Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Тільки по роботі! 7 наївних питань щодо заборони на виїзд депутатам та чиновникам

Тільки по роботі! 7 наївних питань щодо заборони на виїзд депутатам та чиновникам
Фото: т.ме/ДПСУкр

Своїм указом президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО, яке заборонило виїзд за кордон високопосадовцям, депутатам та правоохоронцям у неслужбових цілях. Норма ще не набула чинності, а заступника генерального прокурора Олексія Симоненка, який прокотився на новорічні 10 днів до Іспанії, вже показово звільнено.

"Хочуть відпочивати зараз - відпочиватимуть поза державною службою. За кордон їздити на відпочинок або з якоюсь іншою недержавною метою посадовцям більше не вдасться", - наголосив у своєму виступі 23 січня президент.

Але указ викликає багато питань, а диявол, як відомо, у деталях. KP.UA намагалася розібратися в деяких, можливо, на перший погляд, і наївних, але все ж таки важливих питаннях.

1. Коли заборона набуде чинності?

РНБО доручило Кабінету міністрів у п'ятиденний термін внести зміни до Правил перетину державного кордону. Постанова Уряду набуде чинності після її опублікування. Можна припустити, що заборона почне діяти від початку наступного тижня.

– Рішення ухвалили правильне, – каже керуючий партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець. – Але сама процедура не відповідає Конституції. Заборона на виїзд має встановлюватися законом. Я вважаю, що 11 місяців було достатньо, щоб розробити перелік змін до законодавства на період воєнного стану.

2. Які можуть бути винятки?

У рішенні РНБО йдеться про можливість виїзду за межі України «виключно у службові відрядження». Це означає, що особи, які потрапили під заборону, не можуть використовувати для вояжів свій вільний час – вихідні та відпустки.

Поїздки за кордон можуть здійснюватися лише у робочий час з відповідним оформленням документів та нарахуванням відрядження з держбюджету.

Ціль таких поїздок не обмежується. Практично це можуть бути переговори із зарубіжними партнерами, обмін досвідом, міжнародні конференції, симпозіуми тощо.

3. На кого поширюється заборона?

У рішенні РНБО зазначені особи, які обіймають важливі державні посади:

  • члени Кабінету міністрів та їхні заступники,
  • керівники всіх центральних органів виконавчої влади та їхні заступники,
  • голова Офісу президента, голови всіх допоміжних органів та служб, створених президентом, усі їхні заступники, найвище представництво президента в АРК Крим,
  • голова СБУ та його заступники,
  • голова та члени Нацради з питань теле- та радіомовлення,
  • голова та члени Рахункової палати,
  • голова та члени Центрвиборчкому,
  • голови та члени інших державних колегіальних органів,
  • секретар РНБО та його заступники,
  • голова Нацбанку та його заступники,
  • голови місцевих державних адміністрацій та їхні заступники.

Також заборона поширюється на всіх народних депутатів, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та її представників, усіх суддів, прокурорів, голів структурних підрозділів усіх державних органів.

Володимир Зеленський у своєму виступі говорив про правоохоронців, але співробітників поліції та прикордонної служби у рішенні РНБО не вказано. Можливо, про них згадають у ухвалі Кабінету міністрів.

4. Чи випускатимуть за кордон чиновників нижчої ланки?

Щодо сильної статі з початку мобілізації діє заборона на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років. У рішенні РНБО також застережено, що в особистих цілях не зможуть виїжджати співробітники державних органів, які мають броню.

Що стосується невійськовозобов'язаних жінок, то для керівників структурних підрозділів заборона явно діє.

- Рішення РНБО та указ президента стосується не всіх чиновників. Про рядових не йдеться. Але, виходячи із самого змісту документа, обмеженню можуть підлягати всі особи, які перебувають на державній службі, - вважає адвокат Ростислав Кравець.

5. Хто контролюватиме виконання?

У проїзних документах, обов'язкових для перетину кордону, професія не вказується. Ростислав Кравець вважає, що контроль здійснюватиметься, скоріше, після поїздки.

– Прикордонна служба веде базу всіх осіб, які перетнули кордон. Відомості про припинення можуть передавати до Служби безпеки України, яка має доступ до всіх реєстрів, у тому числі до реєстру платників податків. Таким чином, буде можливість виявляти чиновників, які порушили правило.

6. Як покарають порушників?

Про якісь санкції не йдеться, кримінальна чи адміністративна відповідальність запроваджується законом, але не рішенням РНБО чи постановою Кабміну.

Випадок тепер уже з колишнім заступником генерального прокурора Олексієм Симоненком показує, що загрожуватиме звільнення.

7. Чи можуть їхати за кордон військові, щоб побачитися з рідними?

За законом N 8081, який нещодавно набув чинності, військові отримали право на 10-денну відпустку без пояснення причин, проте йдеться про відпочинок у межах України.

Наприкінці вересня до Ради було подано законопроєкт №8090, який передбачає, зокрема, право військових виїхати за кордон, щоб побачитися з рідними. Цей документ досі перебуває на розгляді в Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

На тему

Навіщо СБУ доручили перевірити «Шлях»

Інформаційну систему «Шлях» було створено Мінінфраструктури наприкінці 2021 року з метою усунення корупційних ризиків при видачі дозволів та ліцензій на міжнародні вантажні перевезення.

Після початку війни – з 17 березня - до неї почали вносити відомості про чоловіків призовного віку, які отримали дозвіл на виїзд за кордон як далекобійники, пасажироперевізники чи волонтери.

Незабаром система перетворилася на стійку корупційну схему. Нею користувалися для бізнес або розважальних поїздок, ухилення від мобілізації. Військовозобов'язаних оформляють водіями, експедиторами, працівниками благодійних фондів. Вартість такої послуги у телеграм-каналах оцінюють у 1000–2000 доларів.

Через зловживання з категорії осіб призовного віку, яким було дозволено виїзд за кордон, викреслено студентів іноземних вузів.