25-та зустріч у форматі "Рамштайн" стане останньою: що буде далі?

Прогнозується, що цей формат перейде «під парасольку» НАТО.

President.gov.ua

9 січня відбулося 25-те засідання у форматі "Рамштайн", яке провів глава Міністерства оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін. Обговорювали подальшу підтримку України.

Це остання зустріч за каденції Джо Байдена на посаді президента США. Експерти схиляються до того, що за нового президента Дональда Трампа "Рамштайн" навряд чи буде можливим, оскільки важко уявити Трампа, який закликає 50 країн надавати військову допомогу Україні. Коротко про - про те, як розпочинався "Рамштайн", яку допомогу він надав Україні та яке можливе майбутнє цього формату.

Як усе починалося

Формат "Рамштайн" було засновано з ініціативи США 26 квітня 2022 року, коли було зібрано першу Контактну групу з питань оборони України на базі Повітряних сил США «Рамштайн» у німецькому місті Рамштайн-Мізенбах.

Міністр оборони США Ллойд Остін тоді запросив представників 40 країн, щоб обговорити довготривалу оборонну підтримку України. Згодом група розширилася до 50 держав, серед яких усі держави блоку НАТО, більшість країн ЄС, союзники з Африки, Азії, Австралія та Нова Зеландія.

"Рамштайн" був створений як формат, на чолі якого стоїть американська сторона. Саме лідерство США підштовхувало інші держави надавати допомогу та було своєрідним «локомотивом» цієї допомоги.

У його рамках високопоставлені представники військових відомств різних країн обговорювали хід російського вторгнення в Україну, аналізували українські військові можливості, координували військову допомогу, виробляли плани захисту України в період війни та забезпечення її безпеки у майбутньому.

Зустрічі "контактної групи" відіграли велику роль у знятті обмежень на постачання провідними країнами Заходу сучасного озброєння Україні.

На першому засіданні було ухвалено рішення про перехід України на калібри та техніку натовського зразка – 155 мм. Поступово це забезпечило повну взаємосумісність української армії із арміями держав НАТО.

Чим допомогли

США разом із союзниками та партнерами загалом виділили Україні зброї та коштів на більш ніж 126 млрд доларів. Зокрема, це системи ППО, артилерійські боєприпаси та бронетехніка, а також інші засоби для зміцнення оборонно-промислової бази України.

Саме на "Рамштайні" було створено «танкову» та «авіаційну» коаліції, вирішувалося питання про передачу Україні танків «Леопард» та «Абрамс», HIMARS, протиракетних систем «Патріот», літаків Ф-16 тощо.

Що буде далі

Наразі відкрите питання, як далі здійснюватиметься військова допомога з боку Європи та США. Перед засіданням 25-го "Рамштайну" до Києва прибула американська делегація на чолі з Уінфілдом Свонтоном, директором з питань України Ради національної безпеки США. Однією з головних тем зустрічі стало обговорення результатів допомоги США Україні у 2024 році та планування взаємодії команд міністерств оборони у 2025 році.

Також на 25-му засіданні Контактної групи з оборони України 9 січня визначався оборонний план та потреби України у війні проти Росії на майбутнє. У Пентагоні пояснили, що лідерам коаліції потрібно буде схвалити дорожні карти, які сформулюють потреби та цілі українських військово-повітряних сил, бронетехніки, артилерії, розмінування, безпілотників, інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони, інформаційних технологій та безпеки на морі до 2027 року. Ці дорожні картки мають допомогти "донорам" планувати та підтримувати Україну стабільно в майбутньому.

Тож у тій чи іншій конфігурації формат допомоги Україні зброєю збережеться. До приходу Трампа союзники підстрахувалися і створили в німецькому Вісбадені нову штаб-квартиру НАТО спеціально для України – місію NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine). NSATU має конкретний перелік потреб України, і функція координації допомоги там вже добре запрацювала, стверджують дипломати. Вона візьме на себе функції "Рамштайна" – координацію військової допомоги Україні. Політичні засідання могли б збирати європейські столиці по черзі.