Чотири з половиною роки війни з Україною, яку в Росії все ще називають «спеціальна військова операція», нічому не навчили самих росіян, впевнених у тому, що вони «ще всерйоз нічого не починали». Удари українських безпілотників по Москві та передмістях показали, наскільки рівень російської зарозумілості обернено пропорційний реальному стану справ. Про захист населення не йдеться, головне – лише репутація «непереможних». Коротко про - про те, як час нічому не вчить росіян, зате над ними досхочу куражиться їхнє власне керівництво.
Дах відлетів
Схоже, крики та прокляття жителів Курської області на адресу москвичів, які щиро не розуміли, а що такого відбувається за МКАД, справдилися. Жителі російської столиці в ніч на 18 червня детальніше дізналися, як звучать двигуни дронів, як виглядають вибухи (пардон, "бавовна") на нафтопереробному заводі (НПЗ) і як влада вдає, що нічого не сталося.
Невідомо, що обурило москвичів більше: той факт, що через «нафтовий дощ» їм заляпало припарковані у дворах машини, чи те, що хвалене російське ППО примудрилося успішно вразити нафтосховище на НПЗ (роботу «кривих рук» певеошників визнають навіть самі z-пропагандисти). Проте пропаганда намагається переключити фокус проблеми: головне – не знищення найбільшого в РФ підприємства з обробки нафти, а «успішне відбиття української атаки».
Прессекретар російського президента запропонував росіянам (і це не жарт) дивитися кадри атак по Україні і цим вражатися. «Шукайте більше зйомок із різних міст України, зйомки вражаючі за результатами ударів наших збройних сил. Ці удари продовжуватимуться», - заявив Пєсков.
Навряд чи тепер жителі Підмосков'я зможуть вразитись ударами по Києво-Печерській лаврі – вони раптом усвідомили, що у війні беруть участь дві сторони, і обміни ударами можуть бути взаємними. Що протиповітряний захист столиці на нулі, а українські безпілотники можуть безперешкодно пролетіти сотні кілометрів. Що життя мешканців "білокам'яної" не таке вже й безцінне, а їх порятунок – справа рук самих москвичів.
Але як це робиться – ніхто не в курсі! За чотири з половиною роки «СВО» росіяни, здається, увірували у власне безсмертя і в те, що українцям Москва не до снаги.
Навіть після перших польотів деяких БпЛА, які подряпали Кремль 3 травня 2023 року, натяк не було зрозуміло.
Не звертайте уваги на дрони!
Натомість зараз керівництво РФ вирішило вдати, що в курсі проблеми. Для початку – запровадило покарання для тих, хто знімає на фото та відео польоти безпілотників та наслідки їхньої роботи. Щоправда, ініціатива одразу забуксувала: виловити всіх мігрантів, які сфотографували палаючий ринок «Садівник», навряд чи комусь під силу. Затримали кількох місцевих блогерів, щоб не кортіло. При цьому офіційної заборони на зйомку немає, тому цілком можуть і статтю про дискредитацію впаяти.
Потім порадили не звертати на атаки безпілотників уваги, мовляв, не треба панікувати. Якщо вночі – лежи та спи, дасть Бог – пронесе повз. Ні - і не відчуєш, як опинишся на небесах. На цьому рівні й феєричні заяви Пєскова.
Крім цього, у Москві почали встановлювати вежі для збивання дронів – прямо посередині доріг. Точніше вони були встановлені, але проти прильоту БпЛА до Капотні, де розташований НПЗ, вони не спрацювали.
Ще одна не менш феєрична ініціатива – відключати шляхове освітлення на заміських трасах біля великих міст, щоб не давати «світлові орієнтири» БпЛА. Втім, це друга частина чудової ініціативи «Відключимо мобільний інтернет, щоби безпілотники не могли орієнтуватися». Наскільки успішно ці «здорові ідеї» протистоять дронам, які летять по супутнику, можна вже побачити.
Вчіть матчасть, москвичі!
А ось ідеї робити сповіщення про загрозу БпЛА у російської влади немає. Ні у вигляді смс, ні у вигляді інтернет-застосунків, ні в соцмережах – ніяк. У соцмережах обізнані люди заявляють, що система оповіщення в РФ «не працює належним чином».
Не готові росіяни і визнати небезпеку такою, що вимагає, наприклад, наявності укриття та сховищ – і не лише у вигляді підземних парковок. Самі жителі РФ повідомляють, що навіть намальоване на стіні будинку слово «укриття» зовсім не означає, що воно є поблизу, відкрите й обладнане. Нема укриттів, крім під'їздів, закритих на домофонні замки, і не передбачаються.
Із заходів безпеки лише «рамки» та перевірки сумок на вокзалах і автостанціях. Яка дронова небезпека? Ні, не чули, а от у сумці хтось запросто може пронести до автобуса Москва – Сизрань гранатомет!
Втім, ні, будемо справедливі: для москвичів випустили відеопам'ятку, як поводитись під час повітряної тривоги. Звучить вона здебільшого досить знайомо для українців, хоча іноді й дивно навіть для нас. «Не підходити до вікон» і пам'ятати «про правило двох стін» – це зрозуміло, а от «вимкнути світло, на яке летять дрони» або «втікати від безпілотників зигзагами, тому що по прямій вони швидше поцілять»… Виглядає наївно, ніби вимкнене в квартирі світло когось врятувало від уламків БпЛА чи ракети ППО.
Що ж, можна порадити неляканим москвичам освоювати також ази життя без електрики, води та газу, без доставок їжі, каршерингових авто та без рафу на безлактозному. Потім варто перечитати правила антидронової безпеки для тих, хто в дорозі – їде поїздом чи машиною. Вивчити розташування вулиць хоча б у своєму районі, знайти точки водопостачання, де можна набрати хоча б технічної води в баклаги, і запастись сірниками, свічками, сіллю і милом. Попереду ще багато відділень цього шаленого концерту, який все ще називають якоюсь «операцією».
Яка така компенсація?
І насамкінець – два моменти з рубрики «Навмисно не придумаєш».
Перший: одного із жителів Підмосков'я після атаки БпЛА викликали до поліції. Через те що він опублікував відео своєї понівеченої квартири: вибуховою хвилею у квартирі вибило віконні рами, підлогу засипало склом та шматками бетону. Наразі поліція проводить перевірку, чи не порушила публікація відео постраждалої квартири заборону на поширення наслідків атак БпЛА, запроваджену у Московському регіоні 12 травня. Адже громадянин лише хотів дізнатися, хто компенсує йому шкоду за холодильник, меблі та особисті речі!
І другий: після того як жителі Москви та Підмосков'я поскаржилися на «нафтовий дощ» після української атаки на НПЗ, у міністерстві екології Московської області заявили, що «жодного нафтового дощу на території області не випадало». Фото та відео місцевих мешканців про «нафтовий дощ» екологи спростували одним вагомим аргументом: все це вигадки, це не нафта, це сажа!