Вітчизняний ВПК наразі виробляє широкий діапазон різної зброї – від дронів до високотехнологічних лазерів та балістичних ракет.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що українські компанії зараз можуть виготовляти чотири мільйони безпілотників на рік і вже уклали контракти на виробництво 1,5 мільйона БпЛА. За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, Україна збільшила внутрішнє виробництво зброї втричі у 2023 році та вдвічі у 2024-му.
Коротко про про те, яке нове озброєння одержала наша армія від вітчизняних виробників у 2024 році.
Лазер «Тризуб»
ЗСУ вже нині використовує лазерну зброю, здатну збивати повітряні цілі.
«Сьогодні Україна стала п'ятою країною, яка може сказати, що має лазер. На сьогоднішній день ми вже на висоті понад 2 км цим лазером можемо збивати літаки», – заявив командувач Сил безпілотних систем ЗСУ Вадим Сухаревський. Ця лазерна зброя називається «Тризуб», і Сили безпілотних систем наразі працюють над тим, щоб її масштабувати та посилити.
Характеристики "Тризуба", його зовнішній вигляд та все інше - невідомі. Проте, наприклад, американський лазер AN/SEQ-3 (LaWS) за потужності до 50 кВт вражає цілі на відстані до 1,6 км. А британський DragonFire за аналогічної потужності може збивати БпЛА на дальності до 2 км. Ймовірно, і наш «Тризуб» може мати схожі характеристики.
Балістична ракета «Сапсан» та новий «Нептун»
Також Україна продовжує активно відроджувати свою ракетну програму. Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна вже створила власну балістичну ракету та провела її випробування. Йдеться про ракету "Сапсан", в експортному варіанті - "Грім 2". Ця ракета – аналог російського "Іскандеру", тобто балістична оперативно-тактична ракета. Навесні 2024 року було завдано низку потужних ударів по російських об'єктах. Ймовірно, це були ракети "Сапсан".
Батарея комплексу «Сапсан» включає дві пускові установки і зарядні машини, а також дві машини управління (дивізійного та батарейного рівня).
Якщо українська балістична ракета виявиться досить швидкою, потужною та влучною, то під загрозою може опинитися навіть Москва. Відстань від російської столиці до українського кордону становить приблизно 460 км.
Така зброя дала б Збройним силам України дуже цінний новий варіант для дистанційного завдання ударів, не порівнянний ні з чим іншим з того, що вже має Україна на озброєнні.
Можливі характеристики:
- тип - балістична ракета оперативно-тактичного рівня,
- клас – "земля-земля",
- носій – 10-колісна транспортно-монтажно-пускова установка,
- дальність – 600 – 700 кілометрів.
Також було модифіковано відому українську ракету "Нептун", перші версії якої вразили крейсер «Москва». Тепер «Нептун» може вражати не лише кораблі, але й наземні цілі. Як повідомляє американське видання The War Zone, ракета отримала нову систему наведення, а запускається вона з тієї ж установки, що й протикорабельний варіант.
Дальність модифікованого "Нептуна" - близько 400 кілометрів, бойова частина - 350 кілограмів, що на 200 кілограмів більше, ніж протикорабельна версія.
Відомо, що українські військові вже неодноразово використовували модифіковані "Нептуни". Зокрема, у травні 2024 року "Нептунами" було вражено нафтовий термінал у Краснодарському краї.
Ракети-дрони «Трембіта», «Паляниця», «Рута» і «Пекло»
В Україні на фінальній стадії перебуває розробка ракети «Трембіта», яка може долетіти до Москви. Це сучасна крилата ракета-дрон, яка використовує ремейк реактивного імпульсного двигуна. Базова модель летить зі швидкістю 400 км/год та має дальність польоту 200 км. Розробляється більша і потужніша модель ракети, яка зможе долетіти до Москви.
Інша ракета-дрон «Паляниця» була розроблена за півтора року. Вона запускається з наземної установки. Основні характеристики нової зброї – радіус дії, бойову частину та кількість виготовлених одиниць, – не розсекречують. Однак стверджується, що «у радіусі дії української ракети два десятки російських військових аеродромів. «Паляниця» запускається з наземної платформи, ракета має турбореактивний двигун». За допомогою далекобійної ракети-дрону «Паляниця» завдали удару по російських військових ще 24 серпня.
Також в Україні успішно випробували ракету-дрон "Рута" від аерокосмічної компанії Destinus. Вона може розвивати швидкість до 500-800 км/год.
Як повідомляє військовий портал Defense Express, це реактивний дрон, який має дальність польоту 300 км. Серед завдань – ударні та розвідувальні. "Рута" стартує за допомогою ракетного прискорювача та має низьку вартість для її розмірів.
Але головна перевага та можливість "Рути" - це високошвидкісний політ, що дозволяє зменшити ефективність російських аналогів мобільних вогневих груп та повністю виключити з переліку російського "антидронового" ППО гелікоптери.
А ракета-дрон «Пекло» вже пішла у серійне виробництво. Її швидкість польоту становить до 700 км/год, дальність польоту – до 700 км. Довжина та розмах крила може становити до 2 м. Що стосується маси бойової частини, то це близько 50 кг. При цьому збільшення маси бойової частини об'єктивно можливе із пропорційним зменшенням дальності. Корпус ракети виконаний за технологією реактивних апаратів - метал і заклепки. Фіксоване крило покращує аеродинамічні якості, а V-подібне заднє хвостове оперення говорить на користь економії ваги.
Літак-дрон
Українські фахівці також успішно трансформували цивільний легкий літак у важкий дрон-камікадзе, який може нести потужну бойову частину та має дальність польоту понад 1000 км. Цей безпілотник, незважаючи на великі розміри, виявився складною метою для російської протиповітряної оборони завдяки своїм конструктивним особливостям.
Дрон оснащений малопомітним двигуном, який не нагрівається до високих температур, як більшість ракет, що ускладнює його виявлення для радарів російської ППО. Крім того, спеціальна плівка забезпечує радіолокаційний захист, а політ на малих висотах і з низькою швидкістю додає додаткових переваг в ухиленні від ворожих систем.
Особливо ефективним дрон-камікадзе стає під час атак на російську територію. Найвідомішим випадком стала атака на завод з виробництва дронів-камікадзе Shahed у Татарстані, який розташований більш ніж за 1200 км від України.