Завантажити ще

Данилов заявив про курс 29,1 грн за долар до кінця року: чи чекати нам стрибка інфляції

Данилов заявив про курс 29,1 грн за долар до кінця року: чи чекати нам стрибка інфляції
Фото: Немеш Янош/УНІАН

«КП в Україні» разом із експертами розбиралася, чому послабшала гривня і наскільки велика ймовірність, що готівковий валютний курс досягне показників, закладених у бюджеті на цей рік.

Що це було

У понеділок, 25 жовтня, на міжбанку різко злетів курс : за день долар подорожчав одразу на 18 копійок – із ранкових 26,25/26,27 до 26,43/26,45 грн.

У результаті, якщо офіційний курс долара на 25 жовтня становив 26,29 грн за долар, то 26 жовтня – вже 26,35 грн.

Експерти фінансового порталу назвали кілька основних причин зростання.

  1. По-перше, ще з п'ятниці почали заходити перші відшкодування ПДВ експортерам, що зменшило їхнє бажання «дешево» продавати валютну виручку.
  2. По-друге, для купівлі валюти на ринок в середині дня вийшли кілька великих імпортерів енергоносіїв.
  3. По-третє, кілька нерезидентів вийшли купувати долар за рахунок гривні від раніше погашених ОВДП, а в середу Мінфін України має погасити ще понад 12 млрд гривень облігацій та відсотків за ними.

Всі ці фактори призвели до того, що Нацбанк вперше з початку вересня вийшов із продажем долара на міжбанку за 26,43 гривні і досить швидко розпродав близько $50 млн. А після 15.00 НБУ вийшов вдруге і продавав уже за 26,44 грн.

Пальцем в небо

Так збіглося за часом, що вранці понеділка вийшло велике інтерв'ю секретаря РНБО Олексія Данилова. У цьому інтерв'ю Данилов чомусь почав міркувати про курс, хоча краще б він цього не робив. Бо з цих його міркувань виходить, що за два місяці курс має «за планом» перевалити за позначку 29 грн.

– Ми проходимо бюджет 2021 року. Розрахунки Національного банку та Кабінету Міністрів – середньозважений річний курс гривні 28,8 гривні за долар. На кінець року ми маємо з вами мати курс 29,1. Що, як ми бачимо, відбувається у банківській системі? Банківська система 2 січня 2021 року має курс долара 28,4. Ми розмовляємо 20 жовтня – курс 26,1. Ледве його не обвалили. Це штучне явище, адже за нормативними документами Національного банку вони роблять все правильно, – зазначив Данилов в інтерв'ю та одразу потрапив пальцем у небо.

Економісти одностайні: те, що в бюджеті закладено курс 29,1 грн за долар, зовсім не означає, що цей курс ми повинні мати на кінець року. Це суто розрахунковий показник, який не має жодного відношення до табличок обмінників та потрібен для того, щоб розрахувати держбюджет, каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Зараз гривня коштує дорожче, і це не дуже добре для бюджету

А Олексій Кущ додає: до українського бюджету завжди ставиться занижений курс гривні до долара для завищення очікуваних надходжень від імпортного ПДВ та імпортних мит.

- Курс, прописаний у бюджеті, - це всього лише показник, який використовується для фінансового планування чиновниками, - погоджується аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. - Іншими словами, це найкомфортніший курс для виконання бюджету. Зараз гривня коштує дорожче, і це не дуже добре для бюджету, оскільки один долар експортної виручки дає не 29,1 грн, а менше 27 грн. Крім того, зміцнення гривні призводить до переоцінки золотовалютних резервів, що з огляду на необхідність у зовнішніх позиках не дуже бажано. Плюс існує ще й експортне лобі: валюта, що зміцнюється, заважає компаніям конкурувати на міжнародному ринку.

Для тих, хто з ОВДП

У тому ж інтерв'ю Данилов запитав: а для кого зміцнюється національна валюта? Чи не для тих людей, які тримають ОВДП?

Тобто виходить, що курс 26-27 грн – це курс, який занижений штучно? Із цим питанням ми звернулися до економістів.

- Справді, нинішній курс – це штучно створена ситуація, яка охолоджує економіку та призводить до стагнації. Корумпована державна машина в Україні не може забезпечити ефективної підтримки громадян у момент пандемії на відміну від інших країн, і це є однією з причин зміцнення гривні, яке, до того ж, б'є по експортерам, - вважає економіст Владислав Банков.

Керівник відділу аналітики групи компаній Forex Club Андрій Шевчишин не вважає, що курс утримувався та зміцнювався вручну.

- На ринку склалися такі фактори, за яких покупці були у меншості (наприклад, імпортери, які в період локдаунів не виявляють активності), у той час як продавці валюти були навпаки дуже активні (насамперед аграрії, які отримали рекордний урожай), а також інші експортери, які скористалися сприятливою ціновою кон'юнктурою, – каже Шевчишин. - Додамо до цього держкомпанії, які продавали валюту для проектів, і отримуємо ринковий перекіс, за якого НБУ навіть регулярно викуповував надлишки валюти для підтримки курсу.

Щодо вигоди, то, продовжує експерт, такий курс справді вигідний для власників ОВДП, якщо ми говоримо про нерезидентів. Ця категорія власників гривневого боргу, звичайно, скористалася сприятливими курсовими рівнями, продавала і гасила ОВДП і за дорогу гривню купувала долар, що подешевшав.

Чи чекати 29?

Незважаючи на те, що Олексій Данилов так легко розмірковує про курс у 29,1 грн за долар до кінця року, якби це сталося, то обернулося б для наших кишень справжньою катастрофою. Адже зміцнення долара означає не лише подорожчання імпортних продуктів. Олександр Болтян нагадує: навіть у вітчизняному виробництві є певна частка імпортних комплектуючих та сировини. Тобто зростання долара тягне за собою інфляцію в усіх напрямках: від палива та продуктів харчування до автомобілів та нерухомості.

Але наскільки можливо переступити планку в 29 грн до кінця року? Думки експертів із цього приводу розділилися.

На думку Владислава Банкова, курс 29 грн за долар - нестандартний, але все ж таки не такий нереальний сценарій, враховуючи пандемію, ситуацію в паливно-енергетичному комплексі та некомпетентність уряду.

Андрій Шевчишин вважає, що все залежить від низки чинників. Сьогодні покупців валюти на ринку замало. Населення не купує валюту, тому що ставки за депозитами нульові, тримати валюту просто так нецікаво і невигідно, а вкласти її особливо нікуди. Тобто, каже експерт, попит, як і раніше, невеликий. Але він може змінитися, якщо на ринок вийдуть енерго- та газотрейдери, які будуть змушені купувати паливо за високими цінами, або якщо нерезиденти активно купуватимуть валюту для виходу з України. У такому разі курс піде вгору.

На думку Олександра Охріменка, курс на кінець року становитиме близько 26,5 грн за долар.

З тим, що особливих причин зростання курсу до 29,1 на сьогодні немає, погоджується і Болтян.

- Так, у ФРС натякають на швидке скорочення стимулюючих програм, а 2022-му планують почати підвищувати відсоткову ставку, проте поки що ці очікування не включаються до поточної ціни, - зазначає експерт. - Думаю, інвестори турбуються, що нові штами коронавірусу все ж таки змусять почекати зі скасуванням стимулів. Це означає, що позитивна дельта між ставками ФРС та НБУ, як і раніше, залишиться привабливою і сприятиме припливу валюти до країни. А оскільки переживання інвесторів все ж таки не настільки сильні, щоб змусити їх бігти з ризикових активів у безпечний долар, умови для стабільності курсу гривні зберігаються.