Військовий омбудсмен Ольга Решетилова: Усі, хто стає на захист бійців, відчувають опір

Рік тому ми запитали правозахисницю, яким має бути військовий омбудсмен, а тепер президент призначив її на цю посаду.

t.me/V_Zelenskiy_official

Військовий омбудсмен мусить мати досвід не лише в юридичних практиках, а насамперед у медіації. Таку думку у коментарі Коротко про висловила правозахисниця Ольга Решетилова, яку 30 грудня президент Володимир Зеленський призначив на цю посаду.

Рік тому ми запитали у правозахисниці про її міркування з приводу ідеї запровадити посаду військового омбудсмена, яку тоді висловив міністр оборони Рустем Умєров. Тоді Решетилова розповіла, що всі, хто стає на захист військовослужбовців, відчувають опір.

- Керівництво розцінює це як втручання у внутрішні справи. А тут пов’язане все – і людські чинники, і корупційні зв’язки, про які Генштаб волів би не знати. Інколи зайвий розголос справді може нашкодити ЗСУ. Тому людина, яка вступить на посаду військового омбудсмена, мусить діяти дуже виважено, мати неабиякий досвід не лише в юридичних практиках, а насамперед в медіації, — сказала вона.

Ольга Решетилова звернула увагу на те, що посада військового омбудсмена або схожа інституція існує в багатьох країнах, зокрема державах НАТО, і виконує роль громадського контролю над закритою структурою. В українських вузьких експертних колах це питання обговорювали десь із 2015 року.

– Заступаючи на службу, військовослужбовці апріорі позбавляються певної частин прав і свобод, які мають звичайні громадяни. Починаючи зі свободи пересування і закінчуючи свободою слова та можливістю самовираження. Тому вони особливо вразлива категорія, яка потребує додаткового захисту. Тим паче зараз, коли наша армія становить два мільйони осіб, коли триває війна, а ми досі не позбавилися радянського  спадку “Я начальник, ты – дурак”, - додала правозахисниця.