В Україні склалася серйозна проблема з дотриманням строків підключення новобудов до електромереж. Багато забудовників, а фактично всі, стикаються з ситуацією, коли вони отримують усі необхідні документи, здійснюють передоплату, а потім роками — інколи три або навіть чотири — очікують на підключення чи переведення з промислового на побутовий тариф.
Увесь цей час забудовники або мешканці змушені платити за електроенергію за значно вищими промисловими тарифами, що створює значний фінансовий тягар. Монополіст, компанія АТ «ДТЕК Одеські електромережі», часто навмисно затягує процес виконання своїх зобов’язань, адже це вигідно: вони отримують більше коштів через підвищені тарифи. До того ж забудовники зазвичай уникають судових спорів із монополістом, боячись помсти у вигляді затримки підключення нових об’єктів, відмови у виділенні точки підключення або затягування погодження документів. У цій ситуації перемога компанії «Фамільний Дім» стає важливим сигналом для всього ринку.
Будівельна компанія «Фамільний Дім» здобула важливу перемогу в судових справах проти енергетичного монополіста, компанії АТ «ДТЕК Одеські електромережі». У двох судових спорах компанія домоглася стягнення майже 9 мільйонів гривень, зокрема, заборгованості за попередню оплату та пені за порушення строків виконання договорів.
У першій справі Господарський суд Одеської області та Південно-західний апеляційний господарський суд визнали, що «ДТЕК Одеські електромережі» не виконали зобов'язання щодо приєднання ЖК «Малинки», що на вулиці Вадатурського (колишня - Малиновського), до електромереж. Енергетичний монополіст затримував реконструкцію трансформаторної підстанції понад рік, що спричинило перебої з електропостачанням та змусило мешканців платити за електроенергію за промисловим тарифом. Суд стягнув 1,733 млн грн попередньої оплати та 308 тис. грн пені. 18 грудня цього року колегія Верховного Суду стала на бік одеситів і залишила без задоволення касаційну скаргу ДТЕКа.
У другій справі щодо житлового комплексу “Море” на вулиці Львівській, «Фамільний Дім» домігся стягнення 6,767 млн грн попередньої оплати. 17 грудня апеляційний суд залишив рішення першої інстанції без змін, підтвердивши правомірність вимог забудовника.
Вже 20 грудня енергетичний монополіст перевів на рахунки «Фамільного Дому» усю суму. У компанії зазначили, що рішення судів показують, що Україна — правова держава, де з’явилася можливість відстояти свої права навіть перед великими монополістами.
«Ці важливі рішення — сигнал усім, що проти енергетичного монополіста можна і треба боротися, — впевнені в компанії. — Ще 10 січня 2024 року НКРЕКП змінило та збільшило обсяг відповідальності за прострочення реалізації технічних умов, змінивши цифру 80% на 100%. Отже, держава підтримує наші дії та зі свого боку стимулює збільшення контролю підприємств і населення над монополією, яка, користуючись воєнним станом, не виконує своїх зобов'язань».
Важливо, що компанія «Фамільний Дім» вже заявила про наміри направити виграні кошти на підтримку Збройних Сил України, а також на компенсацію різниці між промисловим і побутовим тарифами для мешканців своїх житлових комплексів.
«Це наш вклад у підтримку захисників та забезпечення соціальної справедливості для наших клієнтів», — зазначили в компанії.