудеться у разі вступу України до НАТО або конкретних кроків у цьому напрямку.

9 грудня під час телефонної розмови між Джо Байденом та Володимиром Зеленським американський президент заявив, що рішення про вступ України до НАТО – це лише рішення українського народу та суверенної і незалежної української держави. Водночас Байден (як раніше і генсек НАТО Столтенберг) наголосив, що на Україну не поширюється параграф Альянсу про колективну безпеку, і військове втручання у разі нападу Росії на Україну не розглядається. Росію збираються стримувати "рішучими економічними та іншими заходами".