Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

5 місяців санкцій проти РФ: як зрозуміти, що вони працюють

5 місяців санкцій проти РФ: як зрозуміти, що вони працюють
Фото: REUTERS

Ейфорія з приводу того, що весь світ з нами і санкції раз і назавжди покладуть край з російською економікою, змінилася деяким розчаруванням. Складається враження, що санкції щодо РФ не дуже й працюють, особливо якщо судити з бравої статистики «Росстату». Та й курс рубля до долара порівняно з березневим обвалом зміцнився вдвічі.

Що відбувається та як зрозуміти, чи працюють санкції? Про це «КП в Україні» поговорила із економістами.

Про санкції та «санкціомір»

Аналітик Олексій Кущ каже, що реальним "санкціоміром" є рівень дисконту російської нафти Urals до ціни Brent. Говорити про те, що санкції працюють, можна буде тоді, коли дисконт складе щонайменше 50%, тобто Urals буде продаватися вдвічі дешевше за Brent.

– У липні середня ціна Urals склала 78,41 долара за барель, а Brent у середньому коштувала 105 доларів, – наводить цифри експерт. – Таким чином, дисконт склав 25%, що трохи нижче за мій весняний прогноз у 30%. Тобто поки що «санкціомір» завантажений лише наполовину. Тому коли президент Зеленський говорить у кожному своєму виступі про необхідність посилювати санкції проти РФ, він зовсім не перетискає західних союзників, а акцентує їхню увагу на тому, що вони «недозакручують».

Ще оптимістичніше на результати санкцій дивляться американці. Так, про те, що санкції стали катастрофою для російської економіки, днями вкотре написали ЗМІ з посиланням на думку професора Єльського університету Джеффрі Сонненфельда. Свої висновки професор зробив, вивчивши статистику РФ, дані торгових партнерів Росії, дані про перевезення та інші джерела.

Дослідники вкотре нагадали, що торгівля енергоресурсами з Росією значно важливіша для Росії, ніж для світу: це 60% надходжень російського бюджету.

Постачання російського газу до Європи впало до рекордно малих значень, а можливість збільшення поставок на Схід, про яку не втомлюється говорити Росія, обмежена через відсутність інфраструктури.

Дослідники нагадали про рекордні темпи, якими Росія витрачає валютні резерви. Із близько 600 млрд доларів золотовалютних резервів країни майже 300 заблоковано за кордоном, а 75 млрд уже витрачено.

Імпортозаміщення не працює: Росії вже довелося значно скоротити випуск автомобілів та скасувати низку вимог безпеки. Росія втрачає доступ до запчастин та високотехнологічних товарів, що обмежує можливість ремонтувати та підтримувати літаки та обладнання, виробляти танки та інші товари.

Днями соцмережі почали активно розповсюджувати інформацію про те, що російські авіакомпанії рекомендували пілотам даремно не зношувати гальма і не використовувати їх, якщо довжина злітно-посадкової смуги дозволяє зупинити літак за допомогою двигунів. Слід зазначити, що самі авіакомпанії цю інформацію не підтверджують, але й не спростовують, що рознервувало російських пасажирів.

Що ж до оптимістичної російської статистики, то, кажуть дослідники, вона дедалі більше фрагментована, неповна і включає переважно лише позитивні дані, тоді як негативні просто «не помічають».

– Офіційні дані РФ дійсно показують цілком прийнятні показники – тут і зростання промислового виробництва, і зростання зарплат, – каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Є невелике падіння видобутку газу та нафти, але загалом начебто все нормально. Щоправда, це якщо не зважати на те, що «Росстат» закрив дані щодо експорту та імпорту, а Центробанк показує лише частину платіжного балансу.

А що з рублем?

Цілком незрозумілі речі, з погляду обивателя, відбуваються з курсом рубля. Усі ми пам'ятаємо, як у березні курс становив понад 120 рублів за долар, а на 2 серпня за один долар дають лише 60 російських рублів.

