Завантажити ще

Факт. Освіта за кордоном. Інтерв'ю з експертом щодо тенденцій у сфері навчання за кордоном

Факт. Освіта за кордоном. Інтерв'ю з експертом щодо тенденцій у сфері навчання за кордоном

Яке навчання за кордоном під час пандемії? На які країни та університети варто звернути увагу українських студентів? Які тенденції зараз у сфері закордонної освіти? Що очікується у майбутньому на міжнародній академічній арені? Ми поговорили з Валерією Кіцюк, виконавчою директоркою освітньої агенції Karandash, щоб дізнатися відповіді на ці запитання.

1. Освітнє агентство Karandash надає послуги студентам ще з 2013 року, за останні роки у світі відбулося багато змін, це торкнулося всіх сфер життя, в тому числі навчання за кордоном. Що ви можете сказати про нинішню ситуацію на міжнародній академічній арені?

В останні роки поїздки до Європи перестали здаватися такими складними та страшними для українців, тож попит на освіту за кордоном став зростати. Наразі батьки все частіше намагаються відправити своїх дітей навчатися за кордоном, і це не обов'язково далекі країни та довга дорога від дому, часто українців цікавлять саме довколишні країни. Все більше останніми роками батьки стали цікавитися саме середньою освітою, хоча інтерес до вищої не падає. З настанням пандемії не рідкістю стало здобуття освіти дистанційно, так багато наших школярів почали вчитися паралельно та отримувати одночасно наш атестат і, наприклад, американський за дистанційною програмою.

Для вищої освіти така тенденція також існує, але для певного сегмента людей. Більшість українських студентів все одно їдуть у кампуси, щоби повністю відчути студентське життя за кордоном. Також наші студенти перестали боятися брати gap year та часто використовують його з користю, навчаючись у цей час на програмах у закордонних вишах. Загалом, тенденція така, що дедалі більше людей цікавляться навчанням у середніх та вищих навчальних закладах за кордоном та шукають можливості подарувати своїм дітям гарну освіту.

2. Як ви вважаєте, чи сильно вплинула пандемія на бажання наших студентів вступати до іноземних навчальних закладів? Які зміни пандемія принесла роботу закордонних університетів?

2020 року пандемія призвела до недовгого колапсу систем освіти. Онлайн програми, які в терміновому порядку стали розробляти навчальні заклади, були сирими та недосконалими, але тепер все більше шкіл та університетів повертаються до практики очної освіти та багато країн практично відновили докарантинні показники. Пандемія не знизила бажання вчитися за кордоном, сьогодні (2021 року) кількість тих, хто виїжджає здобувати вищу освіту за кордон, практично дорівнювала показникам 2019 року. Це, звичайно, не стосується короткострокових програм вивчення іноземних мов.

3. Нині так багато онлайн-курсів. Чи є ті закордонні виші, які пропонують дистанційне навчання? Як відбувається навчання у віддаленому режимі? Вартість навчання залишається на такому ж рівні або дещо дешевшою?

Так, деякі університети пропонують онлайн формат, але більша частина все ж таки повертається до звичного формату освіти. Навчання у віддаленому режимі відбувається практично так само, як і при відвідуванні лекцій університету очно, є розклад занять, домашні завдання. Університети та школи використовують різні платформи, наприклад, ZOOM, Microsoft Teams, Canvas або ж розробляють власні портали для навчання та платформи для лекцій та семінарів.

Ціна на різних формах навчання залежить від держави. Наприклад, у Великій Британії онлайн програми та очні не відрізнятимуться за вартістю, а в американських університетах навчання онлайн може коштувати вдвічі дешевше, ніж очне.

4. Як часто українці обирають такий шлях навчання? Яка ймовірність того, що дистанційне навчання міжнародного рівня стане популярним серед українців?

Обирають онлайн нечасто, це загальна тенденція – студенти будь-де, не лише в Україні, прагнуть приїхати на кампуси університетів, адже навчання — це не лише викладачі та лекції, це історія, традиції, студентське життя, спілкування. Студенти дуже активні та онлайн не дає таких широких можливостей, не задовольняє всі їхні потреби. Думаємо у майбутньому тенденція не зміниться, бо частка онлайн студентів серед українців не зростає.

5. Чи є сенс виїжджати з країни в період періодичних спалахів захворюваності на COVID? Які умови в університетах щодо вакцинування студентів та викладачів? Як забезпечують безпеку учнів?

