Завантажити ще

Половину Каховського водосховища після підриву ГЕС вкрили вербові ліси, - науковець

Половину Каховського водосховища після підриву ГЕС вкрили вербові ліси, - науковець
Фото: khoda.gov.ua

Половину території Каховського водосховища після підриву Каховської ГЕС вже вкрили вербові ліси. Про це в інтерв'ю "Укрінформу" повідомив член правління Української природоохоронної групи, завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсієнко.

- Я думаю, що нині десь понад 50% території водосховища покривають оці молоді вербові ліси. І вразило те, з якою швидкістю дерева росли: висота сягала 2,5 м, а подекуди й 3,08 м! - розповів він.

За словами науковця, трагедія трапилася, коли на деревах верби дозріло насіння. Верба вузькою канвою оперізує практично все водосховище, а мокрі ґрунти – це якраз найкраще для неї місце.

- І ось вона стала засівати це водосховище. Скажу, що насіння цього дерева поширюється і вітром, і водою. Тобто коли вода відступала, то насіння, що в неї потрапило, рухалося до центру водосховища. А коли вода поступово сходила, воно прилипало до ґрунту. Таким чином верба масово розсіялася, - пояснив Мойсієнко.

Іван Мойсієнко розповів, що не справдилися три песимістичні прогнози екологів щодо наслідків підриву Каховської ГЕС. Це пилові бурі з важкими металами у повітрі, засолення ґрунтів та масове поширення інвазійних видів рослин.

Також науковець висловився проти відновлення ГЕС, тому що це проєкт середини минулого століття. ЄС взяв на себе зобов’язання до 2030 року звільнити від дамб 25 тисяч кілометрів річок. З погляду природи Каховське водосховище було одноманітною і бідною екосистемою. 

  • Каховську ГЕС в окупованій Новій Каховці Херсонської області було підірвано Росією 6 червня 2023 року. Через це Каховське водосховище обміліло, у кількох областях України виникли проблеми з питною водою, сталися підтоплення, загинули люди.
  • У березні 2023 року Кабінет міністрів України заборонив використовувати дно осушеного Каховського водосховища.