Завантажити ще

Ракети майбутнього вже в дії: гіперзвуковий глайдер, "Циркон" і Dark Eagle

Ракети майбутнього вже в дії: гіперзвуковий глайдер,
Фото: By United States Navy/commons.wikimedia.org.

Північна Корея провела випробування гіперзвукової ракети. Як повідомляє державне агентство KCNA, ракета "точно вразила" ціль на відстані 700 км. За запуском особисто спостерігав лідер країни Кім Чен Ин. Влада Північної Кореї оголосила, що це вже третій за рахунком запуск гіперзвукової ракети. Її запуск був зафіксований японською береговою охороною, а згодом ці повідомлення були підтверджені оборонним відомством Південної Кореї.

У ході випробувань в середу "гіперзвукова плануюча боєголовка" відокремилася від своєї ракети-носія і здійснила маневр, відхилившись на 120 км убік, перш ніж вразити ціль, що була на відстані 700 км. Гіперзвукова ракета зазвичай летить до мети на нижчій висоті, ніж балістичні ракети, і може досягати швидкості, що більш ніж у п'ять разів перевищує швидкість звуку, або близько 6200 км на годину.

Зараз Пхеньян намагається увійти в невелике коло держав, таких як США, Китай і Росія, які мають гіперзвукову зброю.

США: гіперзвукова ракет летить на 6 тисяч кілометрів

Американці планують здійснити протягом найближчих 18 місяців три контрольні тестові пуски гіперзвукових ракет наземного базування перед постановленням їх на озброєння у 2023 році. Це устави для запуску гіперзвукових ракет наземного базування системи Long Range Hypersonic Weapon (LRHW), які отримали назву Dark Eagle.

Батарея наземного комплексу LRHW складається з командно-штабної машини та чотирьох важких транспортерів із двома контейнерами на кожному із гіперзвуковими ракетами. Радіус дії ракет складатиме понад 2775 км. Швидкість гіперзвукового блоку досягає 17 Маха (1 Мах = 1224 км/год).

Інший американський проект, що розробляється в рамках ініціативи "Глобальний блискавичний удар" (Prompt Global Strike) - Advanced Hypersonic Weapon (перспективна гіперзвукова зброя). Це озброєння неядерного удару є гіперзвуковою бойовою частиною, яка виводиться за допомогою ракети-носія STARS IV у верхні шари атмосфери, а потім на гіперзвуковій швидкості "планує" до мети. Воно може вражати цілі на відстані до 6000 км. За інформацією американських військових, перше випробування AHW виявилося вдалим - бойовий блок пролетів 3700 км приблизно за 30 хвилин і вразив ціль.

Китай має балістичні ракети з гіперзвуковою швидкістю.

Китай випробував гіперзвукову ракету, здатну нести ядерні боєголовки. Ракета облетіла Землю на низькій орбіті, а потім була спрямована до мети, "продемонструвавши передові космічні можливості, які застали зненацька розвідку США".

Видання Financial Times повідомило: "Випробування показали, що Китай досяг вражаючих успіхів у сфері гіперзвукової зброї і був набагато більш просунутим, ніж припускали офіційні особи США". Джерела FT повідомили, що гіперзвуковий апарат несла ракета Long March. Швидше за все це надзвукова крилата ракета DF-100.

Китайці також мають балістичну ракету середньої дальності DF-17, яка може розвивати гіперзвукову швидкість. Ця новинка китайського ВПК може змінювати траєкторію польоту та нести гіперзвуковий літальний апарат (глайдер), що пересувається зі швидкістю, яка значно перевищує швидкість звуку в атмосфері. Як повідомила газета компартії Китаю Global Times, DF-17 є "зовсім нещодавно розробленим типом ракети" і належить до категорії гіперзвукової зброї. Перехопити її за допомогою наявних засобів ППО практично неможливо. DF-17 здатна переміщатися з відривом від 1,8 тис. до 2,5 тис. км.

Балістична ракета середньої дальності DF-17. Xinhua.

Балістична ракета середньої дальності DF-17. Xinhua.

Росія бере "Циркон" на озброєння

У Росії за підсумками державних випробувань держкомісія виступила із рекомендацією прийняти гіперзвукову крилату ракету "Циркон" на озброєння надводних кораблів ВМФ.

Наприкінці листопада 2021 року фрегат Північного флоту Росії "Адмірал Горшков" виконав пуск "Циркона" на дальність понад 400 км.

16 грудня "Адмірал Горшков" виконав випробувальну стрілянину гіперзвуковою ракетою "Циркон" у берегову мішень, що знаходилася на полігоні в Архангельській області.

За даними російських військових, протикорабельна крилата ракета "Циркон" може у 5-6 разів перевищувати швидкість звуку (близько 6-7 тисяч км/год). Така висока швидкість робить перехоплення ракети вкрай скрутним і до того ж сильно зменшує час прийняття рішення супротивником. Політ "Циркона" на відстань 400 км має тривати менше 4 хвилин.

Ракетою будуть оснащувати перспективні багатоцільові атомні підводні човни 5-го покоління "Хаскі", а також замінять ними важкі протикорабельні ракети П-700 "Граніт" на крейсерах 1144 "Орлан".

Новини по темі: Зброя Ракета