Тепер офіційно: 2024 рік - найспекотніший в історії: до глобальної кризи залишився крок

Сумний прогноз на 2025 рік: у звіті кліматичного центру «Коперник» – екстремальні цифри спеки.

ecopolitic.com.ua

ecopolitic.com.ua

Те, що ми маємо справу з кліматичною катастрофою, підтвердили і дослідники Служби спостереження за змінами клімату «Коперник» у своєму останньому звіті за 2024 рік. Так, він став найтеплішим за всю історію спостережень, а до цього таким був 2023-й, і вже цілком точно можна сказати, що ці рекорди поб'є 2025-й. Журналіст Коротко про вивчала основні тези звіту.

До кризи – зовсім небагато

Кліматологи визначили, що глобальна середня температура на Землі склала +15,1 °C. Ця цифра перевищує доіндустріальний рівень (період 1850-1900-і роки) на 1,5°C і вже переступила поріг, встановлений Паризькою угодою 2015-й як граничний. До критичних 2 градусів підвищення залишилося зовсім небагато, а після цього значення кліматичні зміни вважаються загрозливими для людства.

З доповіді «Коперника» стає зрозуміло, що через викиди парникових газів та інших явищ, здебільшого викликаних руками людей, Земля продовжує нагріватися дедалі швидше. Минулого року температура поверхні моря залишалася на рекордно високому рівні, особливо з липня по грудень 2024 року. А рівень парникових газів досяг нових рекордів, що сприяло екстремальним погодним явищам, таким як повені, екстремальні хвилі тепла та лісові пожежі.

Взагалі останні десять років стали найтеплішими за всю історію спостережень. Найгарячішими періодами 2024-го було названо січень - квітень та жовтень - грудень, коли підвищення температури було надто аномальним, майже на 2 градуси у середньоглобальному значенні.

У 2024 році в Європі та Азії спостерігалися руйнівні повені, спричинені інтенсивними опадами. Влітку того ж року багато регіонів, включаючи Північну Америку та Південну Європу, зіткнулися з екстремальними тепловими хвилями, що спричинило значні проблеми для здоров'я населення. А в Австралії та Південній Америці спостерігалися масштабні лісові пожежі, викликані високими температурами та посухою.

Найшвидше серед континентів нагрівається Арктика – там стрімко тануть льодовики, змінюється склад та кількість опадів. На дослідницьких графіках видно, що крижаний покрив Арктики зменшується з кожним роком і значно, а рівень Світового океану поступово піднімається.

Газу в атмосфері більше, ніж за 2 мільйони років

Особливу тривогу дослідники центру «Коперник» б'ють щодо концентрації парникових газів, вуглекислого газу та метану в атмосфері. Як би не намагалися жителі Землі скоротити їх викиди, поки це лише напівзаходи, які не дають особливого результату. Концентрація метану в атмосфері Землі зростала протягом усього ХХ століття, перш ніж вийти на плато з 2000 до 2006 року, а потім знову рвонути вгору. А щодо вуглекислого газу, то вчені підрахували, що його концентрація в атмосфері в 2024 році була вищою, ніж будь-коли за останні 2 мільйони років (концентрація метану в атмосфері в тому році була вищою, ніж будь-коли за останні 800 тисяч років ).

Саме цей фактор впливає на один суцільний тепловий стрес – так кліматологи називають стан, який людський організм відчуває від перегріву та низької вологості. 2024-го 44% населення земної кулі відчували «сильний тепловий стрес», а деякі регіони світу – навіть «екстремальний тепловий стрес». Це на 5% більше від середнього річного максимуму. Якщо хтось із 1991 по 2020 роки (базовий період обчислення теплового стресу) скаржився на спеку та задуху, то тепер ясно – тоді було не жарко і не душно, порівняно з тим, як нам дихалось 2024-го.

Також у «Копернику» підсвітили ще одну проблему – кількість водяної пари в атмосфері. На відміну від інших парникових газів, таких як вуглекислий газ та метан, концентрація водяної пари не залежить безпосередньо від діяльності людини. Але в міру того, як атмосфера нагрівається, вона може утримувати більше водяної пари. А це ще більше посилює потепління. Підвищена вологість в атмосфері також підвищує можливість екстремальних злив і забезпечує енергію для більш інтенсивних тропічних штормів.

Що ж, зважаючи на все, нас чекає черговий «найтепліший рік за всю історію спостереження» - 2025-й. Показань до покращення ситуації з кліматом на Землі поки що немає.

Довідка Коротко про

Що таке "Коперник"?

Служба зміни клімату програми «Коперник» (The Copernicus Climate Change Service) – одна з шести інформаційних служб Програми спостереження за Землею. «Коперник» аналізує дані різних дослідницьких інфраструктур, доступних у Європі та інших місцях та опрацьовує кліматичні дослідження, що проводяться у рамках Всесвітньої програми досліджень клімату. Для пересічних користувачів Служба «Коперник» надає достовірну інформацію про минуле, сьогодення та майбутнє клімату в Європі та світі.

Службу «Коперник» започатковано Європейським центром середньострокових прогнозів погоди за дорученням Європейської комісії. В основі роботи Служби – обробка кліматичних даних та інформації із власного сховища кліматичних даних. Також «Коперник» надає метеорологічні та екологічні послуги у європейських країнах.