Переселенцям компенсують витрати на оренду житла: кому та скільки нарахують?

5 питань щодо нового гуманітарного проєкту уряду.

freeradio.com.ua

freeradio.com.ua

29 січня Міністерство соціальної політики запускає нову програму субсидій для переселенців (внутрішньо переміщених осіб), які частково покриють витрати на оренду житла. Це експериментальний проєкт, узаконений постановою Кабінету міністрів України № 1125 від 25 жовтня 2024 року. Коротко про - про основні моменти видачі субсидій на оренду житла переселенцям.

У чому суть проєкту?

Як повідомили у відомстві, ця експериментальна ініціатива – частина програми «Зимова підтримка», яка спрямована на підтримку українських родин у складні зимові місяці.

Якщо просто - ситуація виглядає так. Переселенець тепер зможе отримати часткову компенсацію за оренду житлової площі там, де він тимчасово мешкає. Припустимо, він винаймає квартиру у приватного власника. Для отримання субсидії він має укласти з господарем договір оренди та надати цей документ до держорганів, де буде ухвалено рішення про її можливе надання. Все просто, але є нюанси.

Куди йти та що підписувати?

Оформити субсидії на оренду житла можна:

Необхідні документи: договір найму житла, копії документів, що засвідчують особу або особливі обставини. Усі документи подаються особисто їх власниками, за винятком тих, що можна подати за дорученням.

- Субсидія на оренду – найважливіший інструмент для підтримки ВПО, оскільки вона враховуватиме як фінансові можливості кожної сім'ї оплачувати орендну плату за житло, так і різницю у вартості оренди у різних регіонах країни… Це ж дозволить захистити юридично, оскільки договір оренди убереже від необґрунтованого підвищення ціни чи виселення безпідставно. І цей же інструмент забезпечує захист орендодавця від несплати орендної плати чи комунальних послуг, – наголосила міністр соціальної політики України Оксана Жолнович.

Кому можуть надати допомогу на оренду житла?

Субсидію можуть отримати ВПО, які:

Крім того, для участі у цій програмі переселенці не повинні отримувати допомогу на проживання від держави (3000 та 2000 грн на дитину та дорослу особу відповідно), а якщо отримують – то відмовитися від цієї допомоги.

А ті, хто здає їм квартири, мають робити це виключно за договором оренди житла. Що, на жаль, відбувається далеко не завжди і не лише з переселенцями.

Також обидві сторони, що здають та знімають житло, не повинні бути пов'язані родинними узами. У Мінсоцполітики обіцяють це суворо перевіряти.

Хто її точно не отримає?

Яку суму може бути компенсовано?

Після призначення субсидії на оренду житла територіальні органи Нацсоцслужби раз на три місяці, а то й частіше перевірятимуть фактичне місце проживання наймача житла за вказаною ним у договорі адресою. Зрозуміло, якщо за місцем проживання орендаря не виявлено, то виплати припиняються з наступного місяця.

Цікаві цифри для розрахунку взяли у Мінсоцполітики: «Для розрахунку розміру субсидії застосовується показник середньої вартості оренди однокімнатної квартири загальною площею 35,22 кв. метра, визначений на рівні 193,6 грн із розрахунку на 1 кв. метр найманого житлового приміщення».

За цією логікою вартість оренди 1-кімнатної квартири площею 35,22 кв. м за ціною 193,6 грн за «квадрат» дорівнює 6818 грн на місяць. До речі, орендована квартира не може бути більшою за 130 кв. метрів (будинок – не більше 230 кв. метрів), інакше субсидія на неї не пошириться. Також для різних областей застосовуються коригувальні коефіцієнти плюс враховується дохід домогосподарств.

Загалом, з формулою обчислення розміру субсидії, дай боже, розберуться співробітники Пенсійних фондів чи ЦНАПів, куди слід звертатися із заявами про призначення субсидій на оренду житла та з пакетом документів.