Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Нобелівську премію-2023 з економіки отримала професор Гарварда за дослідження жіночої праці

Нобелівську премію-2023 з економіки отримала професор Гарварда за дослідження жіночої праці
Фото: twitter.com/ScienceAcad_swe

Нобелівську премію з економіки 2023 року здобула 77-річний професор Гарвардського університету Клаудія Голдін «за покращення нашого розуміння результатів жіночого ринку праці». Про це 9 жовтня повідомила Шведська королівська академія наук.

- Розуміння ролі жінки у праці важливе для суспільства. Завдяки новаторському дослідженню Клаудії Голдін ми тепер знаємо набагато більше про фактори, що лежать в основі, і про те, які бар'єри, можливо, потрібно буде усунути в майбутньому, — сказав голова Нобелівського комітету з економіки Якоб Свенссон.

У Гарвардському університеті зазначили, що Клаудія Голдін стала третьою жінкою, яка отримала Нобелівську премію з економіки, і першою жінкою, яка отримала Нобелівську премію з економіки сама. У 1990 році Клаудія Голдін також стала першою жінкою, яка почала працювати на економічному факультеті Гарвардського університету. Свою останню книгу «Кар'єра і сім'я: жіночий шлях до справедливості довжиною у століття» Клаудія Голдін опублікувала у 2021 році.

Шведська королівська академія наук зазначила, що у 1980-х роках Клаудія Голдін представила перший всеосяжний звіт про доходи жінок та їхню участь на ринку праці протягом століть. Її дослідження розкривають причини змін, а також основні джерела гендерного розриву, що зберігається.

Клаудія Голдін вивчила архіви та зібрала дані зі США за більш ніж 200 років. Професор показала, що участь жінок на ринку праці не мала тенденції до зростання, а натомість утворює U-подібну криву. Участь заміжніх жінок зменшилася з переходом від аграрного до індустріального суспільства на початку ХІХ століття, але потім почала збільшуватися зі зростанням сектора послуг на початку ХХ століття. Голдін пояснила цю закономірність результатом структурних змін та розвитку соціальних норм, що стосуються обов'язків жінок по дому та сім'ї.

Фото: twitter.com/NobelPrize

Фото: twitter.com/NobelPrize

Протягом двадцятого століття рівень освіти жінок постійно підвищувався, і в більшості країн з високим рівнем доходу він зараз значно вищий, ніж у чоловіків. Голдін продемонструвала, що доступ до протизаплідних пігулок відіграв важливу роль у прискоренні цих революційних змін, пропонуючи нові можливості для планування кар'єри.

Незважаючи на модернізацію, економічне зростання та зростання частки зайнятих жінок у ХХ столітті, протягом тривалого часу розрив у доходах між жінками та чоловіками майже не скорочувався. На думку Голдін, частково це пояснюється тим, що рішення про освіту, що впливають на можливості кар'єрного зросту, ухвалюються у молодому віці. Якщо очікування молодих жінок формуються на основі досвіду попередніх поколінь – наприклад, їхніх матерів, які не повернулися на роботу, поки діти не підросли, тоді розвиток буде повільним. Голдін також показала, що більша частина різниці у доходах наразі в основному виникає з народженням першої дитини.

У 2022 році Шведська королівська академія наук присудила Нобелівську премію трьом американським економістам. Бена Бернанке, Дугласа Даймонда та Філіпа Дібвіга відзначили «за дослідження банків та фінансових криз». 

Фото: twitter.com/NobelPrize

Фото: twitter.com/NobelPrize