Новий рік без салютів, але з бенгальськими вогнями. Що можна, а що заборонено

5 актуальних питань про піротехніку.

Kaique Rocha/pexels.com

На Різдво в Подільському районі Києва поліція затримала чоловіка, який запускав феєрверки з вікна квартири на 11-му поверсі. У Житомирський області викрили підприємців, які продавали підліткам петарди у вигляді гранат. І такі випадки не поодинокі. Незважаючи на те що в Україні подібні забавки під знаком «стоп», на Новий рік можуть знайтися любителі розваг з піротехнікою. Чим це загрожує, що саме підпадає під заборону - в питаннях і відповідях сайту Коротко про.

1. Чому і коли заборонили піротехніку?

Від початку АТО/ООС президенту та Кабінету міністрів було спрямовано кілька петицій, що стосувалися заборони піротехнічних виробів. Основний мотив – їх вибухи дуже нагадують звуки війни. Окрім фізичних травм ці вироби наносять психологічні – як людям, так і тваринам. Петиція від 28 грудня 2021 року набрала понад 25 000 тисяч голосів. У відповіді президента йшлося про те, що він розділяє стурбованість щодо загрози життю та здоров’ю і передає петицію до Кабінету міністрів для розгляду і заходів реагування. Але ситуація залишилася на рівні дискусії.

Навіть після початку повномасштабного російського вторгнення єдиної заборони не ввели, обмежувальні заходи впроваджувалися окремо по містах і областях. Зокрема, у Києві заборона почала діяти з 23 червня 2022 року. Тільки у листопаді 2023-го Верховна Рада ухвалила закон щодо загальних правил використання та обігу піротехнічних виробів.

2. Що підпадає під заборону?

В Україні заборонено продавати, передавати, використовувати таку піротехніку:

3. Що дозволено?

Піротехнічні засоби класу F1. Це:

Однак є застереження: продавати і передавати такі засоби дітям до 16 років заборонено. Тобто використовувати ці забавки (встановлювати, запалювати, тримати в руках) можуть тільки дорослі або підлітки від 16 років.

4. Яка відповідальність за порушення?

Законодавство передбачає окремі види покарань за виготовлення, продаж заборонених піротехнічних засобів та за їх використання.

Громадян можуть притягти до відповідальності:

Для підприємців – виготувачів, продавців піротехніки та осіб, які беруть її на зберігання, діють такі санкції:

5. Чи підлягають відповідальності неповнолітні?

У поліції кажуть, що проводять рейди ринками та магазинами, щоб контролювати продаж піротехніки, але порушники знайдуться завжди. Крім того, широкий асортимент феєрверків та петард вільно виставлено в інтернеті. Отже дітям варто нагадати, що закони поширюються і на них.

Повна адміністративна та кримінальна відповідальність починається від 16 років, тобто з цього віку підлітки можуть бути піддані покаранню нарівні з дорослими. За хуліганство можуть притягнути починаючи з 14 років.

Щодо вчинків дітей молодшого віку, то відповідальність за них несуть батьки, що передбачено статтею 184 КУпАП:

Свідків запуску заборонених піротехнічних виробів поліція просить телефонувати за номером «102».