Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

«Репортери без кордонів»: росіяни стратили Макса Левіна після тортур та допиту

«Репортери без кордонів»: росіяни стратили Макса Левіна після тортур та допиту
Фото: facebook.com/levin.maks

Український журналіст і фотограф Макс Левін та його товариш військовий Олексій Чернишов могли бути страчені російськими солдатами усвідомлено – після допитів і тортур. Про це йдеться у розслідуванні "Репортерів без кордонів" (RSF)

Слідчі організації перебували в Україні з 24 травня до 3 червня. Вони приїжджали з метою розслідування смерті Макса Левіна під Києвом. Згідно зі звітом, фотограф і його товариш були страчені російськими солдатами в лісі, можливо, після допитів і навіть тортур.

Тіла Левіна та Чернишова знайшли 1 квітня у лісі поряд із селом Мощун, яке знаходиться за 20 км на північ від Києва. Чоловіки загинули 13 березня.

За словами керівника слідчого відділу RSF Арно Фроже та французького воєнного фоторепортера Патріка Шовеля, який працював із Левіним на Донбасі наприкінці лютого, інформацію про смерть Левіна збирали більше тижня. У результаті слідчі дійшли висновку, що чоловіків холоднокровно стратили.

RSF відновили перебіг подій останніх днів життя журналіста:

  • 10 березня - Левін загубив свій безпілотник у лісі поблизу Мощуна, намагаючись отримати кадри військового вторгнення Росії у цей район.
  • 13 березня – він повертається до лісу. У цей час росіяни вже зайняли його частину. Левін хотів повернути свій безпілотник, бо був переконаний, що останні знімки, які він зробив, дуже важливі. Йому це не вдалося. 24 травня представники RSF прибули до України. Місцевість все ще була сповнена залишеними росіянами пасток та вибухових пристроїв. У селі досі відчувається запах гару, земля всипана уламками бронетехніки, половина будинків зруйнована, нечисленних мешканців травмовано.

RSF прибули у супроводі співробітників сил безпеки України на місце загибелі Левіна. Обвуглений Ford Maverick журналіста все ще знаходився там. Слідчі RSF знайшли документи, що засвідчують особу Чернишова, та 14 кульових отворів у автомобілі.

У ході вивчення місцевості RSF виявили кілька предметів із можливими слідами ДНК поблизу місця вбивства Левіна та Чернишова. На останньому етапі пошуку, ініційованого RSF, металошукачі знайшли кулю, яка, швидше за все, поцілила в Левіна.

За словами генсекретаря RSF Крістофа Делуара, "аналіз фотографій з місця злочину, зроблених на місці спостережень, та вилучених речових доказів чітко вказують на страту, якій, можливо, передували допит або навіть тортури".

За його словами, Левін і його друг заплатили життям за боротьбу за достовірну інформацію, тому RSF «зробить все можливе, щоб ідентифікувати і знайти тих, хто їх стратив».

СБУ офіційно допитало Арно Фродже як свідка. RSF передали дев'ять доказів, зібраних на місцях, та флешку з кількома десятками фотографій з місця злочину, зроблених Патріком Шовелем.

Макс Левін – відомий український журналіст. Фотографував бойові дії в Україні. Знімав для Reuters, Associated Press, BBC, LB.ua та "Громадське", а також ВООЗ, ООН, ЮНІСЕФ, ОБСЄ. У нього залишилося четверо неповнолітніх синів, цивільна дружина та літні батьки.

"Репортери без кордонів" – міжнародна неурядова організація, основна мета якої заявлена як "захист свободи преси, журналістів у всьому світі». Заснована у 1985 році у Монпельє. Її центральний офіс базується у Парижі.