19 травня
Завантажити ще

Тюрма на волі, або Що таке пробаційний нагляд

Тюрма на волі, або Що таке пробаційний нагляд
Фото: з відкритих джерел

В Україні з’явився новий вид покарань – пробаційний нагляд.  Відповідний закон президент Володимир Зеленський підписав 26 вересня.

Пробаційне покарання - це фактично те саме, що перебування особи на умовному терміні ув’язнення. Тобто суд відпускає засудженого на волю, але покладає на нього певні обмеження і зобов’язання.  Наприклад, носити електронний браслет, не виїжджати за межі України, влаштуватися на роботу, читати “Кобзар”, відвідувати патріотичні гуртки і т. п.  

Водночас закон містить новації, що натякають на певні тенденції в практиці відбування кримінальних покарань. Про що йдеться, KP.UA розбиралася разом з юристами.

Та ж інспекція, тільки без погон

Термін “пробація” - система наглядових та виховних заходів, що пов’язані з позбавленням волі, - для України не новий. Така служба була заснована у 2015 році замість відомої ще з радянських часів кримінально-виконавчої інспекції. Пробація супроводжує осіб, які отримали строк з іспитовим терміном або вийшли з колонії умовно-достроково. Головна мета – допомогти людині виправитися, соціалізуватися і більше не скоювати злочини.

- Мета закону - надати пробаційній службі певної ваги. Бо вона мало відрізнялася за функціонуванням від виконавчої інспекції, хіба що пів року тому з пробаційників зняли погони і доручили робити досудову доповідь – треба обвинуваченого саджати чи ні, - каже адвокат Сергій Старенький. – Суди на це мало звертали уваги, а тепер, вочевидь, муситимуть, бо пробація уже відповідає за виконання конкретного виду покарань. Це більша відповідальність. Однак служба і раніше не справлялася з усім валом покладених на неї завдань.

- Щоб все працювало, як задумано, треба суттєво розширювати штати пробації і виділяти державні кошти на реабілітаційні програми для піднаглядних. Інакше нам доведеться миритися з тим, що ніякого соціального ефекту не станеться, а на волі опиняться ще більше крадіїв та шахраїв, - відмічає експерт.

Що хорошого в короткому арешті

Пробаційна служба підпорядкована Міністерству юстиції. Очільник відомства Денис Малюська неодноразово наголошував на тому, що треба зменшувати кількість вироків, пов’язаних з позбавленням волі, а потім – кількість в’язниць в Україні. Пробаційний нагляд Малюська анонсував у 2020 році як другий етап реформи пенітенціарної системи.

У законі є два важливі моменти.

Перший: скасовується такий вид покарання, як тимчасовий арешт від 1 до 6 місяців.  У статтях Кримінального кодексу України він замінений пробаційним наглядом.

- Я вважаю, що арешт був ефективною формою покарання, - каже Сергій Старенький. – Передбачалося, що арештантів утримуватимуть в спеціальних домах, але такі не будували, тому виділялися окремі сектори в камерних приміщеннях СІЗО. Наприклад, в Лук’янівському одночасно від 10 до 15 чоловік відбували терміни по 2 – 3 місяці.

Юрист пояснює, в чому полягає дієвість арешту:

-  Людина отримує нетривале, але жорстке покарання. Вона встигає сповна відчути на собі, що таке в’язниця, і розуміє, чому сюди не варто повертатися. Короткий термін покарання не дозволяє вжитися в кримінальні порядки, а в біографії арештованого не залишається судимості.

В новій редакції Кримінального кодексу арешт строком від 1 до 6 місяця застосовується тільки до військовослужбовців – це ізоляція на гауптвахті.

Без виправних центрів

Другий момент: додавання пробаційного нагляду в якості покарання до статей, де передбачене обмеження волі.

Обмеження волі – це колишні колонії-поселення, відомі з радянських часів, як “хімія”. Нині вони називаються виправними центрами. "Хімії" там давно немає, зате можуть бути виробничі площі чи сільськогосподарські угіддя.

- Схоже, прихована мета закону – це закрити виправні центри, бо там дуже “смачненька” земля, - висловлює свою версію Сергій Старенький.

Адвокат Олексій Сиротін звертає увагу, що пробаційним наглядом суд зможе замінити покарання і по статтях, де, крім обмеження волі, передбачене позбавлення на строк у  2 – 3 роки.

- Наприклад, по статті 126-1 – домашнє насильство. Суддя виносить вирок: пробація або “посадка”, керуючись законами і своїм внутрішнім переконанням. Я не скажу, що ризик корупції великий, але в малому проценті він додається. Внутрішнє переконання судді можна відрегулювати відомими методами, - каже адвокат. -  Сумнівним видається і включення пробаційного нагляду у статтю 154 – примушування до вступу у статевий зв’язок. Де-факто такі дії дорівнюють зґвалтуванню.

В цілому ж правозахисники оцінюють закон як прогресивний і гуманний, бо тюрма ще нікого не лікувала, а тільки калічила. Однак це за умови, що пробаційний нагляд буде реальним наглядом і соціальною підтримкою, а не тільки способом розвантажити в’язниці і колонії.

Що ще нового

Новий закон вносить зміни до ст. 72-ї Кримінального кодексу, яка регулює правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув'язнення. Відтепер до неї включено також цілодобовий домашній арешт, а саме:

  • три дні цілодобового домашнього арешту відповідають одному дню позбавлення волі. Тобто якщо людина безвилазно просиділа в чотирьох стінах 6 місяців, 2 місяці будуть їй зараховано в термін ув’язнення, який призначений судом.

Для довідки

Які обов’язки може накласти суд на засудженого до пробаційного нагляду:

  • з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
  • повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання;
  • не виїжджати за межі України без дозволу;
  • використовувати електронний засіб контролю протягом року, не міняючи адреси проживання;
  • виконувати обмеження щодо вчинення певних дій, спілкування, пересування та проведення дозвілля;
  • працевлаштуватися або за направленням органу з пробації стати на біржу праці;
  • виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;
  • пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки;
  • брати участь у заходах, спрямованих на утвердження української національної та громадянської ідентичності.

Пробаційний нагляд суд може призначити за досить великий список різновидів злочинів, які не входять в категорію тяжких. Зокрема:

  • побої та мордування, домашнє насильство, погрози вбивством, ненадання меддопомоги;
  • експлуатація дітей, примушування до вступу в статевий зв’язок,  ухилення від аліментів;
  • крадіжка, грабіж, хуліганство, шахрайство, використання гуманітарної допомоги задля прибутку, підробка документів, браконьєрство,
  • публічні заклики до вчинення теракту;
  • розповсюдження порнографічних предметів, утримання місць розпусти, вирощування снотворного маку чи конопель, виготовлення психотропів та ін.
Новини по темі: Закони в'язниця