Закордонні навчальні заклади зацікавлені в тому, щоб вакцинувати своїх студентів. Зараз багато університетів проводять вакцинацію прямо в кампусі, щоб спростити цей процес для своїх студентів, але важливим є інше — вакцинація для студентів не обов'язкова. При цьому у різних країнах різні умови для невакцинованих студентів. Наприклад, у Канаді, якщо студент не вакцинований, йому потрібно складати тест на COVID кожні два тижні, в Голландії — щодня і перед заходами. Тести та вакцини на кампусі безкоштовні, але такі заходи – це необхідність збереження здоров'я студентів.

Їхати вчитися за кордон безперечно варто, але варто розуміти, що багато університетів практикують змішаний формат, а під час спалахів вірусу переходять на дистанційне навчання.

6. Як ви вважаєте, чи будуть у найближчому майбутньому серйозні зміни на ринку закордонної освіти?

Очікуються зміни у популярності спеціальностей, адже світ прогресує та освіта завжди чуйно реагує на зміни ринку праці та списку професій, що мають попит.

7. Щодня ви працюєте з українськими студентами, які вступають за кордон. Підкажіть, які спеціальності зараз мають попит? Чи потрібно їхати до іншої країни заради освіти?

Великою популярністю зараз користується бізнес-напрямок, він є майже в будь-якому університеті. Також не втрачають популярності IT, математика, точні науки та маркетинг. Охорона здоров'я в будь-яких своїх проявах теж перспективна і популярна спеціальність.

Освіта - це фундамент і важливо здобувати якісні знання. Наша глобальна ідея полягає в тому, щоб українці, здобуваючи якісну та інноваційну освіту за кордоном, поверталися додому та впроваджували свої знання в Україні. Це особисте рішення кожного, в якій країні жити, але ми надаємо можливість українським студентам отримувати добрі знання щодо майбутнього розвитку нашої країни.

8. Які країни та університети відкриті для українських студентів? Порадьте, як обрати навчальний заклад та на що варто орієнтуватися

Насамперед у виборі університету важливо враховувати країну загалом, чи подобається вам її культура та традиції, перспективи працевлаштування. Не менш важливим є ваші фінансові можливості та, звичайно ж, обрана спеціальність. Важливо розуміти, що не в кожній країні обрана вами спеціальність викладатиметься найкращим чином.

Так, за традиціями, що вже сформувалися, студенти, які мріють про роботу в індустрії моди, вступають до Італії, готельно-ресторанні спеціальності більше розвинені у Швейцарії, кіновиробництво — в Америці та Канаді, оскільки саме там знаходяться кращі університети, присвячені цим спеціальностям. Безумовно, можна вступити й в інше місце, але якщо говорити про найкращу освіту у певній сфері, то це варто враховувати.

Багато спеціальностей недоступні для навчання у зарубіжних університетах. Наприклад, у Канаді іноземні студенти не зможуть навчатися на пілота, а в Німеччині для вступу на журналістику студент має знати мову на рівні носія. Юриспруденцію загалом немає сенсу навчати за кордоном, якщо ви у майбутньому збираєтеся працювати в Україні, адже закони усюди різні, у такому разі вам підійде лише міжнародне право.

Нюансів дуже багато і до вибору навчального закладу варто підійти дуже серйозно, адже це місце, де студент проведе наступні 4 роки свого життя та хочеться, щоб для нього цей час був найкращим.

9. Які поради ви можете дати тим, хто хоче виїхати чи відправити свою дитину вчитися за кордон?

Важливо не відкладати це питання та цікавитися заздалегідь. Починати готувати дитину до вступу за кордон треба зарано. З 12-14 років важливо поглиблено займатися вивченням англійської, відправляти дитину в мовні табори, де дитина крім отримання знань потроху ставатиме самостійною. 15-16 років - це час, який варто присвятити вивченню предметів, спрямованих на спеціальність, по можливості відправити дитину вчитися за програмою культурного обміну, це також розширить її світогляд і познайомить з іншою культурою та традиціями.

Якщо ви збираєтеся вступати до рейтингового університету, підготовку до іспитів варто розпочати за 2 роки до вступу, якщо не до рейтингового університету, то мінімум за рік. По можливості дитину можна відправити в бордингову школу, їхня мета підготувати дітей до вступу до рейтингових вишів, навчання в них дає високу ймовірність подальшого зарахування. Також необхідно оцінювати перспективи навчання, важливо, щоб обрана спеціальність була затребувана не тільки в найближчому майбутньому, а й через багато років.

Ну і звичайно, дуже важливо дивитися саме на бажання дитини, адже освіта за кордоном підходить не всім, не варто змушувати дитину вчитися там, де вона не хоче. Враховуйте її думки та побажання, адже тоді й у неї мотивації вчитися буде більше. Навчання за кордоном не страшне, просто важливо розуміти, що це не тільки великий внесок у перспективи та хороше майбутнє вашої дитини, але й маса емоцій та приємних спогадів.