31 травня
Завантажити ще

Весняний «шлюбний сезон» домашніх тварин: що робити господарям

Весняний «шлюбний сезон» домашніх тварин: що робити господарям
Фото: vetplaneta.com

Весна – складний період для домашніх улюбленців. Загострюються хронічні хвороби, тваринки частіше застуджуються, може з’явитися сезонна алергія. Але найбільший головний біль власників домашніх тварин – це так званий шлюбний сезон. Як допомогти своєму коту чи собаці пережити цей період, а також про те, чи дійсно найкращою для тварин контрацепцією є стерилізація та кастрація, читайте у матеріалі Коротко про.

Поведінкою «керують» статеві гормони

Ще вчора ваш Мурчик спокійно дрімав вечорами на канапі, а вже сьогодні виспівує гучну серенаду та, буквально, кидається на стіни й меблі. Або ж спокійний домашній пес раптово вирішив влаштувати на звичайній прогулянці вуличний бій з іншим собакою. Здивовані? Такими різкими змінами у поведінці тварин керують їхні статеві гормони. Все-таки інстинкт продовження роду – один із найсильніших. І цей так званий шлюбний сезон - складний період і для тварин обох статей, і для їх власників.

- Чомусь господарі тварин жіночого роду думають, що з «хлопчиками» легше, та це не так, - розповів Коротко про ветлікар ветеринарної клініки «Сірко» Андрій Чернюх. – Візьмемо собак. Кобелі таке можуть влаштувати своїм господарям! Виють, скавучать, відмовляються від їжі, нищать речі, при першій можливості втікають… А бувають випадки, коли кидаються на інших членів сім’ї. Щодо котів, то часто господарі думають: «Нехай побігає і заспокоїться». Так, заспокоїться, але може бути, що повернеться додому хворим (адже і серед котів можна заразитися різними хворобами) та пораненим після бійок за лідерство.

У «шлюбний період» тваринам можна і треба допомагати. Яким чином? Найбільш гуманний спосіб – це кастрація і стерилізація. Під час такої операції у тварини вирізають певний орган, який відповідає за розмноження. У самців - це сім'яники, у самок - яєчники або матку разом із яєчниками. Якщо тварині виповнилося пів року, вже можна записувати її на операцію. Каструвати можна аж до поважного віку, адже у тих же самок не існує менопаузи, тобто вони мають здатність розмножуватися впродовж усього свого життя.

«Кастрація» звучить страшно. Уява вже «малює» нещасну, порізану скальпелем тваринку (особливо переживають чоловіки за своїх кобелів та котів. - Ред.) А насправді операція безболісна для тварини, адже проводять її під загальним наркозом. Триває від кількох хвилин і до години (залежно від виду операції). Після усього тварину віддають господареві.

- Зазвичай період реабілітації важчий для самок, - підкреслює Андрій Чернюх. – У моїй практиці був випадок, коли кицька не їла та не пила кілька днів поспіль після такої операції. Але одужала і зараз почуває себе добре. Узагалі за роки своєї роботи помітив, що найчастіше саме з березня по травень на кастрацію записують своїх котів та собак власники.

Операція безболісна для тварини, адже проводять її під загальним наркозом, триває від кількох хвилин і до години. Фото: realvet.com.ua

Операція безболісна для тварини, адже проводять її під загальним наркозом, триває від кількох хвилин і до години. Фото: realvet.com.ua

Операція не впливає на характер тварини

Ветеринари стверджують, що вчасно кастрована тварина живе на 3-5 років довше. Кажуть, тому що не зношується її ендокринна система. Все-таки пологи виснажують організм тварини. І тут ще один факт: розмноження для тварин – виключно природна потреба, що базується лише на інстинкті. Тварина спокійно, щасливо житиме і без продовження свого роду, це ніяк не позначиться на її здоров'ї. А господарям не треба буде придумувати, куди прилаштувати свіжий виводок цуценят чи кошенят.

Часто власники тварин побоюються, що їхній кіт чи собака після кастрації стануть неповороткими лежнями. Це ще один міф. Такі операції ніяк не впливають на характер тварини. Якщо пес був прекрасним охоронцем, то таким і залишиться після кастрації. Та й кішки не втратять своїх здібностей ганятися за птахами чи мишами.

- Більш того, після операції тварина стає більш слухняною, грайливою, - кажуть у ветклініці «Сірко». - А от набрати зайву вагу дійсно можуть, тому треба за цим слідкувати.

Ветеринари стверджують, що вчасно кастрована тварина живе на 3-5 років довше. Фото: terra.vet

Ветеринари стверджують, що вчасно кастрована тварина живе на 3-5 років довше. Фото: terra.vet

За кастрацію тварини треба платити. Вартість операції – від 1300 грн (залежно від клініки та самого виду хірургічного втручання). Дорого? Тоді слідкуйте за новинами місцевих волонтерських організацій, які опікуються тваринами. Час від часу волонтери запрошують фахівців з інших країн, які проводять такі операції безкоштовно.

Є й інший метод контрацепції для тварин. Це спеціальні таблетки, сиропи або ж уколи, які мають у складі прогестагени та зменшують статеву активність у тварин. Продаються у будь-якій ветаптеці. При виборі препарату треба уважно читати склад, особливості прийому та протипоказання. Важливо також враховувати стать тварини. Що стосується протипоказань, то найчастіше контрацептиви не можна приймати тваринам, які не досягли статевої зрілості та тим, які вже відчули статевий потяг (тоді треба зачекати з прийомом ліків).

Але самі ветеринари наголошують: такий «антисекс» небезпечний для здоров’я тварини. Кажуть, що це гормональні засоби, більшість низької якості, які мають багато побічних ефектів. Наприклад, з часом у тварини можуть з’явитися загострення хронічних хвороб, онкологічні захворювання, діабет тощо.

У тому випадку, якщо тварина все ж приймає гормональні контрацептиви, треба хоча б раз на рік приводити її на огляд до ветеринара, який призначить необхідні аналізи, щоб виключити певні захворювання.

Різкими змінами у поведінці тварин керують їхні статеві гормони. Фото: vetplaneta.com

Різкими змінами у поведінці тварин керують їхні статеві гормони. Фото: vetplaneta.com