10 січня святкують Всесвітній день метро. Віряни цього дня вшановують пам'ять святителя Григорія Ніського, день пам'яті святих Пратулинських мучеників і святого преподобного Маркіяна. До кінця року залишається 355 днів.
Яке сьогодні церковне свято
10 січня в церковному календарі — день пам’яті святителя Григорія Ніського. Він був молодшим братом Василія Великого і ще в дитинстві отримав хорошу на той час освіту, вивчав Слово Боже. В дорослому віці відвідував нехристиянську школу в Кесарії Каппадокійській, а потім став вчителем красномовства. 373 року Василій Великий надав йому єпископство, а 381 року Григорій навіть взяв участь у II Вселенському Соборі. Все своє життя він ревно захищав православні догми.
Одним з найбільших його досягнень було проповідування і хрещення в Ніневії. Особливо відомим є його проповідь, яка стала однією з найбільш значущих в історії християнської місії. За свідченнями, навіть цар Ассирії, який спочатку був язичником, після численних чудес і впливу проповіді святителя Григорія прийняв християнство.
Пратулинські мученики — це група 13 християн, які стали мучениками за віру в кінці XVII століття на території сучасної Білорусі, в Пратулині (сучасна Польща). Вони були вбиті 1793 року під час гонінь на католицьку віру в польських землях, коли православні та католики знаходилися в конфлікті через релігійні відмінності, і також через політичні та соціальні обставини. Вони відмовилися перейти на православ'я і підкоритися рішенням місцевої влади, що наказувала їм зректися католицької віри. Всі вони стали мучениками за свою віру, коли були замучені солдатами.
Святий Маркіян народився в IV столітті в родині християн, але подробиці його дитинства та молодості не збереглися. Згідно з церковними джерелами, ще в ранньому віці він усвідомив, що покликання його життя полягає в служінні Богу. Бажаючи стати досконалим у віці та духовній практиці, він ухвалив рішення стати ченцем і вступити до монастиря.
Маркіян вів суворе чернече життя, постійно прагнучи до духовної досконалості. Він проводив багато часу в молитві та роздумах, дотримуючись суворого посту, уникаючи мирських радощів і зайвих розваг. Згідно з життям святого, він навіть відмовився від багатьох зручностей і матеріальних благ, щоб більше присвятити себе служінню Богу. Відомо, що він пережив багато спокус та труднощів, але завжди залишався відданим своєму монашому покликанню.
Він був також відомий своєю здатністю до див — за його молитвами відбувалося зцілення хворих, вигнання демонів та інші чудеса, що підтверджували його святість. Він навчав інших ченців монашому життю, як правильно молитися, як боротися з гріхами і спокусами, а також як шукати Бога в усіх аспектах життя.
Народні прикмети 10 січня
- Мокрий сніг чи дощ — буде великий урожай зерна.
- Безвітряна погода — до урожайного сезону.
- Піднялася снігова заметіль — чекайте на сильне похолодання.
Що сьогодні не можна робити
Щоб не було голоду і бідності, не варто цього дня викидати в сміттєве відро хлібні крихти, їх краще віддати тваринам. Не можна їсти пересолені страви, інакше можуть початися проблеми зі здоров'ям.
Як назвати дитину, яка народилася 10 січня
Сьогодні іменини святкують Григорій, Дометіан, Марко, Павло, Маркіан, Макарія, Макар, Феофан, Анатолій.
Історичні події 10 січня
1569 — у Любліні розпочався сейм, присвячений питанням унії польської та литовської держав. Через пів року сейм закінчився підписанням унії та утворенням Речі Посполитої.
1863 — у Лондоні відкрилась перша міська підземна залізниця — метро. На лінії, довжиною 4 милі, було 7 станцій.
1901 — з відкриття нафтової вишки в Бюмоні (Техас) почався техаський нафтовий бум. Це була перша нафта, виявлена у США.
1914 — у Чукотському морі затонула розчавлена льодом бригантина «Карлук».
1920 — набрав чинності Версальський договір та, зокрема, Угода (статут) Ліги Націй.
1942 — компанія Ford Motor Company почала виробництво автомобілів моделі Jeep.
1946 — у Лондоні у Центральному залі Вестмінстера відбулось перше засідання Генеральної Асамблеї ООН, в якому взяли участь представники 51 країни.
1962 — сталася найбільша в історії лавин катастрофа: обвал із Невадо-Уаскаран (Перу).
1972 — трамвайна аварія у Львові, в результаті якої загинуло 26 осіб.
1975 — на радянському ТБ записана перша передача «Що? Де? Коли?».
1992 — в Україні введено в обіг карбованець як купон Національного банку України.
1994 — у Брюсселі на зустрічі представників країн - членів НАТО прийнято проєкт програми «Партнерство заради миру», до якої у 1998 році приєдналася Україна.