Завантажити ще

У Чернігові 100-річним будинкам роблять нові обличчя

У Чернігові 100-річним будинкам роблять нові обличчя
Фото: Архів Станіслава Іващенко

У Чернігові у вихідні, а іноді й у будні збираються добровольці, які реставрують елементи старовинних дерев’яних будинків, а точніше, унікальні орнаменти. Хлопці та дівчата з проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова» на волонтерських засадах дають старовинним будинкам друге життя, роблять їх яскравими та привабливими. 

Усе почалося з толоки

Цей проєкт виник 2018 року. І починався зі створення онлайн-музею – віртуальної галереї із фотографіями, геолокацією, історією тих будинків, які учасникам проєкту вдалось дослідити. Галерея має вже обласне охоплення, включаючи до 20 населених пунктів. Чернігів представлений майже 200 будинками та включає 5 прогулянкових маршрутів. 

- До «фізичного порятунку» будинків ми дійшли лише 2019 року, хоча це було основною метою із самого початку. З моменту заснування онлайн-музею ми просто пливли за течією, - говорить автор та керівник проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова» Станіслав Іващенко. - Врешті у 2019 році нас запросили на толоку, де ми познайомилися із господинею дворянської садиби, яка відновлювала родинне гніздо своїх предків. Ми запропонували відновити дерев’яне різьблення. Так і почалися наші реставраційні роботи. 

Як обирають об’єкти для відновлення? 

- Ми почали з того, що звертались до окремих власників із пропозицією. Такими були перший і третій будинки. А решта прийшли самі - господарі знайшли нас. Люди бачили наш сайт чи якийсь із сюжетів по телебаченню або щось читали про діяльність проєкту, - каже Станіслав. 

При виборі будинку є кілька важливих критеріїв: готовність і вмотивованість власників, краса самого будинку і вік. Старі будинки краще підходять, бо вони, як правило, були багатше оздоблені, і їхній декор зазвичай більше "побитий часом" - дощ, сніг, вітер, перепади температур і т. д. 

Практично всім будинкам понад  100 років. Фото: Архів Станіслава Іващенко

Практично всім будинкам понад 100 років. Фото: Архів Станіслава Іващенко

Працюють вже над восьмим будинком

Зараз «Дерев’яне мереживо Чернігова» розпочинає роботу над 8-м будинком. Це специфічний випадок: дім був зведений без жодного оздоблення і простояв так близько 60 років. 

- Зараз власник хоче зі звичайного дерев’яного будинку зробити такий собі різьблений терем. Тому це буде не відновлення, а продовження традиції на новому полотні у вигляді старого дерев’яного будинку. А ще паралельно в процесі 7-й будинок, - каже керівник проєкту. 

На відновлення кожного будинку необхідна різна кількість часу. Був випадок, коли роботи велись всього два дні. А були будинки, де роботи розтягувалися на місяці, навіть на рік. До речі, за винятком 8-го будинку, який побудований у 60-х роках, всім іншим за 100 років.    

Однодумці знаходились самі

Ставлення людей до дерев’яної архітектури полярне. 

- Буває байдужість: кому це все потрібно, дерев’яне лахміття, його слід знести, кажуть… Є й навпаки - результати нашої роботи викликають у людей дитячий захват: у них горять очі, вони обсипають нас купою компліментів, висловлюють захоплення. Хто цінує архітектуру, той і підтримує, - ділиться думками Станіслав Іващенко.

Підготовча робота лежить на Станіславові. А безпосередня на об’єктах – це вже велика командна робота. 

- У середньому команда, яка працює над одним будинком, складається з 10-15 чоловік. Люди можуть мінятись. Це волонтери: хто сьогодні зміг прийти - той і працює. Загалом людей, що активно долучаються, – десь під 25 чоловік. І 15 це вже навіть забагато, бо знайти роботу для 15 людей іноді буває складно, - каже наш співрозмовник.  

Люди приєднувались до проєкту в основному самостійно. Частина учасників – знайомі Станіслава. Інші бачили роботу проєкту у соцмережах, писали та приєднувались. Є люди, які долучалися на запрошення інших волонтерів. 

- Сформувалась дружня, сімейна, тепла атмосфера. Тому робота для всіх в кайф - вона є певною мірою відпочинком. І людям гріє душу те, що вони роблять щось корисне як для рідного міста, так і для країни в цілому, - підсумував Станіслав Іващенко. 

У середньому команда, яка працює над одним будинком, складається з 10-15 чоловік. Фото: Архів Станіслава Іващенко

У середньому команда, яка працює над одним будинком, складається з 10-15 чоловік. Фото: Архів Станіслава Іващенко

Бюджет від 1000 до 20+ тисяч гривень

У основі проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова» лежить ідея збереження і популяризації дерев'яної архітектурної спадщини Чернігова та Північної України. І проєкт діє у трьох напрямах. Першим з них є ведення онлайн-музею, де волонтери віртуально зберігають всю інформацію про будинки: фото, розташування, історію. Другий напрям – це фізичне відновлення дерев'яних будинків. І третій – рекламно-туристичний. Ми намагаємось зробити із цих будинків свого роду бренд. Щоб вони сприймалися як справжні пам'ятки, були магнітами для очей, щоб люди усвідомлювали їхню цінність. І не лише чернігівці, а й гості нашого міста. Щоб люди з різних куточків країни цілеспрямовано приїздили на все це подивитись, - каже Станіслав Іващенко.

Роботи з фізичного відновлення будинків фінансуються по-різному. Є об'єкти, які співфінансуються з бюджету проєкту і власниками. Деякі повністю за кошти проєкту. А є й такі, де майже все коштом власника. Бюджет проєкту наповнюється благодійними внесками поціновувачів дерев'яної архітектури. 

Найменший бюджет був 1000 гривень. А найбільший кошторис за відновлення дерев'яного різьблення складав, мабуть, тисяч 20 - 25. Враховується не лише деревина й фарба на мереживо, але й різні витратні матеріали, деякі необхідні інструменти, напої та перекус для волонтерів. 

Підтримати проект можна: https://www.patreon.com/merezhyvo

або: 4149 6293 8738 7897 Іващенко С.К.

Хлопці знаються на дерев’яному різьбленні. Фото: Архів Станіслава Іващенко

Хлопці знаються на дерев’яному різьбленні. Фото: Архів Станіслава Іващенко