26 жовтня
Завантажити ще

Чим загрожує конфлікт між Польщею та Євросоюзом

Чим загрожує конфлікт між Польщею та Євросоюзом

Останнім часом серйозно загострилися відносини між Польщею та Євросоюзом. Це було викликано тим, що минулого тижня Конституційний суд Польщі відмовився визнати пріоритет загальноєвропейських законів над національними, польськими. Цим рішенням деякі статті договорів Європейського союзу були визнані неконституційними в країні.

Брюссель в шоці

Суд виніс рішення за заявою прем'єра Матеуша Моравецького. Він подав позов у березні після того, як Європейський суд постановив, що нова система відбору суддів в Польщі, введена у 2018 році правлячою коаліцією, порушує право ЄС. Вперше в історії ЄС лідер держави-члена поставив під сумнів договори ЄС в Конституційному суді. А це означає, що Варшава частково відкидає юрисдикцію Євросоюзу на своїй території.

Рішення КС Польщі про пріоритет законодавства цієї країни над законами ЄС викликало бурхливу реакцію в Брюсселі. У відповідь в Єврокомісії заявили, що рішення викликає серйозні побоювання щодо верховенства права ЄС і авторитету Суду Європейського союзу, і пообіцяли розглянути відповідні кроки.

«Комісія підтримує і підтверджує основоположні принципи правового порядку ЄС, а саме: право ЄС має пріоритет над національним законодавством, включаючи конституційні положення, - всі постанови Європейського суду обов'язкові для всіх органів влади держав-членів, включаючи національні суди»,

сказано в заяві виконавчого органу ЄС.

Європейська комісія детально проаналізує рішення Конституційного суду Польщі і визначиться з подальшими кроками. «Комісія без коливань скористається своїми повноваженнями відповідно до договорів для забезпечення однакового застосування і цілісності законодавства ЄС», - йдеться в заяві Єврокомісії.

Або позбавлення прав і голосу в ЄС, або вихід з Євросоюзу

Чим конкретно може покарати Євросоюз Польщу? Це можуть бути фінансові санкції, хоча навіть є припущення про вихід Польщі з ЄС. «Польща напала на увесь Євросоюз», - заявив представник французького МЗС Клеман Бон.

Голова Європарламенту Давид Сассолі заявив, що вердикт польського Конституційного суду не можна залишати без наслідків. «Примат права ЄС має залишатися незаперечним. Порушення цього правила означає виклик одному з основоположних принципів Європейського союзу»,

заявив він.

Тому проти Польщі може бути використана стаття 7 Договору про Європейський Союз, в якій мовиться, що в разі серйозного і стійкого порушення якою-небудь державою-членом цінностей, що лягли в основу Договору про ЄС, Рада ЄС «може прийняти рішення про тимчасове відкликання окремих прав, що випливають із застосування договорів до відповідної держави-члена, в тому числі права голосу уряду цієї держави-члена в Раді».

До недавнього часу Єврокомісія і Рада Євросоюзу намагалися зробити все, щоб уникнути розколу з Варшавою. Однак після рішення КС Польщі, яке в Брюсселі сприйняли майже як оголошення війни, ця позиція може змінитися.

Водночас у Брюсселі підозрюють нинішню польську владу у бажанні вийти з ЄС. «Важко повірити заявам уряду Польщі на чолі з партією «Закон і справедливість» про те, що він не хоче виходу з ЄС. Адже його дії свідчать про протилежне. Чаша терпіння переповнена. Оголосивши Договір про ЄС несумісним із польським законодавством, неправовий Конституційний суд країни направив Польщу шляхом виходу з ЄС», - повідомив спікер консервативної Європейської народної партії (EVP) в Європарламенті Жерон Ленаерс.

«Якщо в Євросоюзі перестане існувати правова єдність, він розпадеться. У Польщі наразі є два шляхи: або привести Конституцію країни у відповідність з європейським правом, або покинути ЄС», - заявив депутат фракції «Прогресивний альянс соціал-демократів» у Європарламенті Йенс Гайер.

Професор в сфері європейського права з Університету Білефельда Франц Майєр також вважає, що Варшава поставила себе перед вибором: «Або вони йдуть (з ЄС. - Прим. ред.), або змінюють польську Конституцію».

Поляки хочуть залишатися в ЄС

У самій Польщі рішення Конституційного суду викликало хвилю протестів. Десятки тисяч поляків на заклик опозиції вийшли на мітинги проти потенційного виходу Польщі з Євросоюзу. Демонстрації стали реакцією на рішення Конституційного суду Польщі про те, що Конституція країни має для Варшави більшу вагу, аніж законодавство ЄС.

Ми захищаємо Конституцію, захищаємо Республіку Польща від узурпаторів

Акції з гаслом «Ми залишаємося в ЄС» пройшли в 160 містах. Найчисленніша демонстрація зібралася на Замковій площі у Варшаві. Спікер мерії повідомила, що людей - від 80 до 100 тисяч.

«Ми захищаємо Конституцію, захищаємо Республіку Польща від узурпаторів», - заявив на мітингу лідер «Громадянської платформи» Дональд Туск. Він зазначив, що вихід з ЄС означатиме можливість безкарно порушувати права громадян і демократичні принципи.

Думка експерта

Тарас Чорновол, політичний експерт:

- Насправді все буде набагато спокійніше і без будь-яких крайнощів. У Варшаві вже офіційно і чітко заявили, що не збираються виходити з ЄС. Поляки також проти цього виходу. А механізмів вигнання країни з Євросоюзу просто не існує. Крім цього, в самому Брюсселі не готові до ще одного «Брекзіту». Тож відносно Варшави можуть бути вжиті обмежені санкції нижчого рівня. Це позбавлення європейського фінансування певних програм в самій Польщі. ЄС для неї є донором, і це може стати дуже болісно для Варшави. Зрештою буде знайдено якесь взаємовигідне рішення.