Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №13276, який вносить зміни до статті 11 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», що стосуються військової підготовки громадян за програмою офіцерів запасу медичної служби. Про це повідомляється на сайті Міністерства охорони здоров’я.
- Згідно з новим законом, всі громадяни України, які навчаються у вишах за спеціальностями медичного та фармацевтичного профілю, придатні до військової служби за станом здоров’я і пройшли професійно-психологічний відбір, зобов’язані проходити військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби. Ця вимога є обов’язковою і стосується як державних, так і приватних закладів вищої освіти, що здійснюють підготовку магістрів за медичними та фармацевтичними спеціальностями, - йдеться в заяві відомства.
Варто нагадати, що з 2006 року військова підготовка за цією програмою здійснювалася на добровільній основі, хоча раніше вона була обов’язковою для студентів медичних спеціальностей.
- Повернення до обов’язкової підготовки зумовлене браком офіцерів запасу медичної служби, які можуть бути залучені до виконання завдань у період воєнного стану, - йдеться в заяві.
Ухвалення закону значно розширить кількість майбутніх офіцерів запасу медичної служби. Тепер військова підготовка стане невід’ємною частиною освітнього процесу для студентів відповідних спеціальностей.
Порядок проведення цієї підготовки буде визначений Кабміном на основі пропозицій Міноборони, узгоджених із МОН та МОЗ. Перелік військово-облікових спеціальностей та обсяги підготовки встановлюватимуться Міноборони за поданням Генштабу ЗСУ, а для медичних і фармацевтичних спеціальностей ці параметри узгоджуватимуться додатково з МОЗ і МОН.
Закон набирає чинності з 1 січня 2026 року. Протягом шести місяців після цього уряд і відповідні міністерства повинні привести свої нормативно-правові акти у відповідність із новим законодавством.
- 30 квітня у Міністерстві оборони заявили, що запит щодо розбронювання медиків не є масовим і стосується лише точкового доукомплектування медичних підрозділів ЗСУ.
- У лютому уряд дозволив бронювати 100% медпрацівників закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров’я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи.