Сьогодні, 5 січня, віряни святкують Водохресний святвечір, Голодна кутю чи ще його називають Федулів день. До нового року залишається 360 днів.
Яке сьогодні церковне свято
5 січня в церковному календарі – Хрещенський Святвечір. Свято, що передує одній з найважливіших подій в житті Ісуса Христа — хрещенні в річці Йордан. Традиційно цього дня встановлено піст. На святковому столі особливе місце займає кутя. У храмах проводиться літургія, після чого священники освячують воду. На столі також обов'язково стоїть непарна кількість страв.
Що не можна робити 5 січня
- Не можна розважатися, влаштовувати гучні гуляння.
- Не варто плакати на Хрещенський Святвечір, тому що весь рік проведете у сльозах.
- Заборонено прати, бо це осквернить воду, яка ці дні вважається священною.
Народні прикмети і традиції на 5 січня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:. Наприклад, дивилися, який сьогодні день: сніжить увечері — буде великий урожай зернових, сильний південний вітер — до дощового літа, на небі мерехтять яскраві зірки — будуть добре плодитися ягнята, вночі на небі не видно зірок — восени буде мало грибів.
Здавна наші предки вірили, що сніг, зібраний у Хрещенський Святвечір, здатний зцілювати хвороби. Дівчата, щоб зробити шкіру молодою і красивою, вмивалися ним вранці. А ще намагалися увечері скупатися в лазні, щоб бути увесь рік здоровими. На дверях господар будинку малював хрест, щоб вберегти оселю від нечистої сили.
Як назвати дитину, яка народилася 5 січня
Сьогодні іменини святкують Григорій, Євгенія, Йосип, Лук’ян, Матвій, Роман, Семен, Сергій, Тетяна, Поліна. Талісманом людини, народженої 5 січня, є перли. Дивовижний камінь, який притягує погляд. Підходить жінкам будь-якого віку і зовнішності. В давнину вірили, що перли подовжують життя свого власника.
Історичні події 5 січня
1585 — засновано львівське Ставропігійне братство, яке до XVIII ст. провадило активну культурно-освітню, релігійну й громадську діяльність.
1586 — патріарх Антіохійський Йоаким V підтвердив статут Львівського Успенського (ставропігійного) братства (дата приблизна).
1754 — у Петербурзі видано царський указ про скасування в Гетьманщині внутрішніх митних зборів, які поповнювали гетьманський скарб — індукта та евекта.
1870 — почався страйк львівських друкарів — перший робітничий страйк в Західній Україні.
1895 — відкриті рентгенівські промені.
1918 — УНР випустила в обіг перші українські банкноти з написами українською, польською мовами та мовою їдиш.
1935 — арештовано Бориса Антоненко-Давидовича.
1968 — прихід до влади в Чехословаччині Александера Дубчека, який поклав початок «Празькій весні».
1977 — заарештовано лідерів Української Гельсінської Спілки Миколу Руденка і Олексу Тихого.
1997 — Росія оголошує про виведення військ з території Чечні, що стало формальною ознакою закінчення дворічної невдалої російсько-чеченської війни.
2019 — Вселенський патріарх Варфоломій підписав у Стамбулі томос про автокефалію Православної церкви України.