Скандал довкола 155-ї бригади: французький «вихід» «Анни Київської»

Військові попереджали про ризики СЗЧ.

ФБ 155 ОМБР

За двома статтями – за перевищення військовим керівництвом повноважень і дезертирство - Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження щодо подій, пов’язаних із 155-ю механізованою бригадою «Анна Київська». Це військове з’єднання мало послужити взірцем партнерства між Україною та Францією, та натомість опинилося в центрі скандалу – через числені СЗЧ (прямо за кордоном) і нестачу зброї та техніки. Коротко про - що про це відомо.

Коли бригада була створена

У травні минулого року командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Павлюк в інтерв’ю виданню The Economist розповів, що Україна планує створити 10 нових бригад для підготовки до російського наступу, зокрема, для оборони Києва в разі повторного нападу. Першою з таких новоутворень стала 155-та окрема механізована бригада, яка документально була оформлена в тому ж травні.

Зараз відомо, що частина військових виступала проти формування нових бригад, аргументуючи тим, що ефективніше підсилювати людьми уже діючі підрозділи. Розчиняючись серед досвідчених бійців, новобранці швидше і краще набувають бойового досвіду і вчаться, як себе оберігати. Однак маховик уже був запущений. У червні під час візиту Володимира Зеленського до Франції на честь 80-річчя висадки союзників у Нормандії президент Емманюель Макрон оголосив про наміри навчити і оснастити цілу українську військову бригаду. Під цей захід і готували «Анну Київську», названу на честь доньки Ярослава Мудрого, яка стала французькою королевою.

Де тренувалися мобілізовані

У вересні бригада була відправлена на навчання до Франції, проте офіційно про це стало відомо лише через місяць. 10 жовтня президент Франції Емманюель Макрон написав у соцмережі Х: «Я взяв на себе зобов’язання: зараз наші військові навчають 2300 українських військових з обладнанням, яке вони використовуватимуть на місіях. Бригада "Анни з Києва" буде навчена та оснащена завдяки солідарності Франції».

В той же день Міністерство збройних сил Франції повідомило, що для комплексного навчання бійців «Анни Київської» мобілізовано 1500 французьких солдатів. Українці розміщені і тренуються у військовому таборі Гранд-Ест, де їх особисто відвідав Емманюель Макрон у супроводі свого військового міністра Себастьяна Лекорню та очільника Міноборони України Рустема Умєрова.

У пресрелізі йшлося, що в результаті навчань українська бригада має стати повністю боєздатною. І що їй планують надати 128 бронетранспортерів, 18 гармат «Цезар», 18 броньованих розвідувальних машин, 20 протитанкових ракетних комплексів «Мілан». Навчання було розділене на кілька етапів: вивчення обладнання, підготовка командирів, тренування піхотних батальйонів, інтеграція загальновійськових можливостей на рівні батальйону, а на завершення – бригади.

Паралельно з навчаннями у Франції танкісти 155-ї проходили тренування в Польщі.

Коли повернулися в Україну

15 листопада французьке видання ABS News повідомило, що «Анна Київська» завершила бойову підготовку, і понад 2000 бійців проходять останні збори перед поверненням на російсько-український фронт у критичний момент війни. З посиланням на французьких офіцерів журналісти писали, що більшість українців були мобілізовані перед відправкою до Франції і пройшли на батьківщині лише кілька тижнів базової підготовки. Але вишкіл під керівництвом інструкторів оперативної групи "Шампань" зробив з них справжніх воїнів.

Видання також давало прогноз, що після повернення на Батьківщину «Анна Київська» розгорнеться до 4500 бійців, серед яких будуть піхотинці, інженери, артилерійські командири та інші спеціалісти.

Подальші згадки про 155-ту набувають не такого оптимістичного характеру. Зокрема, військовий аналітик Forbes Девід Акс написав, що бригада повернулася в Україну не готовою до боїв. Як після з’ясувалося, Франція повністю виконала свої зобов’язання щодо техніки, однак батальйонам критично бракувало дронів, засобів РЕБ, захисних решіток для бойових машин. Це те, що мала оперативно постачати Україна.

Однак в грудні 2024 року деякі підрозділи «Анни Київської» були відправлені на позиції в населених пунктах Шевченкове, Новотроїцьке і під Покровськом.

З чого почався скандал

11 грудня 2024 року в бригаді змінився командир. На місце полковника Дмитра Рюмшина призначили полковника Тараса Максимова. На сторінці бригади у фейсбуці міститься лише офіційне повідомлення про цю подію. Однак натяки на те, що заміщення відбулося не просто так, вже були.

Перед зняттям Дмитра Рюмшина з посади, 7 грудня, народна депутатка Мар’яна Безугла написала в Телеграм: «… Навіть те, що французи намагалися зробити бригаду спеціалізованою, не вберегло її від тупих військових рішень нашого генералітету та розірвало підрозділ».

Попри свої висновки, Безугла наводить повідомлення від військових: «…Суть в тому, що ця нова бригада, по суті, нікому не була потрібна з самого початку (хоч на її комплектацію і заганяли людей по всій Україні в терміновому порядку). Вона укомплектовувалась французами, перед ними зробили показуху, щоб отримати від них зброю. А тепер після повернення в Україну цю бригаду розбирають, як донорські органи, на інші бригади. З одного боку, так, отримали нову зброю і підсилення для існуючих бригад. З іншого - всі наші підрозділи абсолютно не злагоджені ані один з одним, a тим паче з тими бригадами, куди їх прикомандирували».

Чому відкрито кримінальні справи

Кульмінацією скандалу став допис у фейсбуці редактора інтернет-видання Цензор.НЕТ Юрія Бутусова про «справжню історію «Анни Київської». За словами журналіста, командира бригади (Дмитра Рюмшина) звільнили одразу після вступу бригади в перший бій, ще один із керівників підрозділу помер від серцевого нападу через переживання. До того як бригада зробила перший постріл, її самовільно залишили 1700 військовослужбовців, з яких 50 чоловік пішли в СЗЧ під час навчання у Франції (в коментарях до посту пишуть, що вони нібито попросили політичного притулку. – Ред.).

Журналіст стверджує, що кримінальну справу ДБР порушило за фактом втечі українських солдат у Франції, але ці події «не могли не відбутися», оскільки «формування 155-ї бригади з перших днів було суцільним організаційним хаосом буквально в усіх компонентах».

Проблеми с СЗЧ, за словами Юрія Бутусова, почалися ще на етапі формування нового підрозділу. Перед виїздом на навчання бригада не пройшла повноцінну підготовку, бо з неї забрали понад 2550 військовослужбовців на поповнення інших частин, і особовий склад довелося складати знову і нашвидкуруч. В результаті до Франції відправили людей, які в більшості не мали військового досвіду, і саме такі складали левову частку втікачів. Поки командування перебувало у Франції, до складу 155-ї продовжували зараховувати мобілізованих, з яких 700 чоловік відразу пішли у СЗЧ.

Журналіст підтверджує, що в перший бій бригада була направлена без «Мавіків» і засобів РЕБ. 17 мільйонів гривень для закупівлі партії дронів підрозділ отримав від Міноборони лише через 10 днів після початку виконання бойових завдань.

Через брак засобів перехоплення і захисних решіток від ворожих дронів постраждали новенькі танки «Леопард-2А4» та бронемашини VAB. Дивізіону САУ «Цезар» довелося вчитися стріляти просто на полі бою. А усі мінометні міни, які видали бригаді, виявились бракованими…

На публікацію редактора Цензор.НЕТ емоційно відгукнулася колишній старший слідчий з особливо важливих справ Генпрокуратури України Галина Климович:

- Знаю про всі ці події з перших уст. Не раз була в цій бригаді, у тому числі в кінці грудня 2024 року! Допомагали всім можливим/неможливим, у тому числі дронами, яких у хлопців катастрофічно немає! Це - виснажуюча душу історія про безпорадність вищого військово-політичного керівництва! Знеціненню життя наших військових треба покласти кінець!

Яка реакція

Юрій Бутусов повідомив, що з приводу подій у 155-й бригаді Володимир Зеленський скликає Ставку, але офіційних повідомлень про це поки немає. Щодо солдат та офіцерів 155-ї бригади, то, за твердженням журналіста, вони, попри все, продовжують битися за Покровськ, і це заслуговує на повагу та визнання.

За «французьких втікачів» до відповідальності можуть притягти колишнього комбрига Дмитра Рюмшина. Комісія МО дійшла висновку, що він недостатньо комунікував з підлеглими. Проте підозри полковнику не оголошували і можуть й не оголосити, бо проблема значно глибша.

Міністр оборони Рустем Умєров анонсував проведення Головною інспекцією Міноборони комплексного аналізу командування Сухопутних військ ЗСУ. За результатами перевірки МО повинно запровадити реформи в системі управління та кадрової політики в командуванні СВ, оптимізувати управлінські процеси, посилити боєздатність підрозділів новими підходами до підготовки. Але про «Анну Київську» Умєров жодним словом не згадав.

Факти, викладені в розслідуванні Юрія Бутусова, передрукували деякі французькі ЗМІ. В міністерстві оборони Франції відмовились їх коментувати – про це йдеться в повідомленні «Радіо Свобода», яке робило офіційний запит.

На скандал досить різко відреагував заступник командира 3-ї окремої штурмової бригади майор Максим Жорін:

- Ситуація, подібна 155-й бригаді, така не єдина. А відносно «типова» майже для всіх цих новостворених підрозділів. Які організували з людей без бойового досвіду, без офіцерської та сержантської основи, без структури. І кинули на важкі напрямки… Можемо і далі створювати нові підрозділи, вбивати людей, навіть витрачаючи для цього купу грошей на їхнє озброєння. А можемо нарешті змінити підхід та масштабувати досвідчені бригади.