Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
23 квiтня
Завантажити ще

Вакцинація від грипу: де і за скільки і чи всім вистачить

Вакцинація від грипу: де і за скільки і чи всім вистачить
Фото: REUTERS

Грип, хоч і «придавлений» ковідом, ніхто не відміняв. І якщо в минулому році його поширенню завадили саме коронавірусні заходи безпеки, в цьому такого ефекту може і не вийти з кількох причин. По-перше, антіковідні заходи, навіть незважаючи на неухильне зростання захворюваності, практично зійшли нанівець. У тих же супермаркетах маски люди надягають на касі, щоб отоваритися, санітайзери - там, де вони залишилися, стоять без діла, а соціальна дистанція у нас взагалі не прижилася. По-друге, кількість позитивних випадків грипу в світі зростає з кінця літа навіть на тлі карантинних обмежень. На думку лікаря-імунолога, завідувача лабораторією іммунореабілітологіі Інституту імунології та мікробіології ім. Мечникова Андрія Волянського, те, що нові штами грипу заражають все більшу кількість людей на тлі ізоляційних заходів, свідчить про те, що їх заразливість зросла. Крім того, не можна забувати, що грип - висококонтагіозна вірусна інфекція, що викликає тяжкі наслідки і навіть летальні випадки. І єдиним дієвим методом профілактики є імунопрофілактика - тільки вакцинація може запобігти інфікуванню, важкому перебігу хвороби й виникненню ускладнень.

Які вакцини використовуємо в цьому сезоні?

Інституту імунології та мікробіології ім. Мечникова Андрія Волянського. Фото: ФБ Андрія Волянського

Інституту імунології та мікробіології ім. Мечникова Андрія Волянського. Фото: ФБ Андрія Волянського

Цього року Україна закупила чотирьохвалентні вакцини від грипу: корейську «ДжіСі Флю Квадрівалент», французьку «Ваксигрип» і «Інфлувак» виробництва Нідерландів. На думку Андрія Волянського, у всіх препаратів штамовий склад той самий, він відповідає рекомендаціям ВООЗ, вакцини безпечні - мають рідкісні і не виражені реакції. Найменш реактогенним є «Інфлувак», оскільки містить менше білка.

"Корейська та французька вакцини - розщеплені (або спліт) і складаються з фрагментів зовнішніх і внутрішніх білків. Голландська - суб'єдинична, містить тільки поверхневі білки, - пояснив імунолог на своїй сторінці в соцмережі. - Мені здається, що все ж таки краще обирати розщеплені вакцини, тому що в разі розбіжності вакцинних та актуального штамів ці вакцини працюватимуть за рахунок консервативних внутрішніх білків. Чому я вважаю за можливе розбіжність? Наприкінці вересня був зроблений прогноз для Південної півкулі, і в нього внесли 2 нових штами.

Коли вакцинуватися?

інфекціоніст Володимир Чумак. Фото: ФБ Володимира Чумака

інфекціоніст Володимир Чумак. Фото: ФБ Володимира Чумака

За словами заслуженого лікаря України, інфекціоніста Володимира Чумака, щоб імунна відповідь встигла виробитися, краще робити щеплення на старті епідсезону, який офіційно починається в жовтні. Тобто наразі саме час. Але вакцинуватися можна і в листопаді, просто слід врахувати, що організмові потрібно близько двох тижнів для вироблення антитіл.

Як виглядає «маршрут вакцинації»?

заввідділом імунізації ЦОЗ Олександр Заїка. Фото: сайт «Громадського радіо»

заввідділом імунізації ЦОЗ Олександр Заїка. Фото: сайт «Громадського радіо»

З приватними медичними клініками все просто: приходиш - платиш гроші - отримуєш укол - йдеш. Зробити це можна і будучи клієнтом, і прийшовши «з вулиці» - декларантам послуга обійдеться просто трохи дешевше. Наприклад, «для своїх» щеплення «Ваксигрип» коштує 500 гривень, для всіх інших - 550. Вакцину можна придбати самостійно в аптеці і вколотися у своїй поліклініці. Як зазначив в ефірі «Громадського радіо» заввідділом імунізації ЦОЗ Олександр Заїка, при транспортуванні важливо дотримуватися холодового ланцюга, а перед вакцинацією - проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем.

- Будь-яка вакцинація - це медичне втручання, - нагадав глава національної програми імунізації ЦОЗ. - Тому, придбавши вакцину, ми йдемо на консультацію, після якої щепимося. Або ж ваш сімейний лікар може запропонувати інші маршрути, якщо вакцина буде десь неподалік.

Крім того, зустрічаються відповідальні роботодавці, які самі закуповують препарат для щеплення і організовують вакцинацію всіх співробітників.

