Влада не збирається примусово повертати українців з-за кордону. Про це 24 грудня заявили міністерства національної єдності та закордонних справ.
- Уточнення щодо матеріалу, опублікованого в ЗМІ, про повернення українців додому. Україна не має на меті примусово повертати своїх громадян або створювати штучні обмеження для українців за кордоном, зокрема щодо доступу до консульських послуг чи скасування соціальної допомоги. Наша основна мета — створити умови для ДОБРОВІЛЬНОГО повернення громадян, забезпечивши безпеку, економічні можливості, доступ до житла та соціальних послуг, — запевнили у Міністерстві національної єдності.
Міністерства продовжать працювати над збереженням національної та культурної ідентичності українців, які перебувають за кордоном, додали у відомстві.
Речник МЗС Георгій Тихий також спростував низку тверджень статті El Pais щодо повернення громадян України з ЄС.
- Деякі твердження у цій статті некоректні. По-перше, український уряд не веде переговори про скорочення допомоги громадянам України в ЄС. По-друге, чоловіки призовного віку мають доступ до консульських послуг згідно з чинним законодавством. Мета — створити позитивну мотивацію, а не перешкоди для стимулювання добровільного повернення наших громадян, — написав він в X.
24 грудня іспанське видання El Pais написало, що Київ розглядає різні варіанти повернення українців. Зокрема призупинення країнами-членами ЄС допомоги біженцям та доступу чоловіків призовного віку до консульських послуг. Експерти вважають, що стимулювання повернення біженців було б більш ефективним. Влада могла б вдатися до таких заходів, як звільнення від прибуткового податку на перші три роки, іпотечні субсидії, гранти на освіту тощо.
- 23 грудня міністр національної єдності Олексій Чернишов заявив, що половина чоловіків призовного віку повернеться до Українуи з-за кордону, якщо отримає бронювання від мобілізації.
- 17 грудня у Верховній Раді розповіли, скільки українців мешкають за кордоном — понад сім мільйонів громадян.