Щоправда, про те, що з курсом не все гладко, каже нове рішення ЦБ РФ продовжити обмеження на зняття готівкової валюти ще на півроку – до 9 березня 2023 року. В силі залишився і ліміт 10 тис. доларів або євро під час зняття валюти з рахунку чи вкладу. При цьому зняти, як і раніше, можна тільки ті кошти, які надійшли на них до 9 березня 2022 року. Інші можна отримати в рублях за ринковим курсом на день зняття.

- На противагу санкціям Росія ввела контрзаходи, фактично обмеживши будь-який відтік валюти та капіталу з країни, - коментує ситуацію на російському валютному ринку керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин. - У результаті, санкції хоч і болючі, але їхнє проникнення та вплив потребує набагато більшого часу, ніж нам би цього хотілося.

Відтік капіталу та фінансове зневоднення економіки зробили б все швидко – за 3-4 місяці – якби йшлося не про закриту країну, продовжує експерт. Росія має свій досить великий внутрішній ринок, який може орієнтуватися, та й постачання вуглеводнів на світові ринки зберігаються.

– У Росії обвалився імпорт, при цьому експорт знизився значно менше, тому в країні склався стійкий позитивний зовнішньоторговельний баланс, – додав Андрій Шевчишин. - Інша справа, що цю валюту нема куди подіти і використовувати. Додаємо сюди блокування відтоку капіталу, і стає зрозумілим, чому рубль зміцнився.

На думку аналітика Данила Моніна, зміцнення рубля якраз і говорить про те, що санкції працюють, адже на курс вони впливають позитивно.

– По-перше, санкції мінімізують імпорт і, отже, зменшують попит на валюту, – зазначив Монін у коментарі «КП в Україні». - По-друге, санкції вдарили по виїзному туризму, що, у свою чергу, також скорочує попит на долари та євро. Отже, загалом Путін у якомусь сенсі відродив СРСР, принаймні в тій частині, коли більшість не виїжджала за межі країни чи навіть свого міста. Я навіть сказав би, що вийшов такий великий аналог Північної Кореї, тільки з трохи кращим рівнем життя. Все ж таки нафтою і газом продовжують торгувати, хоча попит на російські енергоносії поступово падає.

Більше того: Олексій Кущ вважає, що зміцнення рубля нічого доброго росіянам не дає, оскільки еквівалент рубля нафтогазових доходів у бюджеті РФ знижується внаслідок ревальвації. При цьому витрати бюджету – у рублях, а не в доларах. Тобто виходить, що сьогодні РФ має дефіцитний бюджет, а планували вони профіцитний.

– Сьогодні ЦБ РФ ламає голову, як розгорнути курсовий тренд рубля у бік девальвації, не давши рублю зміцнюватися далі і зрушити його на точку рівноваги 70 – 75 рубль за долар, – каже Кущ. - Емісійними механізмами це зробити складно, оскільки в РФ і така висока інфляція – понад 10%.

Зростання безробіття та цін

Незважаючи на райдужну російську статистику, росіяни поступово відчувають, що щось йде не так. За даними дослідження Єльського університету, про яке йшлося вище, в Росії різко - більш ніж на 20% - впала роздрібна торгівля та споживання порівняно з аналогічним періодом минулого року. Таких висновків експерти дійшли, вивчивши дані «Сбербанку» та інтернет-продажу Yahoo.

Побічно дані американських вчених підтверджують дослідження в самій Росії. Зокрема, велике опитування, проведене у всіх округах РФ наприкінці липня, показало, що половину росіянин дратує зростання цін на продукти, на другому місці – зростання цін на комуналку. Також до основних «подразників» увійшли ціни на товари для дому та побутову хімію, ліки, побутову техніку.

Але це ще не кінець. За минулі п'ять місяців вийшли або оголосили про звільнення з Росії понад 1000 компаній, що, на думку американців, ставить під удар 40% російської економіки. І справа не тільки у втратах інвестицій (за приблизними оцінками йдеться про суму понад 600 млрд доларів), а й про безробіття, що постійно зростає. Адже компанії-«відмовники» створювали в Росії понад 5 мільйонів робочих місць.