Міністерство оборони України попросило комітет Верховної Ради з питань національної безпеки відтермінувати строки підготовки законопроєкту про демобілізацію до 18 березня. Про це 24 грудня повідомила "Українська правда" з посиланням на співрозмовника в оборонному комітеті та лист міністра Рустема Умєрова, який має в розпорядженні видання.
У листі йдеться, що Міноборони напрацювало проєкт закону про удосконалення механізмів ротації, визначення порядку та умов звільнення зі служби для деяких категорій військових під час воєнного стану. Серед іншого документ передбачає встановлення нових норм щодо звільнення зі служби та ротації військовослужбовців, які тривалий час виконують завдання в районах ведення бойових дій.
Законопроєкт направили на погодження до Генерального штабу ЗСУ. Він не підтримав документ, аргументуючи тим, що його внесення на розгляд парламенту можливе лише за умови накопичення на військовому обліку в ТЦК та СП достатньої кількості військово-навченого ресурсу та залучення громадян на службу до ЗСУ в задовільних обсягах.
- За інформацією, наданою Генеральним штабом, у разі реалізації проєкту цього закону орієнтовна чисельність військовослужбовців, які матимуть право на звільнення, буде становити 108 тисяч осіб (з них 14 тисяч офіцерів), що у разі їхнього одночасного звільнення призведе до суттєвого зниження укомплектованості особовим складом бойових підрозділів, — йдеться у листі.
Водночас у листі зазначається, що в Міноборони опрацювали два альтернативні варіанти відповідного законопроєкту. Зокрема, пропонується забезпечити військовим, які під час воєнного стану безперервно служили впродовж 36 місяців та протягом цього періоду брали участь у бойових діях, перебуваючи в районах їхнього виконання не менше 18 місяців: направлення на реабілітацію до двох місяців, а після її проведення – надання додаткової одноразової відпустки строком 30 днів зі збереженням щомісячного грошового забезпечення; надання додаткової одноразової відпустки строком 90 днів зі збереженням щомісячного грошового забезпечення. Також цими альтернативними варіантами пропонується зобов’язати командирів проводити ротації військових, які впродовж 90 діб брали безпосередню участь у бойових діях.
- Зазначені альтернативні законопроєкти потребують детального обговорення та ухвалення відповідного рішення на рівні керівництва держави. З огляду на викладене просимо відтермінувати строки виконання завдання, визначеного підпунктом 1.40 Плану 3633-ІХ (йдеться про напрацювання законопроєкту щодо умов демобілізації. — Авт.), до 18 березня 2025 року, — йдеться у листі.
- 20 грудня заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк сказав у Верховній Раді на годині запитань до уряду, що законопроєкт про демобілізацію практично готовий, але реалізувати таку ініціативу неможливо, поки не будуть підготовлені резерви. Він заявив, що демобілізація без підготовки резервів "призведе до втрати держави".
- 11 квітня Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію. За ініціативи Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського з документа виключили положення про демобілізацію.