Верховна Рада ухвалила законопроєкт про ліквідацію МСЕК з 2025 року

З 1 січня запрацює нова система визначення інвалідності — оцінювання проводитимуть команди лікарів.

facebook.com/viktor.liashko

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про ліквідацію МСЕК у другому читанні. Про це повідомив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко у своєму фейсбуці. За законопроєкт №12178 в цілому проголосували 259 народних депутатів.

- З 1 січня 2025 року запрацює нова система оцінювання повсякденного функціонування, яку будуть проводити експертні команди лікарів-практиків, а застаріла система медико-соціальної експертизи буде ліквідована, — написав він.

Міністр додав, що вже сформовано 1348 експертних команд, до яких увійшли понад 4300 лікарів. Це більш як утричі більше, ніж було у МСЕК. Вони працюватимуть у 286 лікарнях по всій Україні. 

- Це перший крок до системи, яка орієнтована на потреби кожної людини. Системи, яка не лише визначає статус інвалідності, але насамперед орієнтована на повернення людини до активного суспільного життя, — заявив він.

Ключові нововведення реформи МСЕК:

Новий підхід до оцінювання: експертні команди проводитимуть оцінювання в електронній системі, яке враховує реальні потреби людини.

Прозорість і деперсоналізація процесів: команди формуватимуться автоматично за принципом випадковості, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання.

Можливість оскарження: рішення експертних команд можна оскаржувати в Центрі оцінювання функціонального стану, до складу якого входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни.

Впровадження міжнародних стандартів: закон закладає фундамент для використання Міжнародної класифікації функціонування (МКФ) в освітній, соціальній та інших сферах.

Збереження чинності старих документів: усі довідки та документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишаються чинними. Вони й надалі будуть підставою для отримання соціальних гарантій, прав, пільг, пенсій, компенсацій та інших виплат протягом терміну дії документів.

Передача справ від МСЕК: визначено обовʼязок для МСЕК забезпечити передачу визначеним закладам охорони здоровʼя всіх наявних у них медико-експертних справ та архівних документів.

Прозорість даних: статистичні дані оцінювання повсякденного функціонування будуть оприлюднюватися для громадського моніторингу та запобігання корупції.