Мобілізація-2025: переогляд інвалідностей, посилення умов бронювання, реформа ТЦК та СП

Зниження призовного віку поки не передбачене, але й верхню планку не опустять.

REUTERS

З початком нового року в Україні продовжиться мобілізація. Згідно із законом, який затвердив указ президента, вона триватиме до ранку 08.02.2025 і, ймовірно, буде знову пролонгована. Хто підпадає під призов до війська, які діятимуть правила відстрочки, яких змін можна очікувати чи ні - в огляді Коротко про.

Що відомо про реформу ТЦК та СП

З минулого року в ЗСУ почав активно розвиватися рекрутинг, і є всі підстави розраховувати, що ця програма продовжиться у 2025 році. В Україні діє декілька платформ, де можна переглянути заявки на військових спеціалістів. Зокрема, це Агрегатор вакансій до Сил оборони  від АрміяInfrom, рекрутинг для захисту України від robota.ua, ресурси на work.ua, Lobby X. Крім того, в країні створено більше 40 рекрутингових центрів Міноборони, свої центри для пошуку фахівців відкривають бригади та військові частини.

Мобілізація шляхом рекрутингу відбувається виключно на добровільних засадах: військовозобов’язаний сам обирає частину та військовий фах, за яким хотів би служити, але при цьому мусить пройти конкурсне оцінювання і відбір.

На тлі розвитку рекрутингу заговорили про реформу та навіть розформування ТЦК та СП. 20 грудня під час «Години запитань до Уряду» перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк заявив про «створення абсолютно нових структур для виконання заходів, що стосуються мобілізації військовозобов’язаних», але жодної конкретики не сказав. Відомо тільки, що терцентри комплектування в 2025-му перейдуть з підпорядкування Сухопутних військ та Генштабу у підпорядкування Міноборони. Отже, принаймні найближчими місяцями, а ймовірніше протягом дії всього воєнного стану добровільна мобілізація буде поєднуватися з примусовою.

Кого призиватимуть у першу чергу

Військовозобов’язаними в Україні вважаються чоловіки 18 - 60 років (за винятком виключених з військового обліку). На них у 2025 році так само поширюватиметься заборона на виїзд за кордон. Власне мобілізаційний вік починається з 25 років.

Отже, першими кандидатами на призов до війська є чоловіки, яким виповнилося 25 років, які не мають підстав для відстрочки від мобілізації і визнані військово-лікарською комісією безумовно придатними до служби або придатними до служби в ТЦК, медичних частинах, частинах забезпечення.

Кого можуть мобілізувати до 25 років

До 25 років не підлягають мобілізації чоловіки, які на військовому обліку числяться як призовники. Але вікова «бронь» не поширюється на тих, хто набув статусу військовозобов’язаного. Наприклад, проходив строкову або альтернативну строковій службу, військову службу за контрактом, був зарахований до рядового складу поліції і звільнився, закінчив військову кафедру при вищому навчальному закладі.

Досі невирішеним залишається становище молодих людей, яких з призовників перевели у статус військовозобов’язаних через стан здоров’я - визнані непридатними до військової служби у мирний час і придатними – у воєнний. У жовтні 2024 року Верховна Рада ухвалила закон, що забороняє мобілізувати таких до досягнення 25-річного віку. 10 жовтня документ був переданий на підпис президенту, але досі залишається без візування. Неофіційно в ТЦК та СП кажуть, що призупинили призов таких юнаків, однак можуть відновити його в будь-який момент, якщо буде така команда.

Що з мобілізацією 50+

Наприкінці вересня народний депутат Олексій Гончаренко повідомив, що в Сухопутних військах ухвалили директиву про те, що чоловіки віком 50-60 років можуть бути мобілізовані лише за окремим розпорядженням. Під цим малося на увазі, що людина має дефіцитну військово-облікову спеціальність.

Водночас у соцмережах в групи адвокатів та юристів, які надають консультації з військових питань, надходять повідомлення про розсилання повісток чоловікам 50+.

- Повістка - це не мобілізація. Людину можуть викликати для уточнення інформації або оформлення штрафу, якщо вона не оновила свої військово-облікові дані, - каже юрист Ігор Зорін.

В той же час правник нагадує, що директива – це внутрішнє службове розпорядження, воно не має сили закону і в будь-який момент може бути відмінене або зазнати змін. Це підтверджує коментар начальника Черкаського об’єднаного міського ТЦК та СП Олега Тимошенка інтернет-виданню «18000: новини Черкас»:

- На той момент, коли ця новина з’явилася, була директива Генштабу щодо мобілізації 25 - 49 років, але це стосувалося навчальних центрів та бойових частин. Зараз є інша директива щодо мобілізації 50+ до частин забезпечення, - сказав військовий комісар.

У листопаді 2024-го група народних депутатів на чолі з Олексієм Гончаренком внесла до Ради законопроєкт про зниження граничного віку перебування на військовій службі до 55 років, але він ще не потрапив на розгляд у профільному комітеті, і перспективи ухвалення такого закону оцінюють як досить низькі.

Чи опустять нижню планку

Минулого тижня Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки офіційно заявив, що в парламенті немає жодного законопроєкту щодо зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років. В той же час 17-та бригада Нацгвардії спростувала, що її представник Сергій Луніч, на якого посилалися ЗМІ, міг коментувати такий документ і взагалі щось коментувати.

Про зниження мобілізаційного віку, як відомо, говорять наші західні партнери, тому проблема залишається дискусійною. Однак ближчими місяцями це точно не відбудеться. Такі питання не вирішуються директивами або внутрішніми розпорядженнями – необхідні тільки зміни до чинних законів, які не ухвалюються швидко.

Де шукатимуть резерви для мобілізації

У 2025 році має відбутися низка заходів, які можуть вивільнити певний мобілізаційний резерв.

Що буде з відстрочками

Варто пам’ятати, що відстрочки від призову діють на період оголошення мобілізації. В середньому це три місяці – від указу до указу президента. Це правило поширюється на всіх, включаючи осіб військовозобов’язаного віку з інвалідністю, студентів стаціонару, багатодітних батьків, тих, хто доглядає за хворими родичами.

Термін дії відстрочок, що набули чинності 9 листопада, спливає 7 лютого включно. Юристи радять підготувати і подавати заяву про подовження відстрочки заздалегідь - як мінімум за тиждень.

Відстрочку можна втратити, якщо:

Що буде з бронюванням

1 грудня 2024 року набула чинності постанова Кабміну, за якою всі відстрочки по бронюванню анулюються 28 лютого 2025 року. На цю дату всі підприємства і організації мають перепідтвердити свій статус критично важливих для економіки за новими критеріями.

Із загальних обов’язкових:

  1. жодних заборгованостей по сплаті податків,
  2. середня зарплата по підприємству і зарплата кожного військовозобов’язаного повинна бути не менше 20 000 грн.

Окрім того, кожне міністерство встановлює свої критерії для галузі.

Якщо підприємство не підпаде під загальні і галузеві критерії, його працівники втрачають бронь з 1 березня.

У 2025 році право на бронювання отримали священнослужителі. Перелік посад та знову ж критерії має затвердити Державна служба з етнополітики і свободи совісті. Релігійні організації прирівняли до представництв донорських установ і виконавців проєктів міжнародної технічної допомоги. Обмеження по зарплаті у 20 тисяч грн з них знято.