Комбатант чи найманець? Ким вважати захоплених солдатів КНДР і що на них чекає після полону

Участь у війні корейських солдатів тепер доведено візуально. Що чекає на цих людей і чи можуть вони зіграти значну роль на фронті?

скрін відео тг-канал Володимира Зеленського

скрін відео тг-канал Володимира Зеленського

Днями Україну облетіла новина про те, що наші бійці вперше взяли в полон двох північнокорейських солдатів. Який їхній статус, що з ними буде далі і скільки ще північнокорейських військових можуть бути відправлені на війну – розбирався кореспондент Коротко про.

Який статус у північнокорейських полонених в Україні

Питання про статус корейських солдатів виникає не випадково. Україна та Північна Корея офіційно не воюють між собою. А отже, про жодних військовополонених, здається, не може бути мови. Крім того, вони були взяті в полон на території Росії – у Курській області, отже, їх не можна звинуватити у війні проти України і вважати їх найманцями. На відео один із полонених, відповідаючи на запитання, чи знав він, що воює проти України, заперечливо хитає головою. За його словами, йому казали, що він їде просто на тренування.

То ким же їх вважати? У світі існує кілька кваліфікацій категорій учасників воєнних конфліктів та військових. Це комбатанти/добровольці, найманці та офіційні військовослужбовці воюючих сторін.

У міжнародному збройному конфлікті, як у війні Росії з Україною, комбатантами вважаються особи, які входять до складу збройних сил воюючих держав. Такі люди, згідно з Женевськими конвенціями, воюють законно - за умови, що вони знаходяться під "відповідальним командуванням" (входять до структури підпорядкування державі і несуть відповідальність перед нею), мають знаки відмінності від цивільного населення, відкрито носять зброю і дотримуються законів і звичаїв війни. Головний привілей комбатантів – їх не можна покарати лише за участь у військових діях.

До складу збройних сил держави, що воює, можуть входити і нерегулярні підрозділи добровольців. І якщо держава визнає їх частиною своїх збройних сил, вони також вважаються комбатантами. Наприклад, Іноземний легіон в Україні.

Найманці ж, згідно з Женевськими конвенціями, беруть участь у збройному конфлікті незаконно, і їх можна судити за сам факт такої участі. Вони не громадяни і не військовослужбовці воюючої держави, і це їхня головна відмінність від комбатантів. При цьому є чіткі критерії, що визначають найманця: це іноземець, який воює на території держави, де він не живе і завербований спеціально для участі у збройному конфлікті. Інша ключова умова - воює у відриві від регулярних військ, не входить до їхнього особового складу. Ще одна важлива ознака найманства – мотивація. Найманець воює в чужій країні з метою наживи, а не з політичних, ідеологічних чи релігійних причин.

На статус військовополоненого найманець права не має, тому що він не входить до особового складу збройних сил сторони, яка перебуває в конфлікті, і бере участь у військових діях, керуючись бажанням отримати особисту вигоду.

Військовий експерт Іван Тимочко вважає, що полонених громадян Північної Кореї однозначно можна внести до категорії комбатантів.

- Ці військові мають розпізнавальні знаки у формі країни, за яку воюють, номерну зброю, військовий квиток Росії, вони офіційно внесені до штату російської армії. А це означає, що вони зараз є військовополоненими, які були взяті в полон під час бою двох армій країн, що воюють одна з одною – України та Росії, – пояснює Іван Тимочко.

Скільки їх ще може бути

Тільки за оцінками розвідки Південної Кореї, Північна Корея направила близько 11 000 військових на допомогу РФ. І зараз близько третини з них виведено з ладу - Національна розвідувальна служба (НРС) Південної Кореї повідомила, що в Курській області 300 північнокорейських солдатів загинули і ще 2700 отримали поранення.

НРС проаналізувала нещодавно отриманий відеозапис бойових дій і зазначила, що "масові жертви" північнокорейських солдатів пов'язані з їхнім "нерозумінням сучасної війни", у тому числі їхньою "марною" стріляниною по безпілотниках. НРС також заявила, що Північна Корея змушує своїх солдатів йти на самогубство, щоби не потрапити в полон до українських військових.

Наскільки критичні ці втрати для Північної Кореї?

«Армія КНДР не стане слабшою – по ній такі втрати сильно не вдарять. А нам взагалі байдуже, кого «забаранили» – російських військових, найманців із якоїсь Куби чи цих із КНДР», – написав у своєму ТГ-каналі політолог Кирило Сазонов, який воює на Курському напрямку.

На сьогодні армія Північної Кореї, за різними даними, налічує від 850 тисяч до одного мільйона людей. Тож втрата 3-4 тисяч справді не стане для неї критичною. Як зазначив військовий експерт Олександр Коваленко, Кім Чен Ин може і збільшити кількість своїх солдатів, яких відправить воювати з ЗСУ. Експерт вважає, що наступна партія може сягати 12 тисяч осіб.

До речі

Україна готова обмінювати корейських солдатів без статусу

Проте українська сторона готова заплющити очі на невизначеність статусу захоплених іноземців та прирівняти їх до військовополонених, яких можна обміняти на наших солдатів. Президент Володимир Зеленський опублікував перше відео допиту військових із КНДР та заявив, що Україна готова повертати їх на батьківщину в рамках обміну на українських полонених у Росії. «Якщо Кім Чен Ин взагалі пам'ятає про цих своїх громадян і може організувати обмін на наших воїнів, які утримуються в Росії, ми можемо передавати таких солдатів. Безперечно, будуть й інші полонені з Північної Кореї. Україна готова передавати Кім Чен Ину його людей, якщо він може організувати їхній обмін на наших воїнів, які перебувають у полоні в Росії», - повідомив український президент.