Завантажити ще

У Гаазі розпочалися нові слухання у справі України проти Росії через затримання моряків у Керченській протоці

У Гаазі розпочалися нові слухання у справі України проти Росії через затримання моряків у Керченській протоці
Фото: VMS VSU

У Міжнародному арбітражному суді в Гаазі розпочалися усні слухання у справі України проти Росії через затримання моряків у Керченській протоці в листопаді 2018 року. Про це в понеділок повідомили в МЗС України.

"Росія представить свою позицію 11 жовтня, а Україна - 12 жовтня. Слухання розпочнуться о 14:00 за київським часом... Україна відповість на заперечення Росії щодо юрисдикції на усних слуханнях. Україна впевнена, що Трибунал (Міжнародний трибунал з морського права. - Прим. авт.) визнає юрисдикцію (Арбітражного Трибуналу. - Прим. авт.) У цій справі і Росія понесе відповідальність за грубі порушення морського права", - йдеться на сайті міністерства закордонних справ.

Вступні промови будуть доступні за посиланням. У рамках другого етапу слухань РФ надасть свої аргументи 14 жовтня, Україна - 15 жовтня. До складу української делегації, затвердженої президентом Володимиром Зеленським, увійшли:

  • директор Департаменту міжнародного права МЗС Оксана Золотарьова;
  • представник України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії Всеволод Ченцов;
  • помічник командувача Військово-морськими силами Збройних сил України з правової роботи Леонід Залюбовський;
  • начальник відділу міжнародних суперечок Департаменту міжнародного права МЗС Андрій Пасічник;
  • заступник командувача ВМС України Андрій Тарасов.

25 листопада 2018 Росія заарештувала три українські військово-морські кораблі (буксир "Яни Капу" і два катери "Бердянськ" і "Нікополь") і 24 членів їх екіпажів в Чорному морі. Моряки повернулися в рамках обміну з Росією у вересні 2019 року.

У травні 2019 року Міжнародний трибунал ООН з морського права, розташований у Гамбурзі, зобов'язав РФ звільнити кораблі і моряків. "За" проголосували 19 з 20 суддів, проти виступив суддя з Росії. Росія подала до Міжнародного трибуналу заперечення про наявність у Арбітражного Трибуналу юрисдикції розглядати позов.

Позиція України полягає в тому, що, відповідно до Конвенції ООН з морського права, військові кораблі та їх екіпажі наділяються абсолютним імунітетом. Останній забороняє іноземним державам оглядати, накладати арешт, утримувати судно і здійснювати судове переслідування. Росія заявляла про порушення свого кордону в Криму.