26 жовтня
Завантажити ще

Наркологи про смерть депутата Полякова: Метадон дешевий і зовсім не елітний наркотик

Наркологи про смерть депутата Полякова: Метадон дешевий і зовсім не елітний наркотик
Фото: facebook.com/anton.polyakov.98

У крові померлого народного депутата Антона Полякова виявили алкоголь і наркотик - метадон. Про це повідомив речник МВС Артем Шевченко.

Але який саме метадон, і коли він потрапив в організм депутата -  невідомо. Чи справді така суміш смертельно небезпечна? Про це «КП в Україні» поговорила з наркологами.

Медичний метадон

Метадон в нашій країні ділиться на два види: медичний (у вигляді таблеток дозуванням по 25 мг, виготовлений законно) і вуличний (у вигляді кристалів, виготовлений незаконно).

- З 2004 року, з моменту як Віктор Ющенко став президентом, в Україні були легалізовані медичний метадон і так звана замісна терапія для лікування наркотичної залежності. Щоб люди могли відмовитися від більш важких опію, героїну і т.д. Ця практика вже десятиліттями існує в США, Німеччині та інших країнах,

пояснив «КП в Україні» нарколог Вадим Неясов.

Спочатку препарат завозився з-за кордону, а потім в Україні відкрилося своє виробництво медичного метадону.

- Метадон, як правило, використовується в таблетках по 25 мг. Дозування добове для пацієнта визначається лікарем. Це може бути одна таблетка, а для когось може і чотири. Видається виключно конкретному пацієнту і за умови дотримання ним певних правил. Приймати під наглядом медпрацівників в пунктах замісної терапії, - пояснює процедуру Неясов.

Ті, хто стоїть на обліку в пунктах замісної терапії отримують метадон безкоштовно. Але його також можна купити в аптеці за рецептом лікаря.

- Є така практика в замісній терапії - виписувати рецепти на метадон. І наркозалежні його за цим рецептом набувають, - продовжує Неясов. - Відповідно, людина може прийняти таблетку сама, а може її переполовинити і продати комусь. Також є практика, коли наркозалежні ховають таблетку під язик і виходять з пункту, а після її продають.

Вуличний метадон

Крім медичного метадону, в Україні є і вуличний, який виробляється у вигляді кристалів і продається з рук або через « закладки ».

- Кристал дроблять, перетворюють в порошок, а потім розводять в фізіологічному розчині або звичайній воді. Далі фільтрують через марлю і вводять внутрішньовенно. Це все, звичайно, незаконно,

продовжує нарколог Вадим Неясов.

В цілому дія вуличного і медичного метадону плюс мінус однакова.

- Обидва - опіоїдні анальгетики тривалої дії. Тобто надовго блокують рецептори. Вони не викликають яскравої ейфорії, як ширка або героїн. Останні - короткі і швидкодіючі опіати, - відзначає наш співрозмовник.

Алкоголь прискорює передозування

Звичайно, наркотик може викликати передозування, а в поєднанні з алкоголем смертельно небезпечний. А загиблий Поляков в той вечір випивав в компанії.

- Якщо метадон використовується спільно з алкоголем, то ймовірність передозування набагато вище. Навіть келих пива може істотно змінити стан людини. Я працював на швидкій і виїжджав на передозування, де був присутній метадон і алкоголь. І це було передозування із зупинкою дихання, коли людина вже просто синя лежала і не могла дихати, - згадує наш співрозмовник.

Слова свого колеги підтверджує ще один нарколог В'ячеслав Заїка.

- Одночасне вживання алкоголю і метадону може призводити до зупинки дихання. Така комбінація дуже небезпечна. Прийом алкогольних напоїв заборонений при призначенні метадону в медичних цілях. Робити цього у жодному разі не можна, - пояснює нарколог В'ячеслав Заїка.

Але говорити про яке-небудь гарантовано смертельне дозування, яке можна використовувати для вбивства, не можна - все залежить від організму.

