Завантажити ще

Канцлер Австрії Себастьян Курц пішов у відставку - чому це добре для України

Канцлер Австрії Себастьян Курц пішов у відставку - чому це добре для України
Фото: ФБ Себастьян Курц

Уряд очолив Олександр Шалленберг, що підтримує антиросійські санкції. Його попередника Курца звинувачують в корупції, що він підкуповував австрійську газету в обмін на розміщення там позитивних публікацій про його партії.

Одну з провідних країн Європи захлеснув корупційний скандал, який призвів до відставки глави уряду. Канцлер Австрії. Себастьян Курц подав у відставку через звинувачення в корупції. Перед цим в офісі Курца, в штабі його Австрійської народної партії (OeVP) у Відні, а також в міністерстві фінансів в середу (6 жовтня) пройшли обшуки. За даними прокуратури, розслідування ведеться проти самого канцлера, а також проти ще дев'яти осіб. Президент Австрії Олександр Ван дер Беллен назвав скандал «серйозним і виходять з ряду геть» подією. Себастьян Курц виступив по телебаченню і заявив, що звільняє посаду, щоб запобігти політичну кризу і хаос.

Новим федеральним канцлером Австрії стане чинний міністр закордонних справ Александер Шалленберг. Екс-канцлер Курц залишиться лідером Австрійської народної партії і займе крісло депутата Національної ради.

Хотів купити рейтинги

Проти канцлера Австрії Себастьяна Курца розпочато розслідування за звинуваченням у хабарництві і посадових злочинах. Прокуратура країни підозрює, що глава уряду і ще кілька його наближених за державні гроші підкуповували редакцію одного з австрійських газет, щоб забезпечити висвітлення своєї політичної діяльності у вигідному світлі. Йдеться про «угодах про співпрацю в області реклами і ЗМІ на загальну суму близько 1,3 мільйона євро».

Згідно із заявою прокурорів, в 2016-2018 роках «кошти міністерства фінансів були використані для фінансування частково підтасованих опитувань громадської думки, які служили виключно політичним і партійним інтересам». Зокрема, за версією прокуратури, уряд купував у виданні рекламу в обмін на розміщення вигідних для партії Курца публікацій.

У період, про який йде мова, Курц очолив Австрійську народну партію і привів її до влади, коли вона створила коаліційний уряд спільно з крайньої правої Партією свободи.

Зараз в Австрії при владі знаходиться коаліція, в яку входять Народна партія Курца, а також «Зелені». Саме в партії «Зелених» в п'ятницю зажадали від Народної партії призначити на пост канцлера когось, хто не замішаний в розслідуваного в Австрії справі про корупцію.

Сам Курц каже, що ні в чому не винен. Він стверджує, що не турбується через розпочатого стосовно нього розслідування у справі про корупцію. «Я дуже спокійний. Немає абсолютно ніяких свідоцтв того, що це я керував тим, які реклами або опитування були замовлені в мінфіні », - сказав Курц, додавши, що його текстові повідомлення не містили ніяких інструкцій або запитів.

Варто відзначити, що це далеко не перший корупційний скандал, в якому фігурує ім'я Себастьяна Курца. У травні цього року проти Курца вже було розпочато розслідування за підозрою в дачі неправдивих свідчень парламентському комітету, який розслідує звинувачення в корупції.

Крім того, в 2019 році Курц став першим канцлером в післявоєнній історії Австрії, відстороненим від влади після винесення вотуму недовіри в парламенті. Його уряд, створене спільно з ультраправої Партією свободи, розвалилося на хвилі так званого «Ібіцагейта» - скандалу з публікацією відео зустрічі на острові Ібіца одного з міністрів з дівчиною, що видавала себе за племінницю глави російської газової компанії.

Коаліційний кабінет розвалився, однак восени 2019 року партія Курца знову перемогла на виборах, і він повернувся в крісло канцлера. На цей раз його партнером по коаліції стала ліва Партія зелених, яка йшла на вибори під гаслами політики, вільної від зловживань.

Курц очолив кабінет міністрів Австрії в грудні 2017 року і став наймолодшим главою уряду в Європі: на той момент йому було 31 рік. Себастьян Курц також відомий тим, що підтримував російський газопровід «Північний потік-2», відзначаючи, що він відповідає економічним інтересам Австрії. Також він виступав за прискорену реєстрацію в Європі російської вакцини від коронавируса «Супутник V».

Новим канцлером Австрії став Олександр Шалленберг. Фото: REUTERS/Lisi Niesner

Новим канцлером Австрії став Олександр Шалленберг. Фото: REUTERS/Lisi Niesner

Новий канцлер за антиросійські санкції

Новий глава австрійського уряду Олександр Шалленберг вже заявив журналістам, що належить «непроста робота в непростий час». «Складно - кожному з нас», - підкреслив він.

Він народився в 1959 році в Швейцарії в сім'ї дипломатів. У 1997 році почав службу в міністерстві закордонних справ Австрії. Очолив відомство в червні 2019 року. Також він займав ключові посади в тимчасовому уряді, який був сформований, коли колишній канцлер Себастьян Курц переобирався в 2019 році.

Про нього відомо, що він розділяє загальноєвропейську позицію щодо російської анексії Криму і вторгнення Росії на Донбасі. Так, в серпні цього року Олександр Шалленберг відкинув запрошення російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова відвідати окупований Крим.

«В даний час у нас немає ні бажання, ні наміру направити делегацію до Криму. Як я вже зазначив, це частина того пакету розбіжностей, де у нас дуже чітка лінія. Як міністру закордонних справ Австрії, мені дуже важливо діяти тільки в європейському контексті », - заявив з цього приводу Шалленберг.

А під час зустрічі з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою в травні цього року Олександр Шалленберг підтвердив підтримку територіальної цілісності України і запевнив у наданні Києву допомоги для відновлення українських територій, які постраждали в результаті бойових дій.

Хоча при цьому Олександр Шалленберг визнає, що «Росія є і залишиться частиною європейської реальності».