У скільки обійдеться?

У варіанті з приватними клініками ціна щеплення від грипу залежить не тільки від виду вакцини, а й, мабуть, від краси та престижності медустанови. У скромних медичних ФОПах усе задоволення обійдеться в 500 грн, у великих медцентрах - до 800 грн. Хочете заощадити - ласкаво просимо до аптеки. За інформацією Центру громадського здоров'я, ціна вакцини коливається в районі 300 гривень, але тут вже місце для маневрів аптечних мереж. Найдешевша, яку нам вдалося знайти, коштувала 293 гривні, найдорожча - 500 гривень. У витрати, які потім повернуться, треба включити й оренду сумки-холодильника. В середньому аптеки просять за цю послугу 300 гривень - їх потрібно залишити в заставу і забрати, повертаючи сумку.

Як правильно транспортувати вакцину?

Оптимальною температурою для збереження препарату є + 2...+ 8 градусів, тому перевозити його потрібно в сумці-холодильнику з холодовим елементом, яку можна взяти під заставу в аптеці. Перед використанням обов'язково перевірте температуру, оскільки вакцину не можна ані заморожувати, ані нагрівати навіть до рівня кімнатної температури. Сама сумка та холодовий елемент можуть бути будь-якого розміру, головне, щоб при транспортуванні переноска була щільно закрита, а коробка з вакциною не лежала прямо на холодовому елементі - між ними можна прокласти тканину або картон.

Шприц із вакциною діставати з коробки  не можна, щоб уникнути попадання сонячного світла. Ваше завдання - покласти коробку до сумки, щільно її закрити і віддати в руки медперсоналу в кабінеті щеплення. Доставити до місця призначення вакцину потрібно протягом двох годин після покупки. В аптеці слід обов'язково взяти чек, на якому вказані дата та час продажу, щоб показати його на місці вакцинації.

Чи вистачить на всіх?

За словами Олександра Заїки, оскільки щеплення від грипу не є обов'язковим, вакцина потрапляє переважно на приватний ринок, і щорічно МОЗ веде переговори з виробниками про збільшення кількості поставок. В цьому році це число збільшено майже в три рази. На сайті Держлікслужби, яка перевіряє вакцини, зазначено, що орієнтовна кількість препарату «ДжіСі Флю Квадрівалент», який буде ввезений імпортером, становить 200 тисяч доз. Вакцини «Ваксигрип Тетра» очікується 850 тисяч доз, «Інфлувак Тетра» - 200 тисяч.

Процес перевірки ще не закінчений або Держлікслужба поки ще не відзвітувала, але останні дані датовані 1 жовтня, і на той момент позитивні висновки отримали 150 860 доз «ДжіСі Флю», 84 691 доза «Ваксигрип», а «Інфлувак» ще перебував на лабораторному контролі. В аптеках вже можна знайти «Ваксигрип», якщо поставити собі за мету і обдзвонити їх не 3-5, а 10-15. Радимо питати про наявність одразу по всій мережі, оскільки з десятка існуючих під однією вивіскою аптек вакцина може виявитися лише в одній.

Для кого грип небезпечний і кому потрібне щеплення?

Вакцинація від грипу не входить до календаря обов'язкових щеплень, тому вибір за кожним. Але з огляду на ускладнення, які може спровокувати ця хвороба, лікарі рекомендують робити щеплення всім, виділяючи особливі групи ризику:

  • діти від 6 місяців,
  • вагітні жінки,
  • літні люди старше 60, які мають хронічні захворювання, в особливій групі ризику - хвороби серцево-судинної, дихальної, центральної нервової системи, печінки і нирок,
  • медичні працівники, педагоги, поліцейські - ті, хто в силу професійних обов'язків контактує з великим кількість людей.

Чи можна об'єднувати вакцинацію від грипу і від ковіду?

У розпал нової коронавірусної хвилі краще не допустити подвоєння вірусного навантаження на організм і вакцинуватися і від грипу, і від ковіду. На жаль, кожна вакцина працює тільки «сама за себе», і щеплення від COVID-19 не захистить нас від грипу, так само як і навпаки. Але, як кажуть інфекціоністи, вакцинація від грипу здатна полегшити перебіг коронавірусної інфекції, і так само противоковідне щеплення захищає від важких форм грипу. Андрій Волянський наводить як приклад порівняння захворюваності на коронавірус серед щеплених та нещеплених медпрацівників в Голландії: у ході першої хвилі вакциновані хворіли в півтора рази рідше, в ході другої - в два рази рідше.

А ось між цими двома вакцинаціями мають пройти 2-4 тижні, що вколете першим - не має значення. Після перенесеного ковіду робити щеплення від грипу можна через два тижні після одужання.