- Хтось вип'є 200 грам алкоголю, і йому стане погано, аж до звернення до медичної установи для детоксикації. А хтось вип'є літр і буде шукати «продовження банкету». Це залежить від толерантності (переносимості) до спиртних напоїв або інших психоактивних речовин, стану печінки (наскільки добре вона виконує детоксикаційну функцію), багатьох інших чинників - як внутрішніх, так і від зовнішніх, - зазначає В'ячеслав Заїка. - В яких умовах приймався алкоголь, який стан організму, умови зовнішнього середовища, якість самого алкоголю. Умовно вважається, що концентрація алкоголю в крові в 5% (проміле) і вище є смертельною. Але якщо брати окремий конкретний випадок - немає такого поняття, що ось саме така доза смертельна. Це індивідуальні особливості кожної людини. Це майже неможливо вирахувати.

Препарат не для вечірок

Чи міг Поляков, будучи злегка напідпитку, прийняти метадон для «підняття настрою», перебуваючи в компанії або нічному клубі?

- Це малоймовірно. На вечірках використовують стимулятори: амфетамін, кокаїн, мефедрон, солі. Метадон на вечірках не настільки популярний, так як його ефект викликає сп'яніння, розслаблення, - пояснює нарколог Неясов.

- Метадон не є «клубним» наркотиком, він не дає стану веселощів. Дія його седативна. Людина після його вживання буде сонною, млявою. Препарат не додає веселості, дає снодійний і релаксуючий ефект. Його можуть приймати тільки наркозалежні. Вони можуть в різних ситуаціях вживати, - вважає нарколог В'ячеслав Заїка.

Чи міг депутату потрапити нечистий метадон?

- Або він його реально приймав, щоб розслабитися. Або, враховуючи, що була п'ятниця, можлива тусовка, кудись поїхав і купив у якогось бариги типу екстазі. А бариги туди часто додають метадон, щоб краще вставляло. Випив. І отримав передозування,

передбачає третій наш співрозмовник нарколог Владислав Сова.

Варто відзначити і інше. У світі наркотичних засобів метадон не є статусною речовиною. Він дешевий, доза коштує 150-200 гривень. І для народного обранця - людини статусної, яка в змозі собі дозволити щось набагато краще і дорожче, приймати цю дешевку нелогічно. (Це якщо Поляков був наркозалежним, чого напевно поки сказати неможливо.) Особливо враховуючи, що їм нерідко трапляється передозування навіть без вживання алкоголю. Наркозалежні добре це знають...

- На моїй пам'яті десятки випадків, коли наркомани купують метадон не кращої рівня, приймають по дві таблетки - і їм добре. Як раптом на ринку з'являється більш якісний наркотик. Наркоман за звичкою випиває дві таблетки і вмирає, - продовжує Владислав Сова. - Це класика жанру. Алкоголь тут не головне. Це тільки наштовхує на думку, що загиблий взяв його в рамках вечірки.

Чи могло це бути умисне, чітко сплановане вбивство?

- В алкоголі метадон можна розбавити. Той же вуличний у вигляді кристалу роздрібнити і розбавити з якимось напоєм - це можливо. Не виключений злий умисел, - уклав нарколог Вадим Неясов.

А В ЦЕЙ ЧАС

Таксист-свідок змінив свідчення

За первинними показаннями таксиста-свідка, він підібрав Антона Полякова на зупинці громадського транспорту. Коли політик сідав в машину, то був ще в свідомості і нормальному стані. А погано йому стало трохи пізніше. Але в нових свідченнях таксист вже говорить про інше.

- Він збрехав, що він підібрав його на зупинці. Насправді, йому його підвезли на іншій машині і попросили доставити додому. От і все. Спочатку він вирішив не вплутувати інших людей, тому сказав, що забрав з зупинки і віз, - заявив ТСН адвокат таксиста.

Крім цього, за словами адвоката, його підопічного за дачу неправдивих свідчень побили у відділку. Але так, що слідів побиття експертиза не покаже. Також правоохоронці протримали у себе таксиста замість трьох годин - майже добу. І таксиста нібито приховували від адвоката, не повідомляючи останньому місце утримання підзахисного і час, коли той буде відпущений. Судитися з поліцією за вищезгадане таксист не має наміру.